Objawy raka piersi

Rak piersi rozwija się w przeważającej większości w formie guza umiejscowionego w różnych częściach piersi. Oczywiście nie znaczy to, że każdy guz piersi jest rakiem. Większość guzów piersi (ok. 80 proc.) to zmiany łagodne - np. mastopatyczne zmiany w piersiach, gruczolakowłókniaki, włókniaki, gruczolaki, tłuszczaki. Jednak aby mieś pewność co do złośliwości wykrytego guza, należy przeprowadzić pełną diagnostykę.

Jakie guzy w piersiach są niebezpieczne?

Guzki w piersiach rosną powoli, nie uszkadzają okolicznych tkanek, nie powodują także powstania przerzutów. Należy jednak wspomnieć, że występowanie niektórych łagodnych zmian w piersi może powodować wzrost ryzyka rozwoju raka piersi.

Większość łagodnych guzów piersi to zmiany o charakterze włókniaka, czyli łagodnego rozrostu tkanki łącznej. Niektóre zmiany łagodne mają charakter cyst, czyli rodzaju worka wypełnionego płynem. Zmiany włókniste w piersi mogą powodować także objawy takie jak obrzęk i ból piersi. Zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Niepokój powinny wywołać przede wszystkim guzy:

 • szybko powiększające się,
 • którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych pachy,
 • którym towarzyszą zmiany w wyglądzie lub kształcie piersi,
 • które umiejscowione są w tkance piersi przyśrodkowo (tzn. w kierunku mostka); zmiany łagodne zwykle obejmują górny, boczny kwadrant piersi, ale nie jest to regułą, gdyż tam też może rozwijać się nowotwór piersi.
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

O raku piersi świadczyć może nie tylko wyczuwalny guz w piersi, ale także mogą być to inne zmiany - np. w wyglądzie piersi. U niektórych kobiet wciągnięcie brodawki sutkowej występuje od okresu dojrzewania i stanowi wariant prawidłowej budowy piersi, natomiast wciągniecie brodawki pojawiające się niedawno, szczególnie po 40. roku życia może być objawem niepokojącym. Niepokojąca może być także miejscowa zmiana zabarwienia piersi - np. pojawienie się zaczerwienienia, wzrost ocieplenia, obrzęk oraz zmiana struktury skóry. W niektórych przypadkach raka piersi, skóra może stać się podobna do skórki pomarańczy, co może świadczyć nie tylko o obecności nowotworu ale także jego dużym zaawansowaniu.

Nieprawidłowym objawem jest także wyciek mleka lub innej treści z brodawki sutkowej z piersi, szczególnie u kobiet w lub po okresie przekwitania. Może to oznaczać, że pojawił się rak piersi.

Diagnoza raka piersi

Aby mieć pewność co do złośliwości wyczuwanego w piersi guzka lub innych objawów sugerujących nowotwór, nie wystarczy badanie palpacyjne, czyli badanie dotykiem - jako samobadanie lub badanie przez lekarza ginekologa. Badanie palpacyjne pomaga natomiast we wczesnym wykryciu zmian w piersi i umożliwia ich dalszą diagnostykę.

Do stwierdzenia, czy guz jest złośliwy czy łagodny, potrzebne są badania obrazowe, czyli mammografia lub USG piersi. Mammografię przeprowadza się u kobiet dojrzałych, natomiast USG piersi u kobiet młodych, ze względu na specyfikę budowy piersi. Kolejnym badaniem jest badanie patologiczne pobranej za pomocą biopsji tkanki. W przypadku, jeśli komórki będą sugerowały złośliwość guza, lub jeśli nie będzie można wykluczyć złośliwości, guz piersi zostaje usunięty chirurgicznie.

Lekarz Agnieszka Barchnicka, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Markowska J. Ginekologia onkologiczna, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-12-1
 • Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy., Via Medica, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-161-7
 • Pieńkowski T. Rak Piersi. Leczenie ogólnoustrojowe., Medipage, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62875-03-0

Rak piersi

Komentarze (21)
~mki
~mki 5 miesięcy temu

Jestem w 4 miesiącu ciąży. Wykryłam jeden guz pod skórą - poszłam do lekarza i na USG wyszły cztery w obu piersiach. Czekam na wyniki biopsji. Najbardziej boli mnie to, że badałam sama piersi regularnie, a nie wykryłam guzów na czas.

Odpowiedz
~Misia
~Misia 9 miesięcy temu

@Roma... Oczywiście zgadzam się z tym, że nie każdy guz to nowotwór. Sama miałam taki przypadek, że coś wyczułam i spanikowałam, a okazało się, że to tylko jakiś gruczoł powiększony był. Co do badań to pewnie warto je zrobić, ale należy pamiętać, że nie każdy nowotwór jest genetyczny, więc nawet badanie, nota bene dość drogie, nie da nam tak naprawdę wiele. Pewność szybkiego wykrycia raka dają tylko regularne badania, wykonywane co miesiąc.

Odpowiedz
~Zosia
~Zosia 12 miesięcy temu

W piatek dowiedzialam sie ze na lewym jajniku mam 1 duzy torbiel, na lewej piersi to samo, na prawej jest torbiel i guzek, nie wiadomego pochodzenia wykonane zostalo usg. Dzisiaj poszlam do drugiego lekarza, znow skierowanie na usg, po czym wyszlo, ze na prawym jajniku pojawily sie 3 male, a na lewym jest dalej ten jeden. W czwartek mam skierowanie na mammografie i biopsje, ktoras z Was sie z takim czyms spotkala? Jestem zalamana, mam dopiero 30 lat.

Odpowiedz
~Roma
~Roma ponad rok temu

Guzki nie muszą oznaczać od razu nowotworu i czasem samobadanie nie wystarczy. Warto również pomyśleć nad badaniami genetycznymi tym bardziej jeśli w rodzinie ktoś chorował na nowotwory. Każda kobieta powinna wykonać minimum badanie genów BRCA1 i BRCA2. To one w największym stopniu wpływają na rozwój nowotworu piersi i nie tylko. Widziałam że te geny badają na zdrowegeny.pl. Nie trzeba mieć żadnego skierowania i wykonuje się je od ręki. Fajne jest to że każda z nas ma szanse wykonać takie badanie.

Odpowiedz
~malenka
~malenka ponad rok temu

Witam... mialam usuwanego guzka z lewej piersi mial ok 2cm... po usunieciu zrobil sie ropien i na nowo wszystko czyscili... teraz mam na pol piersi zgrubienie ktore boli przy dotyku ale zaniepokoilo mnie rowniez to ze odczuwam bol w okolicach prawej pachy od strony piersi:( co to moze byc? Czy mam sie czym martwic?

Odpowiedz
~Leizia
~Leizia ponad rok temu

moja mam po wykonaniu usg dostała skierowanie na mammotomię. zabieg wykoknuje w będzińskim intermedzie. bardzo się boję. ma dopiero 45 lat. jej mama zmarła na raka piersi w podobnym wieku. czy mammotomia jest jednoznaczna z nowotorem?

Odpowiedz
~mima
~mima ponad rok temu

@~młoda mama: idz jak najszybciej ,moze to byc torbiel ,a moze to byc cos powazniejszego im szybciej tym lepiej.w razie co ,zeby uratowac chociaz skore piersi ,a wtedy mozesz robic rekonstrukcje .poczytaj w necie.powodzenia j

Odpowiedz
~Paweł
~Paweł ponad rok temu

Mam problem ! byłem w szpitalu ponieważ ,w sutku miałem jakoś kulkę bałem się że to rak lecz lekarz zaprzeczył.Powiedział że to nic nie jest. Lecz kulka się robi coraz większa i większa i coraz bardziej bolesna. Pomocy !

Odpowiedz
~Ania K.
~Ania K. ponad rok temu

mam nowotwór złośliwy piersi i jestem już leczona chemioterapią. I w moim przypadku pierś ani guz nigdy mnie nie bolał. W wojewódzkim centrum onkologi w Gdańsku (tam się leczę) dowiedziałam się że nie ma dwóch takich samych przypadków raka gdyż każdy ma inny organizm. Także objawy choroby jaki i efekt leczenia jest bardzo różny

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy raka piersi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy raka piersi
Objawy raka piersi

Guzek w piersi

Guzek w piersi lub wyczuwalne zgrubienie nie musi oznaczać raka. W części przypadków jednak jest to objaw raka piersi i dlatego wszystkie nieprawidłowości w obrębie piersi...

Objawy raka piersi

Cztery wczesne objawy raka piersi

Cztery wczesne objawy raka piersi

Nowotwory piersi stanowią duży problem onkologiczny. Zachorowalność na ten typ raka w ciągu ostatnich dekad wzrosła dwukrotnie. Szybsze wykrycie (...) do czynienia z tym problemem: Jakie mam szanse na zdrowie przy...

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

Leczenie raka piersi

Wyleczalność raka piersi (WIDEO)

Wyleczalność raka piersi (WIDEO) Odtwórz wideo

Wyleczalność raka piersi jest mocno związana z momentem wykrycia choroby, z jej zaawansowaniem w chwili rozpoczęcia leczenia. Wcześnie wykryty rak (...) raka piersi nie jest możliwe...

Leczenie raka piersi

Terapia celowana w raku piersi (WIDEO)

Terapia celowana w raku piersi (WIDEO) Odtwórz wideo

Doustna terapia celowana jest bardzo skuteczną metodą leczenia raka piersi. Lekiem wykorzystywanym w tej terapii jest lapatinib, lek (...) przeciwnowotworowy, inhibitor kinazy białkowej. Jest on skuteczny w zatrzymywaniu...

Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Rak obu piersi

przewodowy inwazyjny, rzadziej jest to rak zrazikowy. Objawy raka obu piersi Rak w początkowym stadium zaawansowania może nie dawać żadnych objawów. W przypadku stwierdzenia raka w...