Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku. Osoba, którą się kocha całym sercem, nadużyła zaufania, podkopała swoim zachowaniem fundament związku. Niewierność partnera to doświadczenie, którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne małżeństwo stoi wówczas przed widmem rozwodu. Zdrada kładzie się cieniem na relacje dwojga bliskich sobie dotąd osób. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Jak radzić sobie ze zdradą partnera?

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu, aby...

1. Przyczyny zdrady męża

Zdrada w małżeństwie to tak naprawdę apogeum kryzysu, który pojawił się znacznie wcześniej. Może szwankowała komunikacja, może brakowało intymności albo chęci do pracy nad związkiem?

Powszechnie winę przypisuje się temu, kto dopuścił się zdrady, jednak zazwyczaj problemy w związku to wina i męża, i żony. Czasami kobiecie zdradzonej trudno jest samej przed sobą przyznać się, że przegapiła moment, w którym coś zaczęło się psuć, że zlekceważyła sygnały kryzysu, że nie zareagowała, kiedy mąż nie wracał na noc albo coraz częściej zaczął wyjeżdżać w delegacje.

Pojawia się bunt: „Przecież to ja zostałam skrzywdzona! Niby dlaczego mam się teraz starać? To on powinien udowodnić, że mu zależy na małżeństwie i odpokutować swoje grzechy!”. Jeżeli pielęgnujesz w sobie poczucie krzywdy i żywisz bezustannie urazę, to nie ma mowy o możliwości ratowania związku. Trwanie w pozornym małżeństwie, opartym na ciągłych kłótniach i pretensjach, tylko przedłuża cierpienie.

2. Co po zdradzie męża?

W pierwszym momencie kobiety często nie dowierzają i wypierają wiadomość o zdradzie męża. „Jak to możliwe, że niczego nie zauważyłam? Przecież my się tak bardzo kochamy”. Pojawia się szok, rozczarowanie, smutek, żal, nienawiść. Po pierwszej traumie przychodzi czas na łzy, poszukiwanie przyczyn niewierności we współmałżonku i sobie samej oraz refleksja nad związkiem, czy warto go ratować. Stereotyp zdradzonej żony nakazuje unieść się honorem, spakować swoje lub jego walizki i rozstać się jak najprędzej. Przecież miłość legła w gruzach i nie ma już czego ratować! Zdrada mężczyzny nie godzi tylko i wyłącznie w osobę żony, ale również w rodzinę, a przede wszystkim w dzieci. Cierpi też niejednokrotnie kochanka męża, chociaż większość zdaje się o tym nie pamiętać, że dla niej „bycie tą trzecią” nie jest komfortową pozycją.

Kochanka zawsze jest postrzegana jako ta zła, która przyczynia się do rozpadu rodziny, zabiera męża żonie i ojca dzieciom. To przez nią pojawia się kryzys w małżeństwie, awantury, kłótnie, płacz i niezrozumienie. Chociaż związek już dawno nie był satysfakcjonujący, a relacja z kochanką to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o źródło destabilizacji małżeństwa, to i tak kochanka w percepcji społecznej jest oceniana negatywnie. Zdrada, jak widać, niesie ze sobą poważne konsekwencje na każdym froncie. Cierpi zdradzona żona, cierpi kochanka, cierpią dzieci i niejednokrotnie cierpi sama osoba, która doprowadziła do tej sytuacji, czyli mężczyzna, który dopuścił się zdrady i żałuje własnego czynu. Zdradzona kobieta czuje złość, ból, skrzywdzenie, upokorzenie. „Niby w czym byłam gorsza od tej lafiryndy?” – myśli niejednokrotnie.

3. Rozstanie po zdradzie męża

Zdradzona małżonka czuje się oszukana. Czym zasłużyła sobie na kłamstwa, brak lojalności i niesprawiedliwość? Cierpienie niesie również zranione ego i wątpliwości co do własnej wartości. „Może ja nie zasługuję na miłość? Może nie jestem atrakcyjna seksualnie? Może już go nie pociągam?”. Dodatkowym balastem po zdradzie jest ciągły dyskomfort, lęk i obawa przed ponownym skrzywdzeniem przez męża.

Kobietą targają sprzeczne uczucia – z jednej strony nienawidzi męża i życzy mu najgorszego, a z drugiej – nie potrafi z dnia na dzień przestać go kochać. Zastanawia się, czy jest w stanie znieść ból rozstania, czy podoła sama wszystkim troskom, obowiązkom i trudnościom życia codziennego. Czy odejść i ukarać go w ten sposób? Separacja czy rozwód? Niech ma wyrzuty sumienia. Czy zostać ze względu na dzieci? A może on chce się rozstać i związać z kochanką?

Zamiast poddawać się emocjom i działać pod wpływem silnych impulsów, lepiej dać sobie czas. Wykrzyczeć ból, wypłakać łzy, zdemaskować słabości związku i dopiero potem rozmawiać. Jeżeli obojgu partnerom trudno konstruktywnie mówić o swoich obawach, uczuciach, oczekiwaniach i potrzebach, można skorzystać z pomocy specjalistów – psychologów czy psychoterapeutów.

Zdrada to na pewno destrukcyjne doświadczenie w związku, jednak jeśli widzi się choćby najmniejszą szansę odbudowy relacji, warto z niej skorzystać. Potrzebne jest jednak zaangażowanie obu stron – i tej, która zdradziła, i tej, która została zdradzona.

4. Wpływ zdrady małżeńskiej na rodzinę

Zdradzone żony najczęściej nie wyobrażają sobie życia z niewiernym mężem, ale z drugiej strony boją się samotności i konieczności przebudowy całego swojego małego świata. „Jak utrzymam się z jednej pensji? Kiedy mam zapłacić ubezpieczenie domu? Gdzie oddać samochód do naprawy?”. Poza tym, nawet te najbardziej wyemancypowane kobiety mają potrzebę zajęcia się kimś, opiekowania się, dogadzania mężczyźnie, ugotowania obiadu, który mu smakuje. Jak wypełnić tę pustkę po rozstaniu z mężem? Dodatkowo pojawia się wstyd przed reakcją ze strony innych, rodziny i sąsiadów. Co powiedzą? Czy będą się śmiać? Jak sobie radzić z niepochlebnymi komentarzami?

Czasami znajdzie się ktoś, kto powie przykre słowa, że zdradzona żona sama sobie zasłużyła na takie traktowanie. Jest przecież nieatrakcyjna, zaniedbana i nie rozumie potrzeb mężczyzny. Zdrada to także próba dla przyjaciół współmałżonków. Po której stronie się opowiedzieć? Zdradzonej kobiety czy zdradzającego mężczyzny? Czy najlepiej zerwać kontakty z obojgiem z nich? Prawdopodobnie najbardziej cierpią w całej tej sytuacji dzieci. Maluchy niejednokrotnie nie mają świadomości, dlaczego rodzice nagle przestali się kochać. Często obwiniają się za zaistniałą sytuację. Zranione matki zastanawiają się wówczas, jak uchronić pociechy przed kryzysem rozstania. Jak odseparować je od problemów? Nie da się, bo dzieci rozumieją więcej niż można sobie wyobrazić. Nie warto tłumić w sobie negatywnych emocji. Po co płakać w samotności? Może lepiej wypłakać się razem z dzieckiem, które też cierpi?

Warto pamiętać, że można poprosić o wsparcie najbliższych, znajomych, rodzinę, księdza albo psychologa. W naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że cierpienie trzeba znosić z godnością i w samotności. Każdy kryzys to potężny stres, zatem warto prosić o pomoc życzliwe osoby. Na pewno zdrada destabilizuje i nawet próba odbudowania relacji często nie przynosi rezultatów, bo jest to proces trudny, długotrwały i wymagający cierpliwości oraz zaangażowania obojga partnerów.

Czasem może lepiej wybaczyć i rozstać się niż żyć w pseudo-związku, niby dla dobra dzieci. Więcej wyrządzimy im szkody niż pożytku. Rozstanie to przecież nie koniec świata. Warto odbudować poczucie własnej godności i szacunku do samego siebie, a z czasem otworzyć się na nowe związki z nadzieją na szczęście i prawdziwą miłość. Ciągłe kontemplowanie cierpienia i myślenie o zdradzie do niczego konstruktywnego nie prowadzi, a przekonanie, że w życiu nie czeka nas już nic dobrego może przybrać charakter samospełniającego się proroctwa.

