Trwa ładowanie...

EndeavorRX jako lekarstwo na ADHD. Pierwsza gra komputerowa, którą lekarz może przepisać twojemu dziecku.

Leczenie kojarzy się zazwyczaj z nieprzyjemnymi zabiegami i niesmacznymi lekami, które mają nam pomóc w powrocie do zdrowia. Amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła grę wideo do listy leków. Gra EndeavorRX ma pomóc niektórym dzieciom w walce ze skutkami ADHD.

1. Gra komputerowa – lekarstwo

Gra musiała przejść wszystkie testy, które przewidziane są dla produktów medycznych w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy testowali ją aż przez sześć lat, by potwierdzić jej działanie kliniczne. A te wyszły zaskakująco dobrze. Jeden na trzech pacjentów, którzy grali w EndeavorRX, przez cztery tygodnie (pięć razy w tygodniu, po 25 min dziennie) nie wykazywali deficytu uwagi dla co najmniej jednej obiektywnej miary.

Naukowcy podkreślają, że oczywiście, wyniki są dalekie od tego, co można uzyskać za pomocą leków, ale terapia ma tę zaletę, że jest łatwa w aplikacji pacjentom. Według naukowców gra może się sprawdzić, jako element uzupełniający terapię.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?"

Zobacz także: ADHD - przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie

2. Jak zagrać w grę EndeavorRX?

Gra nie zdobędzie, najprawdopodobniej, dużej popularności, ale też nie o to przecież chodzi. Jej fabuła jest maksymalnie uproszczona. Jest to gra zręcznościowa, która polega na takim poruszaniu się statkiem kosmicznym po specjalnym torze, by omijać niebezpieczeństwa, które na nas czyhają. W tym samym czasie musimy zbierać jak najwięcej przedmiotów na planszy.

Tytuł dedykowany jest graczom w przedziale wiekowym 8-12 lat, którzy chorują na ADHD typu mieszanego. Niestety, gra będzie dostępna wyłącznie na urządzenia z systemem IOS.

3. Typ mieszany ADHD

Typ mieszany ADHD to taki w którym występują wszystkie objawy typowe dla choroby (np. nadpobudliwość i zaburzenia uwagi). Czasem też trudno jednoznacznie danego chorego przypisać do jednego typu, ponieważ u każdego może to wyglądać zupełnie inaczej. Dziewczynka z ADHD może być nadpobudliwa, a chłopiec z przewagą objawów zaburzeń uwagi. Wszystko jest problemem indywidualnym.

Jednak to ważne, by pomóc swoim dzieciom rozpoznawać ADHD, ponieważ jest to zaburzenie, które poddaje się leczeniu. Wtedy może się okazać, że np. trudności z nauką, które były dla dziecka bardzo dużym problemem, wynikają z chorowania na ADHD. Można rozwiązać te problemy i pomóc je złagodzić odpowiednią terapią i leczeniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza