Trwa ładowanie...

Pimafucin - czym jest, wskazania, skład, dawkowanie

Antybiotyk Pimafucin stosowany jest w ginekologii i położnictwie
Antybiotyk Pimafucin stosowany jest w ginekologii i położnictwie (123rf.com)

Pimafucin to lek należący do grupy antybiotyków polienowych. Stosowany jest miejscowo w przypadku infekcji grzybiczych, najczęściej w obrębie okolic intymnych. Często wykorzystuje sie go w ginekologii i położnictwie. Dostępny jest pod postacią globulek - w jednym opakowaniu leku mieści się od 3 do 6 sztuk. Zobacz, jak stosować Pimafucin i czy to jest bezpieczne.

spis treści

1. Czym jest Pimafucin i co zawiera

Pimafucin to lek przeciwgrzybiczy, którego substancją czynną jest natamycyna. Wykazuje ona działanie grzybobójcze oraz przeciwpierwotniakowe. Najczęściej przepisywany jest w przypadku drożdżycy. Natamycyna łączy się ze sterolami, które wchodzą w skład błony komórkowej grzyba, przez co błona ta ulega uszkodzeniu.

Prowadzi to do zaburzeń w funkcjonowaniu grzyba, aż w końcu doprowadza do jego zniszczenia. Substancja czynna Pimafucinum działa miejscowo. Nie wchłania się ona przez skórę ani błony śluzowe.

2. Kiedy i jak stosować Pimafucin

Zobacz film: "Infekcje pochwy - przyczyny i zapobieganie"

Pimafucin to lek przepisywany kobietom, które zmagają się z zapalenie pochwy wywołanym przez drożdżaki. Zakażenie pochwy dla każdej kobiety jest bardzo uciążliwe i wstydliwe, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe leczenie. Pimafacinum nie mogą stosować kobiety, które są uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku.

Preparatu nie należy także stosować podczas miesiączki. Kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią nie zaleca się stosowania żadnego preparatu, również i pimafucinu, chyba że wymaga tego sytuacja, a lek nie zagraża rozwijającemu się dziecku. Niektóre choroby lub przyjmowane leki mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania pimafucinu lub zmienić dawkowanie pimafucinu, dlatego o wszystkim trzeba poinformować lekarza.

2.1. Dawkowanie leku

Pimafucin to globulki dopochwowe, które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj zaleca się stosowanie jednej globulki głęboko dopochwowo przez okres od 3 do 6 dni zawsze na wieczór. Globulek nie należy stosować podczas miesiączki. Nigdy nie wolno zwiększać dawek leku zalecanych przez lekarza, ponieważ nie zwiększy to skuteczności preparatu, a jedynie narazi na niebezpieczne skutki uboczne.

3. Skutki uboczne Pimafucinu

Niepożądzane działanie Pimafucin zdarza się bardzo rzadko. Pimafucin to preparat stosowany miejscowo i zazwyczaj jest dobrze tolerowany przez pacjentki. Czasem może wystąpić uczucie niewielkiego pieczenia pochwy po aplikacji glubulki.

Zobacz także:

3.1. Pimafucin a zakażenie pochwy

Jeśli tylko zaobserwujesz pierwsze objawy zakażenia pochwy (świąd, pieczenie, upławy), niezwłocznie udaj się do lekarza, ponieważ zakażenie pochwy trzeba zacząć leczyć jak najszybciej, aby nie dopuścić do poważnych schorzeń układu płciowego, np: zapalenia macicy. Na konsultacji lekarskiej lekarz przepisze odpowiedni lek, np: pimafucin. Zakażenia pochwy są bardzo uciążliwe dla kobiet i niebezpieczne, dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze