Przejdź na WP

Pimafucin - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Pimafucin to antybiotyk, który wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Pimafucin to globulki dopochwowe. W jednym opakowaniu mieści sie 3 lub 6 globulek. Pimafucin to lek stosowany w ginekologii i położnictwie. Antybiotyk ten stosuje się przy zakazeniach pochwy.

Zobacz film: "Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie"

spis treści

1. Pimafucin - skład i działanie

Antybiotyk Pimafucin stosowany jest w ginekologii i położnictwie, którego substancją czynną jest natamycyna wykazująca działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwpierwotniakowe. Natamycyna łączy się ze sterolami, które wchodzą w skład błony komórkowej grzyba, przez co błona komórkowa ulega uszkodzeniu.

Prowadzi to do zaburzeń w funkcjonowaniu grzyba, aż w końcu doprowadza do jego zniszczenia. Substancja czynna Pimafucinum działa miejscowo. Nie wchłania się ona przez skórę oraz błony śluzowe.

2. Pimafucin - wskazania i przeciwwskazania

Preparat Pimafucin to lek przepisywany kobietom, które zmagają się z zapalenie pochwy wywołanym przez drożdżaki. Zakażenie pochwy dla każdej kobiety jest bardzo uciążliwe i wstydliwe, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe leczenie. Pimafacinum nie mogą stosować kobiety, które są uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku.

9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych
9 sprawdzonych sposobów na zapobieganie infekcjom okolic intymnych [10 zdjęć]

Dla większości kobiet objawy infekcji drożdżakowych pochwy są po prostu irytujące. Warto jednak wiedzieć,...

zobacz galerię

Preparatu nie należy także stosować podczas miesiączki. Kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią nie zaleca się stosowania żadnego preparatu, również i pimafucinu, chyba że wymaga tego sytuacja, a lek nie zagraża rozwijającemu się dziecku. Niektóre choroby lub przyjmowane leki mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania pimafucinu lub zmienić dawkowanie pimafucinu, dlatego o wszystkim trzeba poinformować lekarza.

3. Pimafucin - dawkowanie

Pimafucin to globulki dopochwowe, które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj zaleca się stosowanie jednej globulki głęboko dopochwowo przez okres od 3 do 6 dni zawsze na wieczór. Globulek nie należy stosować podczas miesiączki. Nigdy nie wolno zwiększać dawek leku zalecanych przez lekarza, ponieważ nie zwiększy to skuteczności preparatu, a jedynie narazi na niebezpieczne skutki uboczne.

Antybiotyk Pimafucin stosowany jest w ginekologii i położnictwie
Antybiotyk Pimafucin stosowany jest w ginekologii i położnictwie (123rf.com)

4. Pimafucin - skutki uboczne

Niepożądzane działanie Pimafucin zdarza się bardzo rzadko. Pimafucin to preparat stosowany miejscowo i zazwyczaj jest dobrze tolerowany przez pacjentki. Czasem może wystąpić uczucie niewielkiego pieczenia pochwy po aplikacji glubulki.

Zobacz także:

5. Pimafucin - zakażenie pochwy

Jeśli tylko zaobserwujesz pierwsze objawy zakażenia pochwy (świąd, pieczenie, upławy), niezwłocznie udaj się do lekarza, ponieważ zakażenie pochwy trzeba zacząć leczyć jak najszybciej, aby nie dopuścić do poważnych schorzeń układu płciowego, np: zapalenia macicy. Na konsultacji lekarskiej lekarz przepisze odpowiedni lek, np: pimafucin. Zakażenia pochwy są bardzo uciążliwe dla kobiet i niebezpieczne, dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy