Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Oziębłość płciowa

Avatar placeholder
01.09.2015 21:41
Oziębłość płciowa
Oziębłość płciowa

Problemy z seksem mogą być przyczyną wielu nieporozumień w związkach damsko-męskich. Brak ochoty na seks to stan, który może przydarzyć się każdemu, jednak permanentna oziębłość seksualna jest stanem, z którym należy walczyć. Dotyka ona najczęściej kobiet, które z różnych powodów, somatycznych i psychicznych, nie mają ochoty na współżycie seksualne. Szybkie tempo życia, ciągły stres i nawarstwianie się obowiązków w pracy i w domu powodują, że impotencja u kobiet staje się coraz bardziej powszechnym problemem.

spis treści
Zwiększenie libido
Zwiększenie libido

Jeśli czujesz, że w twoim łóżku panuje nuda lub rzadziej nachodzi cię ochota na seks, postaraj się coś

zobacz galerię

1. Przyczyny oziębłości płciowej

Oziębłość seksualna, zwana hipolibidemią, ma bardzo złożone czynniki. Może wynikać zarówno z przyczyn psychogennych, jak i somatycznych. Problemy z seksem na tle somatycznym wynikają z:

Zobacz film: "Osobowość seksualna"
Nie bój się seksuologa
Nie bój się seksuologa

Podczas wizyty u seksuologa wiele osób odczuwa lęk i skrępowanie. Tymczasem, przebieg spotkania to najczęściej

zobacz galerię

Przyczyny somatyczne to tylko jeden typ zaburzeń, które przekładają się na oziębłość płciową u kobiet. Inną ważną grupą są czynniki psychogenne, które powodują swoistą blokadę, uniemożliwiającą

kontakty seksualne i odczuwanie przyjemności. Należą do nich:

  • brak uczuć i monotonia życia seksualnego;
  • brak fantazji seksualnych;
  • mechaniczne zaspokajanie potrzeb cielesnych;
  • depresja, psychozy i zaburzenia nerwicowe;
  • dewiacje seksualne;
  • trauma z dzieciństwa lub wieku młodzieńczego – molestowanie, gwałty, kazirodztwo.

2. Leczenie oziębłości płciowej

Walka z oziębłością seksualną zasadza się przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika, który powoduje zaburzenie kontaktów seksualnych. Chodzi tu np. o skuteczne leczenie chorób somatycznych, psychicznych, terapię farmakologiczną, współpracę z lekarzem, czyli informowanie go o skuteczności lub jej braku w danej formie leczenia. Obniżone libido można skutecznie pokonać także dzięki poradom lekarzy seksuologów i stosowaniu się do ich wskazówek, np. wielu kobietom pomaga rozmowa o ich problemach. Oziębłość seksualną wielu kobietom pomaga pokonać terapia z wykorzystaniem gadżetów erotycznych i seks-zabawek. Wprowadzają one do współżycia element fantazji i motywują partnerów do wcielania się w różne erotyczne role. W walce z problemami seksualnymi, a szczególnie z oziębłością płciową, niezbędna może się okazać także farmakologia. Mogą to być specjalne preparaty przepisane przez lekarzy, w celu pokonania schorzenia somatycznego, ale także ogólne preparaty wzmacniające witalność i dobre samopoczucie lub afrodyzjaki, zwiększające popęd seksualny.

Problemy z seksem może pomóc pokonać profesjonalna terapia przeznaczona dla obojga partnerów. Jej celem jest szeroka edukacja z zakresu sztuki komunikowania się w sprawach seksualnych. Zainteresowani terapią przechodzą „szkolenie” z zakresu anatomii i fizjologii narządów płciowych oraz poznają reakcje płciowe. Taka terapia składa się zazwyczaj z kilku etapów, których ostatecznym celem jest wzajemne zbliżenie uczuciowe i cielesne partnerów. Para, która ma problemy z seksem musi uświadomić sobie ponadto, ze spełnienie erotyczne nie zawsze musi się wiązać z orgazmem, gdyż istotny jest sam kontakt cielesny, bliskość, jaka powstaje między partnerami. Taka terapia może przynieść naprawdę pozytywne skutki i przezwyciężyć nie tylko oziębłość kobiety, ale pomóc rozwiązać inne problemy, które niejednokrotnie są przyczyną dystansu partnerki.

Terapia małżeńska kieruje się na poprawę relacji w małżeństwie. Często w czasie tego rodzaju terapii, któryś z partnerów zaczyna się otwierać i ujawniać swoje dotąd skrzętnie ukrywane fantazje, pragnienia i upodobania, co niejednokrotnie bywa u niego przyczyną obniżenia popędu płciowego. Problemy z seksem są zazwyczaj trudnościami, które można pokonać. Dlatego też, jeśli pojawią się w związku, partnerzy powinni szukać ich rozwiązania, a nie uciekać od nich.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze