Objawy ząbkowania - uwarunkowania, swędzenie dziąseł, ból

Ten okres w życiu dziecka to bardzo szczególny czas. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Dobrze jest wiedzieć jakie są objawy ząbkowania oraz kiedy mogą się pojawić. Nie należy jednak niepokoić się i z przerażeniem czekać na ten osobliwy etap w życiu dziecka i rodzica. Dobrze jest jednak zdobyć jak najpełniejszą wiedzę, by potem doskonale sobie poradzić w trudnych chwilach.

Objawy ząbkowania - uwarunkowania

Czas ząbkowania trudno jest dokładnie określić. Bywają przypadki, że dziecko już rodzi się z jednym zębem. Objawy ząbkowania u jednych można zaobserwować już po kilku miesiącach od narodzin, natomiast u innych trwa to nieco dłużej, nawet do roku. Ząbkowanie może być uwarunkowane rodzinnie. Oznacza to, że objawy ząbkowania mogą się pojawić w tym samym okresie jak i u rodziców malucha. Dlatego warto sprawdzić, kiedy to miało miejsce, by być lepiej do tego momentu przygotowanym.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Objawy ząbkowania - ślinienie

Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się dość wcześnie i trwać przez następne kilka miesięcy. Należy do nich obfite ślinienie. Może ono zacząć się na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Takie objawy ząbkowania wymagają stałego wycierania buzi malucha, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w śliniaczki.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem.

Objawy ząbkowania - swędzenie dziąseł

Gdy dziecko wkłada ręce, a także różne przedmioty do ust, to mogą być objawy ząbkowania. Maluch czuje potrzebę dotykania dziąseł i pocierania o nie. Dzieje się tak dlatego, że w taki sposób dziecko może chociaż na chwilę ukoić lub zmniejszyć pojawiające się coraz silniejsze swędzenie. Na początku to tylko delikatnie drażni. Później, przy wyżynaniu niestety przerodzi się w ból.

Objawy ząbkowania - marudzenie i płacz

Wraz z upływem czasu, objawy ząbkowania są coraz mocniej odczuwane przez dziecko. Wtedy też zaczyna informować o tym rodziców, czy opiekunów. Marudzi, pojękuje, a w ostateczności wybucha płaczem, który może dość długo trwać. To trudny czas nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłego. Trudno jest bowiem uspokoić malucha. Objawy ząbkowania są już na tyle dokuczliwe, że mówienie do niego, śpiewanie, kołysanie, czy noszenie na rękach, niestety nie przynosi efektu w postaci uspokojenia się niemowlaka. Kiedy następuje moment wyżynania się zębów, płacz jest coraz bardziej mocniejszy, bo niestety pojawia się ból w dziąsłach.

Objawy ząbkowania - ból

W pewnym momencie dziąsła zaczynają puchnąć. Pojawia się też zaczerwienie. Gdy ząbek zaczyna się pojawiać i jest widoczny, wtedy dziąsła są rozpulchnione. Zmieniają kolor z różowego na czerwony. Bardzo typowe objawy ząbkowania związane z pojawiającym się bólem, to problemy ze spaniem. Dziecko śpi krótko, często się wybudza, a także robi pobudki w nocy. Czasami może nawet pojawić się gorączka, która dość szybko przechodzi. Objawy ząbkowania związane z bólem, to również brak apetytu. Dziecko nie chce ssać mleka z piersi, gdyż dotykanie nabrzmiałych dziąseł jest bardzo bolesne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niemowlę (1-12 miesięcy)
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Niemowlę (1-12 miesięcy)
Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Masaż dziąseł Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem. Żel (...) na ząbkowanie Takie żele działają przeciwbólowo...

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Leki na ząbkowanie

. Dzieci karmione sztucznie mogą dostawać do picia chłodną wodę. Objawy ząbkowania u niemowląt Miejscowe: obrzmienie i ból dziąseł, wzmożone (...) one przeciwzapalnie i odkażająco. Leki...

Niemowlę (1-12 miesięcy)

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

powstałe na skutek bolesnego ząbkowania. Niektóre można schłodzić w lodówce (nigdy w zamrażarce!), co pozwala ukoić ból i spuchnięcie dziąseł (...) bez przerwy do czasu aż wyrośnie 20 zębów, czyli mniej...

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł

Ząbkowanie - zdjęcia

Ząbkowanie - zdjęcia

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się mniej więcej w 6. miesiącu życia malucha. Przeważnie najpierw pojawiają się zęby dolne, a później górne.

Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie RTG zapalenia przyzębia

Zdjęcie RTG zapalenia przyzębia

Najczęstszą przyczyną paradontozy jest niedostateczna higiena jamy ustnej, prowadząca do powierzchniowego zapalenia dziąseł.

Nadwrażliwość zębów

Kilka przyczyn nadwrażliwości zębów

Kilka przyczyn nadwrażliwości zębów

, może powodować nadwrażliwość zębów. Niektóre tego typu produkty zawierają kwasy, które nasilają objawy wrażliwego uzębienia. Wybieraj neutralne płyny na bazie (...) . Jeśli nie możesz ograniczyć spożycia tych produktów, neutralizuj...

Zioła i przyprawy

Czy w twoim ciele żyją pasożyty? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Czy w twoim ciele żyją pasożyty? Sprawdź, jak się ich pozbyć

Objawy zarażenia pasożytami Infekcje pasożytnicze dotyczą nie tylko osób, które nie dbają o swoje zdrowie i higienę osobistą. Niestety (...) , które mogą nam o tym powiedzieć. Oto niekóre z nich: utrata apetytu, bóle głowy, uporczywe...

Życie z alergią

Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą

Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą

objawy to ból zatok i ból głowy. Środek udrożniający górne drogi oddechowe przyniesie krótkoterminową ulgę. Długoterminowe rozwiązanie skonsultuj (...) . Czasami mogą być potrzebne sterydy. Najlepszym...