ORL chce zmian w ochronie zdrowia. Lekarze apelują o odpolitycznienie systemu

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zabrało głos w sprawie doniesień dotyczących nieprawidłowości w publicznej ochronie zdrowia. W opublikowanym stanowisku przedstawiciele samorządu lekarskiego wskazali nie tylko na konieczność wyjaśnienia konkretnych zarzutów, ale także na potrzebę głębszych zmian systemowych.

Polityka nie powinna wpływać na funkcjonowanie szpitaliPolityka nie powinna wpływać na funkcjonowanie szpitali
Źródło zdjęć: © Getty Images, OIL
Dominika Najda

Potrzebne wyjaśnienia i dalsze działania

Sprawa dotyczy wniosku złożonego przez Dawida Kacprzyka, byłego radnego warszawskiego Ursusa, o zawieszenie jego mandatu członka Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Jak poinformowało Prezydium ORL, wniosek zostanie rozpatrzony przez Radę. Członkowie Prezydium oczekują również złożenia przez lekarza wyjaśnień podczas posiedzenia organu samorządu.

Warszawscy lekarze podkreślili, że pojawiające się informacje o możliwym udzielaniu świadczeń zdrowotnych poza obowiązującą kolejnością oraz o nieprawidłowościach związanych z organizacją i rozliczaniem pracy powinny zostać dokładnie zbadane przez właściwe instytucje państwowe oraz organy odpowiedzialności zawodowej.

Według Rady problem może jednak wykraczać poza pojedyncze przypadki i wskazywać na szersze zjawisko występujące w publicznej ochronie zdrowia. Zdaniem ORL istnieje ryzyko, że na decyzje organizacyjne i kadrowe wpływają czynniki niemające związku z kompetencjami czy potrzebami pacjentów.

Sprzeciw wobec stygmatyzowania lekarzy

Prezydium ORL opowiedziało się za większą przejrzystością funkcjonowania placówek finansowanych ze środków publicznych. W stanowisku podkreślono potrzebę jasnych zasad zawierania kontraktów, przejrzystego wydatkowania pieniędzy publicznych oraz skutecznego nadzoru nad zarządzaniem podmiotami leczniczymi.

Jednocześnie przedstawiciele samorządu lekarskiego skrytykowali pomysł tworzenia publicznych rejestrów wynagrodzeń powiązanych z numerami PESEL. Ich zdaniem takie rozwiązanie nie przyczyni się do skrócenia kolejek do specjalistów, poprawy dostępności świadczeń ani zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów. Zwrócili uwagę, że może ono odwracać uwagę od rzeczywistych problemów systemu.

Samorząd lekarski sprzeciwił się również stygmatyzowaniu całego środowiska lekarskiego oraz zaapelował o wprowadzenie przepisów uniemożliwiających łączenie funkcji kierowniczych w publicznych placówkach medycznych z aktywną działalnością partyjną.

Apel o odpolitycznienie ochrony zdrowia

Jednym z najważniejszych postulatów przedstawionych przez warszawski samorząd lekarski jest ograniczenie wpływu polityki na funkcjonowanie publicznych placówek medycznych. Prezydium ORL wskazało, że przynależność partyjna nie powinna mieć znaczenia przy zatrudnianiu, awansowaniu czy powierzaniu funkcji kierowniczych w podmiotach finansowanych ze środków publicznych.

W stanowisku podkreślono, że osoby aktywnie działające w polityce nie powinny jednocześnie zarządzać szpitalami i innymi publicznymi placówkami ochrony zdrowia. Zdaniem lekarzy pozwoliłoby to ograniczyć ryzyko politycznych wpływów oraz zwiększyć zaufanie do procesu podejmowania decyzji.

Źródło: ORL

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie