Trwa ładowanie...

Nowa metoda odczulania przy alergii na mleko

Immunolodzy i alergolodzy z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego i Medycznej Szkoły Uniwersytetu Stanford donoszą, iż udało im się odczulić dzieci z alergią na mleko poprzez zwiększanie jego spożycia i podawanie humanizowanego przeciwciała monoklonalnego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Uczulenie na mleko

Niemal 3 miliony Amerykanów cierpi na jakąś formę alergii pokarmowej, która w niektórych przypadkach jest stosunkowo niegroźna, chociaż bywa też, że stanowi poważne zagrożenie dla życia człowieka. Uczulenie na mleko krowie jest najpowszechniejszą alergią pokarmową i dotyka 2,5% dzieci do 3 roku życia. Chociaż alergie stanowią poważny problem, obecnie nie ma na nie skutecznej metody leczenia, oprócz diety eliminacyjnej, która polega na unikaniu wszelkich produktów, które mogą wywołać reakcję anafilaktyczną.

2. Odczulanie przy alergii na mleko krowie

Dotychczas przeprowadzone badania potwierdziły, że doustne odczulanie może zwiększyć tolerancję na mleko. Amerykańscy naukowcy postanowili jednak poszukać sposobu na osiągnięcie tego samego celu w krótszym czasie i przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości reakcji alergicznych. W tym celu doustne odczulanie połączono z terapią opierającą się na podawaniu humanizowanego przeciwciała monoklonalnego, które wiąże się z immunoglobulinami E, czyli grupą przeciwciał prowadzących do reakcji alergicznych.

3. Wyniki badań skuteczności odczulania

Grupa dzieci z alergią na mleko krowie z początku otrzymywała przeciwciało monoklonalne, po czym wprowadzono do ich diety niewielkie ilości mleka, które z czasem zwiększano. Ten etap leczenia trwał 7-10 tygodni, po czym lek odstawiano. Przez kolejne 8 tygodni dzieci dostawały jedynie codzienną dawkę mleka. Z 11 dzieci, które wzięły udział w badaniu, 9 ukończyło cały proces odczulania, po czym w ramach utrzymywania tolerancji na mleko, codziennie spożywały od 230 do 340 gramów nabiału dziennie. Naukowcy potwierdzają, że podawanie przeciwciała monoklonalnego przyspieszyło proces odczulania i zmniejszyło ilość doznawanych reakcji alergicznych, które wielu chorych skłaniają do przerwania odczulania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepionki odczulające
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza