Trwa ładowanie...

Nowe świadczenie podwyższone. ZUS wypłaci nawet 4183 zł

Avatar placeholder
09.07.2024 10:53
Nawet 4200 złotych z ZUS. Nowe świadczenie dla tej grupy
Nawet 4200 złotych z ZUS. Nowe świadczenie dla tej grupy (Getty Images)

W 2025 roku zwiększy się kwota wypłacanej renty socjalnej oraz towarzyszącego jej świadczenia wspierającego. Ponadto planowane 1901,71 zł otrzyma kolejna pula ustawowo uprawnionych - choć jeszcze nie wszyscy.

spis treści

1. Emerytury, renty i niektóre świadczenia ze wzrostem

Po 1 marca 2025 ma nastąpić waloryzacja emerytur i rent o 6,78 proc. Podwyżka obejmować będzie jednak nie tylko stałe, długoterminowe świadczenia, ale także dodatkowe zasiłki takie jak dodatek pielęgnacyjny, świadczenia i zasiłki przedemerytalne czy dodatek dla sierot zupełnych.

Co istotne waloryzacja ta obejmie również rentę socjalną, co bezpośrednio zwiększy nowe, zatwierdzone na początku 2024 roku świadczenie wspierające dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

Zobacz film: "Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną"

Kwota świadczenia wypłacanego niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia zależna jest od wysokości renty socjalnej, która w tym roku wynosi 1780,96 zł, a towarzyszące jej świadczenie może wahać się od 712 do 3920 zł. Po podwyżce renty do 1901,71 zł, świadczenie to może wzrosnąć minimum 760 zł i maksimum 4183 zł.

Przypominamy, że dodatek wypłacany jest przez ZUS wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany numer konta bankowego.

2. Kto może otrzymać świadczenie wspierające?

Dodatek ten przysługuje dorosłej osobie niepełnosprawnej, która uzyskała decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 punktów) od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Kwota i możliwość przyznania dodatku są niezależne od dochodów i poboru świadczeń emerytalno-rentownych samej osoby niepełnosprawnej, jak i jej domowników czy członków najbliższej rodziny.

Świadczenie, w zależności od stopnia wymaganego wsparcia, może wynosić od 40 do 220 proc. wysokości renty i co roku ma podlegać waloryzacji.

Warto jednak podkreślić, że w chwili obecnej świadczenie wypłacane jest osobom, których potrzeba wsparcia oceniona została pomiędzy punktacją 87 a 100. Dopiero od 1 stycznia 2025 dodatek obejmie osoby znajdujące się w przedziale skali od 78 do 86, a jeszcze rok później - wszystkie osoby, które uzyskały wynik powyżej 70 pkt.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze