Trwa ładowanie...

Pigułki antykoncepcyjne a postrzeganie mężczyzn przez kobiety

Naukowcy uważają, że hormony przyjmowane w czasie doustnej antykoncepcji powstrzymują zainteresowanie kobiet umięśnionymi mężczyznami i kierują je na mężczyzn o chłopięcej urodzie. Co więcej, zdarza się to tylko przez kilka dni w miesiącu.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

spis treści

1. Rola pigułek antykoncepcyjnych w postrzeganiu mężczyzn

Jeśli teoria naukowców jest słuszna, mogłoby to częściowo tłumaczyć przesuwanie się zainteresowań kobiet z typu macho z lat 50. i 60. i gwiazd, takich jak Kirk Douglas oraz Sean Connery, w stronę bardziej androgenicznych postaci, obecnych we współczesnym kinie, jak Johnny Depp i Russell Brand.

Doktor Alexandra Alvergne z University of Sheffield uważa, że pigułki antykoncepcyjne mogą również wpływać na sposób wybierania towarzysza życia i mieć duży wpływ na kształt społeczeństwa.

"Jest wiele niewątpliwych korzyści, jakie płyną z pojawienia się pigułki, ale istnieje też możliwość, że ma ona wpływ na psychikę, co dopiero odkrywamy. Potrzebujemy dalszych badań, by to potwierdzić" - mówi dr Alvergne.

Informacje na ten temat pojawiły się w magazynie „Trends in Ecology and Evolution”.

2. Jak kobiety postrzegają atrakcyjność mężczyzn?

Naukowcy od dawna wiedzą, że w zależności od dnia cyklu miesięcznego kobietom podobają się różni mężczyźni. W okresie płodnym podobają się im bardziej męscy panowie i bardziej asertywni. Poza tym w tym okresie kobiety są również bardziej atrakcyjne dla mężczyzn.

W okresie niepłodnym zwracają się raczej w stronę mężczyzn o urodzie bardziej kobiecej czy chłopięcej.

Gdy kobiety zażywają tabletki antykoncepcyjne, nie mają dni płodnych. Nie doświadczają zatem zmian hormonalnych i zmiany upodobań w męskiej urodzie. Mimo że zmiana jest subtelna, może wpływać na postrzeganie atrakcyjności mężczyzn u kobiet. Doktor Alvergne znalazła również dowody na to, że pigułka może wpływać na postrzeganie kobiet przez mężczyzn. Wcześniejsze badania pokazały, że mężczyźni uważają kobiety za atrakcyjniejsze podczas owulacji. Możliwe, że dlatego, iż kobiety zostały wyposażone przez naturę w instynktowne sposoby informowania mężczyzn o swej płodności – poprzez zapach czy sposób poruszania się. Pigułka według badaczki zmniejsza atrakcyjność kobiet.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.