Objawy raka piersi

Rak piersi rozwija się w przeważającej większości w formie guza umiejscowionego w różnych częściach piersi. Oczywiście nie znaczy to, że każdy guz piersi jest rakiem. Większość guzów piersi (ok. 80 proc.) to zmiany łagodne - np. mastopatyczne zmiany w piersiach, gruczolakowłókniaki, włókniaki, gruczolaki, tłuszczaki. Jednak aby mieś pewność co do złośliwości wykrytego guza, należy przeprowadzić pełną diagnostykę.

1. Jakie guzy w piersiach są niebezpieczne?

Guzki w piersiach rosną powoli, nie uszkadzają okolicznych tkanek, nie powodują także powstania przerzutów. Należy jednak wspomnieć, że występowanie niektórych łagodnych zmian w piersi może powodować wzrost ryzyka rozwoju raka piersi.

Większość łagodnych guzów piersi to zmiany o charakterze włókniaka, czyli łagodnego rozrostu tkanki łącznej. Niektóre zmiany łagodne mają charakter cyst, czyli rodzaju worka wypełnionego płynem. Zmiany włókniste w piersi mogą powodować także objawy takie jak obrzęk i ból piersi. Zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Niepokój powinny wywołać przede wszystkim guzy:

 • szybko powiększające się,
 • którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pachy,
 • którym towarzyszą zmiany w wyglądzie lub kształcie piersi,
 • które umiejscowione są w tkance piersi przyśrodkowo (tzn. w kierunku mostka); zmiany łagodne zwykle obejmują górny, boczny kwadrant piersi, ale nie jest to regułą, gdyż tam też może rozwijać się nowotwór piersi.

O raku piersi świadczyć może nie tylko wyczuwalny guz w piersi, ale także mogą być to inne zmiany - np. w wyglądzie piersi. U niektórych kobiet wciągnięcie brodawki sutkowej występuje od okresu dojrzewania i stanowi wariant prawidłowej budowy piersi, natomiast wciągniecie brodawki pojawiające się niedawno, szczególnie po 40. roku życia może być objawem niepokojącym. Niepokojąca może być także miejscowa zmiana zabarwienia piersi - np. pojawienie się zaczerwienienia, wzrost ocieplenia, obrzęk oraz zmiana struktury skóry. W niektórych przypadkach raka piersi, skóra może stać się podobna do skórki pomarańczy, co może świadczyć nie tylko o obecności nowotworu ale także jego dużym zaawansowaniu.

Nieprawidłowym objawem jest także wyciek mleka lub innej treści z brodawki sutkowej z piersi, szczególnie u kobiet w lub po okresie przekwitania. Może to oznaczać, że pojawił się rak piersi.

2. Diagnoza raka piersi

Aby mieć pewność co do złośliwości wyczuwanego w piersi guzka lub innych objawów sugerujących nowotwór, nie wystarczy badanie palpacyjne, czyli badanie dotykiem - jako samobadanie lub badanie przez lekarza ginekologa. Badanie palpacyjne pomaga natomiast we wczesnym wykryciu zmian w piersi i umożliwia ich dalszą diagnostykę.

Do stwierdzenia, czy guz jest złośliwy czy łagodny, potrzebne są badania obrazowe, czyli mammografia lub USG piersi. Mammografię przeprowadza się u kobiet dojrzałych, natomiast USG piersi u kobiet młodych, ze względu na specyfikę budowy piersi. Kolejnym badaniem jest badanie patologiczne pobranej za pomocą biopsji tkanki. W przypadku, jeśli komórki będą sugerowały złośliwość guza, lub jeśli nie będzie można wykluczyć złośliwości, guz piersi zostaje usunięty chirurgicznie.

Lekarz Agnieszka Barchnicka,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Markowska J. Ginekologia onkologiczna, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-12-1
 • Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy., Via Medica, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-161-7
 • Pieńkowski T. Rak Piersi. Leczenie ogólnoustrojowe., Medipage, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62875-03-0

Rak piersi

Komentarze (17)
~malenka
~malenka

Witam... mialam usuwanego guzka z lewej piersi mial ok 2cm... po usunieciu zrobil sie ropien i na nowo wszystko czyscili... teraz mam na pol piersi zgrubienie ktore boli przy dotyku ale zaniepokoilo mnie rowniez to ze odczuwam bol w okolicach prawej pachy od strony piersi:( co to moze byc? Czy mam sie czym martwic?

Odpowiedz
~Leizia
~Leizia

moja mam po wykonaniu usg dostała skierowanie na mammotomię. zabieg wykoknuje w będzińskim intermedzie. bardzo się boję. ma dopiero 45 lat. jej mama zmarła na raka piersi w podobnym wieku. czy mammotomia jest jednoznaczna z nowotorem?

Odpowiedz
~mima
~mima

@~młoda mama: idz jak najszybciej ,moze to byc torbiel ,a moze to byc cos powazniejszego im szybciej tym lepiej.w razie co ,zeby uratowac chociaz skore piersi ,a wtedy mozesz robic rekonstrukcje .poczytaj w necie.powodzenia j

Odpowiedz
~Paweł
~Paweł

Mam problem ! byłem w szpitalu ponieważ ,w sutku miałem jakoś kulkę bałem się że to rak lecz lekarz zaprzeczył.Powiedział że to nic nie jest. Lecz kulka się robi coraz większa i większa i coraz bardziej bolesna. Pomocy !

Odpowiedz
~Ania K.
~Ania K.

mam nowotwór złośliwy piersi i jestem już leczona chemioterapią. I w moim przypadku pierś ani guz nigdy mnie nie bolał. W wojewódzkim centrum onkologi w Gdańsku (tam się leczę) dowiedziałam się że nie ma dwóch takich samych przypadków raka gdyż każdy ma inny organizm. Także objawy choroby jaki i efekt leczenia jest bardzo różny

Odpowiedz
~załamkaaaaa
~załamkaaaaa

ej oczekuje szybkiej odp mam prawie 17 lat za 4 mies dopierp skącze . Mam problem bo od jakiegoś czasu boli mnie tzn cycek lewy i sie tam zrobiło coś twardego i mnie to boli jak dotykam albo jak nie do tykam i nie wiem co to jest ..... boje sie ze to może być rak lub coś innego ej ludzie pomocy

Odpowiedz
~dir2
~dir2

U mojej mamy zdiagnozowano złośliwy nowotwór piersi. Nie miała żadnych objawów. Poszła na mammografie i lekarz zaklasyfikował zmianę w skali BI-RADS jako 4c. Potem była biopsja, operacja usunięcia guza i 1 węzła chłonnego (tzw. węzeł wartowniczy). Potem radioterapia (bez chemioterapii bo mama ma chore serce). Mija rok od operacji i na razie ok. Jak macie wątpliwości to idźcie do lekarza. Czasem niegroźnie wyglądająca zmiana może być nowotworem, a czasem coś co wygląda poważnie jest czymś zupełnie niezłośliwym.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy raka piersi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak siły

joanna04 • ostatni post 7 godzin temu

3
Artykuły Objawy raka piersi
Objawy raka piersi

Guzek w piersi

Guzek w piersi lub wyczuwalne zgrubienie nie musi oznaczać raka. W części przypadków jednak jest to objaw raka piersi i dlatego wszystkie nieprawidłowości w obrębie piersi należy konsultować z lekarzem, który zbada je sam i najprawdopodobniej skieruje...

Rak piersi

Charakterystyczne cechy raka piersi

(...) w diecie; Regularne spożywanie alkoholu; Palenie tytoniu; Występowanie niektórych łagodnych zmian w piersiach. Objawy raka piersi Guz - najczęstszy objaw; Wyciek z brodawki; Wciągnięcie brodawki; Owrzodzenie; Wciągnięcie skóry; ...

Wydzielina z piersi

Wyciek z brodawki

Wyciek z brodawki

(...) zwykle przywodzi na myśl objawy raka piersi, ale nie należy martwić się na zapas. Wyciek z piersi może mieć inne podłoże, a guz ... zaburzeniami hormonalnymi, ale czasem wyciek z brodawki jest spowodowany łagodnym guzem piersi lub rakiem piersi. Objawy raka...

Mammografia

Co to jest mammografia?

(...) Specjaliści jednoznacznie wypowiadają się, że mammografia jest najlepszym badaniem wykrywającym objawy raka piersi. Potrafi...