Trwa ładowanie...

Pieluchy tetrowe

Pieluchy tetrowe dla wielu kobiet XXI wieku to relikty przeszłości. W epoce wygody i luksusu wydawać by się mogło, iż zostały zapomniane, a ich miejsce zastąpiły pampersy. Głównie dlatego, że nie trzeba ich zmieniać tak często jak tetrę, gdyż są chłonne i skóra dziecka nie jest w nich narażona na bezpośredni kontakt z wilgocią. Mają wygodne zapinki, w przeciwieństwie do pieluch tetrowych, które trzeba specjalnie układać. Jednakże coraz więcej mam zauważa zdrowotny aspekt tetry i zadaje sobie pytanie: jakie pieluszki dla niemowlaka będą najlepsze?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

1. Zalety pieluch tetrowych

Tradycyjne pieluszki z materiału chętnie używają mamy, które pragną żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, dla których naturalne pieluszkowanie niemowląt jest zgodne z rozwojem dziecka. Przygotowują w ten sposób dziecko do etapu, w którym samo zacznie korzystać z nocniczka. Ponadto mamy nie chcą zanieczyszczać środowiska odpadami z pampersów. Powszechnie wiadomo, iż biodegradacja pieluszek jednorazowych trwa od 300 do 500 lat, a jedno dziecko w pierwszych latach życia zużywa ich tony. W pampersach znajduje się wiele związków toksycznych, które niszczą środowisko.

Pieluszki dla niemowląt, takie jak pampersy, są dla rodziców sporym wydatkiem. Niektórzy rodzice wybierają więc pieluszki tetrowe ze względów finansowych. Są one tańsze niż pampersy, za które trzeba zapłacić około 100 zł miesięcznie. Jednak warto zauważyć, iż pieluszki tetrowe zmienia się częściej, bo po każdym wysiusianiu się dziecka. Mamy, które są zwolenniczkami pampersów, zwracają uwagę na ilość energii elektrycznej, którą pochłania każdorazowe pranie i prasowanie pieluch tetrowych. Kobiety – matki kilkorga dzieci, które stosowały zarówno jeden, jak i drugi rodzaj pieluchy, uważają, że dziecko przewijane tetrą szybciej nauczyło się siusiania do nocnika. Zapewne bardziej odczuwało dyskomfort związany z przemakaniem pieluchy tetrowej.

2. Jak założyć tetrę? Zgodnie z metodą naszych babć, do jednego

pieluszkowania niemowlęcia potrzebne są dwa kawałki tetry. Jeden składa się po przekątnej w trójkąt i układa tak, aby jego wierzchołek pokazywał dół. Pośrodku trójkąta kładzie się drugą pieluszkę, złożoną w drugi prostokąt, a na nim dziecko. Prostokąt oraz dolny róg trójkąta trzeba przełożyć między nóżkami malca, a dwoma bocznymi rogami trójkąta owinąć dziecko na wysokości jego brzucha. By pieluszka nie moczyła śpioszków dziecka, należy wiązać na tetrę ceratkę. Takie zakładanie pieluchy tetrowej związane jest z profilaktyką zdrowia stawu bioderek niemowlaka .

Na rynku pojawiły się specjalne otulacze oraz majteczki przystosowane do przytrzymywania pieluch z materiału . Otulacze mają kształt pieluchy jednorazowej z zatrzaskami. Wykonane są z miękkiej bawełny, podszytej laminatem, który umożliwia oddychanie i nie przepuszcza wilgoci. Takie „majteczki” pierze się co drugi dzień.

3. Jak prać pieluchy tetrowe?

Zabrudzoną pieluchę trzeba od razu wypłukać. Powinno się ją prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza, przy użyciu płatków mydlanych lub specjalnych, delikatnych proszków do ubranek niemowlęcych. Nie powinno się ich zmiękczać w płynach do płukania.

Skóra niektórych niemowlaków nie toleruje pampersów. Może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry. Pojawia się wówczas wysypka alergiczna na zaczerwienionej pupie i udach. Odparzenia powstają w wyniku braku dostępu do powietrza i są skutkiem trwałej wilgoci.

Przy wyborze pieluszek dla niemowląt rodzice powinni uwzględnić potrzeby dziecka zgodne z jego rozwojem i wziąć pod uwagę warunki zdrowotne i finansowe rodziny oraz tryb życia rodzinnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza