Obrzezanie - techniki, zalecenia po zabiegu, przeciwwskazania, korzyści

Obrzezanie polega na usunięciu napletka pokrywającego żołądź penisa. Obrzezanie może być przeprowadzane ze względów religijnych, kulturowych lub zdrowotnych. Obrzezanie u noworodków zmniejsza ryzyko wystąpienia raka penisa i zmniejsza możliwość wystąpienia raka szyjki macicy u partnerek.

Zobacz film: "Obrzezanie coraz popularniejsze w Polsce"

Uważa się także, że obrzezanie obniża ryzyko zakażeń dróg moczowych u niemowląt i zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Obrzezanie jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jeśli przeprowadzane jest ostrożnie przez doświadczona osobę, z użyciem sterylnych narzędzi i w warunkach szpitalnych. Obrzezanie wykonuje się u zdrowych dzieci.

spis treści

1. Obrzezanie - techniki

Obrzezanie jest zazwyczaj wykonywane za pomocą technik chirurgicznych lub opaski z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku o nazwie Plastibell. Wyniki są równie dobre w obu przypadkach. Komplikacje przy obrzezaniu są rzadkie – zdarzają się w jednym na 200-500 przypadków. Najczęściej są to infekcje i krwawienia, pojawić się mogą krwiaki i martwica skóry jako powikłania po znieczuleniu.

Brak dowodów na to by obrzezanie mężczyzn wpływało na ich satysfakcję z seksu
Brak dowodów na to by obrzezanie mężczyzn wpływało na ich satysfakcję z seksu (Shutterstock)

Obrzezanie mężczyzn polega na chirurgicznym usunięciu przynajmniej napletka, czasami usuwa się większe części chirurgicznie. Ze wskazań medycznych obrzezania dokonuje się w ciężkich przypadkach stulejki. W przypadku obrzezania kobiet usuwa się całkowicie lub częściowo łechtaczkę czasami również wargi sromowe mniejsze. Zabieg obrzezania u kobiet nie przyczynia się do lepszego utrzymania higieny, w wielu kulturach jest to drastyczny zabieg, który często wykonywany jest w niehumanitarnych w warunkach, bez znieczulenia i bez zachowania najmniejszych zasad higieny i aseptyki.

2. Obrzezanie - zalecenia po zabiegu

Po zabiegu obrzezania lekarz może zastosować okład z gazy z wazeliną. Poza tym lekarze zalecają, aby przemywać wodą dane miejsce kilka razy dziennie. Przy niewielkich zmianach lekarz może zalecić stosowanie wazeliny lub specjalnej maści z antybiotykiem. Zanim rana po obrzezaniu się zagoi, może minąć 7-10 dni. Gdy to nastąpi, nie potrzeba żadnych dodatkowych czynności oprócz przestrzegania zasad higieny.

Zabieg obrzezania
Zabieg obrzezania [2 zdjęcia]

Malowidło przedstawiające obrzezanie, Sakkara, 2350-2000 rok przed naszą erą.

zobacz galerię

Noworodki, u których przeprowadza się obrzezanie bez znieczulenia, odczuwają ból i stres. Zwiększa się im bicie serca, ciśnienie krwi, zapotrzebowanie na tlen, podnosi się poziom kortyzolu. Poza tym obrzezany niemowlak płacze, może mieć problemy ze snem. Dziecko poddawane obrzezaniu można znieczulić stosując krem EMLA do [znieczulania miejscowego czy blokując grzbietowy nerw prącia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Obrzezanie - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania obrzezania jest choroba niemowlęcia. Obrzezanie traktowane jest jako planowa operacja i powinno być przełożone, jeśli dziecko jest chore. Najlepiej poczekać z obrzezaniem dopóki dziecko nie opuści szpitala. Jeśli pojawiają się jakieś anomalie w obrębie genitaliów (np. spodziectwo), obrzezanie nie powinno być przeprowadzane. Poza tym jeśli w rodzinie są problemy z krzepnięciem krwi, także należy się wstrzymać z obrzezaniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Obrzezanie - korzyści

Wielu naukowców po wykonaniu badań klinicznych dowiodło, że obrzezanie partnera ma wpływ na mniejszą zachorowalność partnerki seksualnej na raka szyjki macicy lub raka macicy. Związane jest to z łatwiejszym utrzymaniem higieny, gdy mężczyzna jest obrzezany, a także z mniejszym ryzykiem przeniesienia i rozwoju wirusa HPV, którego niektóre typy są szczególnie onkogenne.

Uważa się również, że obrzezany partner jest w stanie odczuwać większą satysfackję ze zbliżej. Niestety żadne badania przeprowadzane na obrzezanych mężczyznach nie potwierdziły takich informacji. Obrzezany partner nie będzie też w stanie kochać się dłużej. Nie stwierdzono, by obrzezanie pozwalało opóźnić wytrysk.

W przypadku kobiet obrzezanie nie przynosi żadnych korzyści.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy