Trwa ładowanie...

Plamienie zamiast okresu – przyczyny, ciąża, ból podbrzusza

Avatar placeholder
23.09.2021 13:08
Plamienie zamiast okresu nie zawsze musi zwiastować występowanie choroby. Zdarza się to również kobietom zdrowym.
Plamienie zamiast okresu nie zawsze musi zwiastować występowanie choroby. Zdarza się to również kobietom zdrowym. (AdobeStock)

Plamienie zamiast okresu to pojawienie się wydzieliny, która jest zabarwiona krwią albo plamek krwi wtedy, kiedy miała pojawić się miesiączka. Być może, że to kalendarz miesiączkowy płata takie figle, ale czy jest to jednocześnie powodem do niepokoju? Należy pamiętać, iż nie każde plamienie zamiast okresu zwiastuje występowanie poważnej choroby, natomiast wymaga wyjaśnienia, a najważniejsze – pilnej konsultacji ginekologicznej.

spis treści

1. Plamienie zamiast okresu – przyczyny

Plamienie zamiast okresu nie zawsze musi zwiastować występowanie choroby. Zdarza się to również kobietom zdrowym. Plamienie zamiast okresu może również współwystępować przy plamieniu okołoowulacyjnym. Przy regularnym 28-dniowym cyklu menstruacyjnym, w 14 dniu może wystąpić plamienie.

Wynika to z tego, że jest obniżony poziom estrogenu. Jeżeli zaś plamienie zamiast okresu utrzymuje się do czterech dni, może to świadczyć o mięśniakach macicy. Bardzo często plamienie zamiast okresu oznacza poronienie we wczesnym etapie ciąży. Po poronieniu konieczne bywa wykonanie łyżeczkowania, ze względu na to, iż nie zawsze dochodzi do całkowitego usunięcia składowych występującego w układzie rozrodczym jaja płodowego.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Dzięki mechanicznemu czyszczeniu można uniknąć różnych zakażeń. Plamienie zamiast okresu zwiastuje również występowanie zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu, zakażeń, chorób układu krzepnięcia krwi oraz chorób gruczołu tarczowego.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka

zobacz galerię

Warto wspomnieć, że anoreksja lub nagłe odchudzanie mogą również objawiać się zatrzymaniem menstruacji albo zastąpieniem jej plamieniami. Podobny w skutkach może być nadmierny wysiłek fizyczny wynikający m.in. z treningów sportowych. Plamienia zamiast okresu występują również u pacjentek przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Przyczyna plamienia zamiast okresu to również zmiany hormonalne np. związane z zespołem policystycznych jajników. Wynikają również z prowadzenia stresującego trybu życia.

2. Plamienie zamiast okresu – ciąża

Ginekolodzy uważają, że najczęstsza przyczyna plamienia pojawiająca się zamiast okresu to ciąża. Wydobywanie się śluzu i niewielkie krwawienia mające różne zabarwienia występują u znaczącej liczby ciężarnych, dlatego też uznaje się je za jeden z pierwszych, kluczowych objawów zapłodnienia.

W czasie trwania implantacji dochodzi do tak zwanego typowego plamienia implantacyjnego, możliwego do wystąpienia w czasie spodziewanej miesiączki. Co więcej, samo zagnieżdżenie się zarodka może również wywołać plamienie zamiast okresu, bardzo często określane jako brudzenie.

Zobacz także:

Uznaje się to za naturalny proces fizjologiczny, wobec tego nie powinno się mieć obaw, a w szczególności w odniesieniu do oczekiwania na ciąże.

3. Plamienie zamiast okresu – ból podbrzusza

Plamienie zamiast okresu i towarzyszący ból w podbrzuszu prowadzą do podejrzenia zapalenia przydatków, zakażenia dróg rodnych, nadżerki czy też postępującego procesu nowotworowego. Ból podbrzusza o charakterze skurczowym może zwiastować mięśniaka macicy lub zapalenie przydatków.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie uzyskasz pomoc od ręki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.