Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – charakterystyka, zalety, przeciwwskazania, cena

Avatar placeholder
01.12.2022 16:50
Odbudowa zęba na włóknie szklanym ma bardzo wiele zalet
Odbudowa zęba na włóknie szklanym ma bardzo wiele zalet (AdobeStock)

Odbudowa zęba na włóknie szklanym jest konieczna po kanałowym leczeniu zęba. Ząb po leczeniu jest bardzo słaby, dlatego należy go wzmocnić. Włókno szklane bardzo dobrze się do tego nadaje. Czy odbudowa zęba na włóknie szklanym jest konieczna? Ile kosztuje zabieg wzmacniania włóknem szklanym?

spis treści

1. Odbudowa zęba na włóknie szklanym – charakterystyka

Ząb po leczeniu kanałowym nie ma dawnych właściwości. Jedyne czym się wyróżnia to kruchością, niestabilnością i słabością. Te objawy bardzo często mogą prowadzić do utraty zęba. Bardzo skuteczne w zapobieganiu takiej sytuacji jest odbudowanie zęba na włóknie szklanym. Można odbudować zęby przednie, z zębami trzonowymi jest problem i raczej nie odbudowuje się ich na włóknie szklanym.

Włókno szklane stosowane jest w protetyce, ortodoncji czy periodontologii. Włókno szklane jest rozwiązaniem trwałym i mało inwazyjnym. W przypadku wkładu koronowo-korzeniowego, stosowane jest włókno szklane. Włókno szklane wprowadzane jest do kanału zębowego, w taki sposób, aby ząb stał się prosty i stabilny. Zabieg jest wykonywany bardzo szybko, a jego efekty widoczne są zaledwie po pierwszej i jedynej wizycie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Włókno szklane stosowane jest także podczas wzmacniania mostów. Możliwość oparcia na włóknach szklanych umożliwia ochronę własnej tkanki zęba przed szlifowaniem.

2. Odbudowa zęba na włóknie szklanym – zalety

Odbudowa zęba na włóknie szklanym ma bardzo wiele zalet, należą do nich:

  • trwałość – zęby nie mają możliwości poruszania się;

  • naturalność koloru – dentysta bardzo dokładnie dobiera najodpowiedniejszy kolor do naturalnej płytki pacjenta;

  • wysoka estetyka – zabieg wykonywany jest bardzo precyzyjne, dbając o jak największe zadowolenie klienta;

  • odporność mechaniczna;

  • możliwości adhezyjne – istnieje odbudowanie dawnej funkcji zęba.

3. Odbudowa zęba na włóknie szklanym – przeciwwskazania

Oczywiście istnieje kilka przeciwwskazań do odbudowania zęba na włóknie szklanym, bardzo częstymi przypadkami są:

  • poważne wady zgryzu;

  • zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy);

  • duża niestabilność zębów;

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Jednak to stomatolog zawsze podejmuje decyzje o sposobie leczenie danego zęba. Jeżeli zgodzi się na założenie włókna szklanego, to nie ma obaw do niepokoju. Bądźmy spokojni i całkowicie zaufajmy lekarzowi.

4. Odbudowa zęba na włóknie szklanym – cena

Warto odbudowywać zęby na włóknie szklanym, jeżeli istnieje taka konieczność. Jest to zabieg bardzo pomocny w prawidłowym funkcjonowaniu zębów. Jednak jest stosunkowy drogi. Ceny różnią się od siebie i mogą być inne w poszczególnych gabinetach. Zasadniczo wahają się w granicach od 500 do 1500 złotych.

Musisz to wiedzieć

Zabiegu odbudowy zęba na włóknie szklanym nie można się obawiać. Jest szybki, dla komfortu pacjenta możliwe jest wykonanie znieczulenie, aby zminimalizować ból.

Po zabiegu należy pamiętać o dokładnej i regularnej higienie jamy ustnej, aby ograniczyć leczenie zębów do minimum. Szczotkowanie zębów rano i wieczorem jest konieczne, tak samo, jak wizyty kontrolne u stomatologa. W utrzymywaniu zdrowych i silnych zębów pomocna będzie także właściwie zbilansowana dieta, pozbawiona cukrów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze