Trwa ładowanie...

Pierwsza pomoc w kolce nerkowej

Kamica dróg moczowych to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu moczowego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jej objawy są stosunkowo charakterystyczne i niestety – bardzo nieprzyjemne dla pacjenta.

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Kamica moczowa to często objaw jakiejś choroby lub zaburzenia, stąd istotne jest wykrycie jej przyczyny. Powstaniu złogów w układzie moczowym sprzyjają: częste zakażenia układu moczowego (ZUM), dna moczanowa, nadczynność przytarczyc, osteoporoza, choroba Leśniowskiego-Crohna, niektóre leki (suplementy wapnia, witamina D), dłuższe unieruchomienie.

Charakterystycznym objawem kamicy jest kolka nerkowa. Chory odczuwa bardzo silny ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty, bladość skóry, parcie na mocz i częste jego oddawanie w niewielkich ilościach, krwiomocz, gorączka i dreszcze.

Gdy pojawią się powyższe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista wykluczy inne choroby (np. kamicę żółciową, ostre choroby jamy brzusznej, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek) oraz zastosuje właściwe leczenie. Powinien również wskazać odpowiednie zalecenia profilaktyczne, których przestrzeganie pomoże zapobiec nawrotom choroby.

1. Postępowanie w przypadku kolki nerkowej

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej bardzo ważne jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. W tym celu można stosować leki wydawane z przepisu lekarza lub sięgnąć po dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSLPZ). Specjaliści polecają również stosowanie środków rozkurczających mięśnie gładkie. W niektórych przypadkach ból złagodzić może działanie łagodnego ciepła (kąpiel, okłady).

W okresie napadu kolki nerkowej ważne jest wypijanie dużej ilości płynów, aby dobowa objętość moczu wynosiła ponad 2 litry. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, unikać natomiast należy napojów gazowanych.

W przypadku kolki nerkowej wskazana jest aktywność fizyczna. I choć wydaje się ona mało atrakcyjna, gdy ból jest naprawdę dotkliwy, pomoże przesunąć i w efekcie wydalić wraz z moczem drobne kamyki, które najczęściej odpowiadają za tę dolegliwość.

2. Profilaktyka kamicy nerkowej

Szacuje się, że u 15 proc. chorych, którzy nie przestrzegają zaleceń lekarza, kolka nerkowa powraca w ciągu roku po pierwszym jej epizodzie. Najważniejszą wytyczną profilaktyki kamicy jest odpowiednie nawadnianie organizmu. W celu zwiększenia ilości moczu (a tym samym jego rozcieńczeniu), oczywiście po właściwym nawodnieniu, można sięgnąć po łagodnie działające ziołowe środki moczopędne.

Korzystny wpływ na pracę układu moczowego mają takie rośliny jak: kłącza perzu, nasiona kozieradki, ziele nawłoci. Warto również sięgnąć po Fitolizynę. Jest to pasta, która zawiera kompozycję dziewięciu ziół o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym.

Fitolizynę warto stosować w dwóch sytuacjach. Jeśli w badaniu moczu zostanie stwierdzony tzw. piasek moczowy (piasek moczowy to małe kamienie, jeszcze zbyt małe, aby wywoływać dolegliwości bólowe. Ich wypłukanie, w którym może być pomocna Fitolizyna, zapobiega ich wzrostowi do rozmiarów, które mogą powodować objawy) oraz profilaktycznie co jakiś czas, jeśli mieliśmy już atak kolki nerkowej. Regularne przepłukiwanie dróg moczowych pomaga w usuwaniu nadmiaru substancji, z których powstają kamienie moczowe.

By uniknąć ponownego ataku choroby, należy zadbać o regularną aktywność fizyczna. Schorzeniu sprzyja nie tylko nadwaga i otyłość, ale również siedzący tryb życia. W czasie ćwiczeń powinniśmy oczywiście pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.