Komentarze (279)
~zdrada
~zdrada

jest pani dzielna kobieta i dobrze pani robi.Nie mozna oddac dla zdziry meza.szmata mojego meza od nas dostała niezły odzew.moja kochana tesciowa poszła do jej pracy z soba wzieła butelke z kwasem i omal nie oblała jej oczu.maz ja wyprosil aby tego wiecej nie robila ja rowniez.poniewaz za taki czyn grozi wiezienie..a nawet szkoda ze tego nie zrobiła poniewaz przyniosła mi do pracy obiad ,u mnie zemdlała.zadzwonili po pogotowie ,to był wylew,nie odzyskała juz przytomnosci i po miesiacu zmarła..tak ratowała nasza rodzine.ostatnie jej slowa nie chce pisac jakie były ale były one brzydkie o tej szmacie.gdy ide na grob tesciow ciagle same mi plyna łzy .napewno maz zrozumie i nie skrzywdzi.Zgadza sie dzieci wolały by mieszkac i zyc w polsce.la wszystkich polakow jest to trudne,ale lepsze normalne zycie.dziecko najszybciej poznaje obcy jezyk ,nawet bardzo dobrze radzi w szkole,ale niestety wnusia przerabia jak widze polski.kupuja jej ksiazki ,bajki ,zna polskie i norweskie literki i oba jezyki.Upani wystapila agresja jak u nas w rodzinie.po latach dzieci mi mowia ze dobrze zrobilam walczac.Wygrałam....

Odpowiedz
~mania 40
~mania 40

@~zdrada: Dziękuję za słowa otuchy i życzę dużo zdrowia. Mąż też wyjechał do Angli żeby polepszyć nasze życie, ja i córka pojechałyśmy do męża po półtorej roku żeby rodzina była razem, syn się urodził już w Angli. Za granicą bez rodziny jest ciężko i życie też jest nie lekkie, sama pani wie od dzieci jak jest naprawdę. Ja też myślę że nam się uda i jeszcze będę szczęśliwa. A ta szmata dostanie za swoje.Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy. Jeszcze raz życzę dużo zdrowia. Dobranoc.

Odpowiedz
~zdrada
~zdrada

@~mania 40: ta twoja historia bardzo mnie wzruszyła..tak sie stało jak powinno.nie jestem rozwodka tylko wdowa.no niestety wspomnienia zostały.do konca nie zniszczyła mnie bo nie wiem czym by sie to skonczyło.musielismy we dwoje pracowac.sam nie byl w stanie utrzymac duzej rodziny i kochanki ,potem straszna choroba i smierc.i tak wygrałam.dzis nie mam na co narzekac.zyje spokojnie na emeryturze.mieszkam z synem ktory teraz wrocil na 2 miesiace,pracuje w norwegi.caly rok bylam sama i odpoczywalam.mam kolezanke ktora ma działke i jest wdowa.to kolezanka ze szkoly podstawowej.mam takze wspaniałe dzieci na ktore w razie potrzeby moge liczyc.ale na dzien dzisiejszy radze i to b dobrze.troche szwankowało zdrowie ale juz jest dobrze zgodnie z wiekiem.Zycie dało mi popalic.Niedługo zostaje znow sama bo syn wyjezdza i chetnie pomagam mu robic zakupy ktore wozi za granice.jedna z corek na stale mieszka w norwegi.ich coreczka uczy sie tam w norweskiej szkole.przyjezdzaja na swieta do polski.No niestety dzis jakby młodzi nie poradzili tak jak panstwo to zyli by biednie bez pracy.Życie Polakow na emigracji ,ich wyjazdy ,przyjazdy to tez nie łatwe.Zmusila ich to sytuacja w polsce ,ale zyja normalnie..ZYCZE PANSTWU

Odpowiedz
~mania 40
~mania 40

@~zdrada: Bardzo Ci współczuję że tak cierpisz ja też cierpie , szkoda że życie nas tak doświadcza. Dobrze że mam prace i dwoje wspaniałych dzieci. Napewno nie dam tej szmacie żadnej satysfakcji. Jeszcze o mnie usłyszy jak będę w Polsce.

Odpowiedz
~zdrada
~zdrada

@~mania 40: przeczytałam ta historie i bardzo mnie ona wzruszyła poniewaz ja tez to przezyłam ,chyba o wiele wiecej sie wydarzyło u mnie.mogłabym napisac ksiazke .kochanka mojego meza byla w ciazy i to juz duzej.mysle ze poronila poniewaz cos miala z grupa krwi i poronila kilkoro dzieci.czy to dziecko bylo jego nie wiem bo miala ich kilku.tylko tyle wyjechal z domu w piatek wrocił w niedziele i powiedział juz po wszystkim.byla kilka dni na zwolnieniu dowiedzialam sie od znajomek brzucha nie było.to juz przeszłosc i zmienilam na lepsze myslenie ze juz go nie ma na swiecie.bardzo czesto wspominam bardzo dobre chwile w naszym małzenstwie.to był dobry ojciec,maz.KOCHANKA GO ZNISZCZYŁA BO MYSLE ze to podwojne zycie prowadził rok.JAK kochanka twojego meza radze pojsc ci do ginekologa i zrobic badania.Moze byc cos nie tak.ja to zrobilam.No radze aby tylko posłuchał i nie pojechał do polski.Moj musiał sie zwolnic z pracy w ktorej łatwo bylo łowic kobiety lekkiego prowadzenia.Tam kazdy ma kochanke i moj przykladny maz wział przyklad od kolegow ktorzy zdradzaja.Ja doskonale zdaje sobie sprawe co przezywaz bo ja tez to przezyłam.Przykla moj to niespodziane przyjscie do mieszkania w czasie mojej pracy a t w domu kochanka i jej kolezanka ,a moj maz robi im w kuchni kawe znaczy mial przygotowane szklanki .Ja wchodze patrze jakies buty w przedpokoju a one dwie czekaly na kawe.pytam meza kto to ,a on i jedna z nich potwierdziła ze przyszly kupic dolary.Ja przy nich pytam jaki te co dostały dzieci od kuzynki.nie odezwał sie.zabral dzieciom bylo ich mało i pokazywał kochance tak mysle ze ma dolary.Jednej z corek ukradł złoty zegarek i myslimy ze dał go corce kochanki.Jeszcze robił w domu awanture ze corka zgubiła.ona go nawet nie nosiła.on po prostu był.kupilismy go w czasach komuny w zwiazku radzieckim.Wtedy jak kochanka z kolezanka w reku trzymay buty nie zdazyły załozyc kazałam im opuscic mieszkanie>juz wczesniej podejrzewałam ze ma kogos byly juz znaki.On wiedział ze ja podejrzewał jednak dalej oszukiwał ,romans trwał.jak sie wydało to dalej sie z nia spotykał i zmyslał.Wtedy dostał odemnie koszykiem po głowie ale mi nie oddał.był wystraszony.Widziałam ze cos ukrywa.JUz nie mam sil pisac bo to by byla ksiazka.Gdy poszlam do niej do domu z siostra meza i swoimi corkami to pamietam siostra zapytała jej ile moj brat pani płacił.ona odpowiedziała ze nic.no ale niestety dawał,jezdzili po zajazdach ,zawiozl ja na wczasy a kasy dla mnie bylo coraz mniej.Zadna nie pojdzie bez zysku ,nie wierze.U was stało sie juz sie nie wroci.JA radze nie oddawac meza jakiejs wywłoce.Wiem co przezywasz ja miałam chyba gorzej bo kochanica była na miejscu.Ciesze sie ze wygrałam z nia.Dzis bylabym rozwodka i bedna kobieta byc moze bez mieszkania bo bylby podział.ZYCZE CI no i oczywiscie wam zwyciestwa z ta scierka od podłogi.

Odpowiedz
~mania 40
~mania 40

@~zdrada: Powiedział że żadnych pieniędzy jej nie dawał, prezentów też nie. Ja zapytałam się męża jak by to że jest bezpłodna to kłamstwo i za 3-4 tygodnie by zadzwoniła że jest w ciąży to co by zrobił to powiedział mi że by się powiesił. Nawet nie pomyślał o chorobach wenerychnych ona miała już kilku ,mój mąż za kawalera też a Ja tylko jego i nawet o Mnie nie pomyślał jak się go o to zapytałam to nic nie powiedział , chyba wcale o tym nie pomyślał. Poczekam i będę go obserwować a już napewno sam do Polski nie pojedzie. Dziękuję Ci że ktoś rozumie i wie co ja teraz przeżywam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada
Zdrada

Wierność w związku

(...) W przypadku pytania skierowanego do tych samych osób, czy zdrada miała miejsce w danym roku, pozytywnej odpowiedzi udziela...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

(...) chociaż oboje nie zdają sobie z tego sprawy. Czego brakuje w związkach dotkniętych zdradą? Doktor Sue Johnson prowadziła ... i nie pozwolić, by zdrada zagościła w waszym związku, musisz dać swojemu partnerowi poczucie spełnienia. Pary powinny pamiętać o ciągłym ... , czy twój dotychczasowy partner zasługuje na tak bolesny cios, jakim jest zdrada. Musisz pamiętać, że nie każdy jest...

Zdrada

Jak odbudować związek po zdradzie?

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje - krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ... zaufanie w związku? Błędne decyzje w związku Zdrada - do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona ... rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach,...

Zdrada

Jak poznać, że mąż zdradza?

Jak poznać, że mąż zdradza?

Zdrada małżeńska to, niestety, bardzo częsty problem. Znacznie częściej dopuszczają się jej jednak mężczyźni niż kobiety. Dla obu płci różne są również przyczyny zdrady. Mężczyźni w pozamałżeńskim związku szukają potwierdzenia swojej męskości, a także cieszą się nowością i ekscytującym charakterem sekretnych spotkań. Kobiety z kolei często szukają pocieszenia w ramionach innego ... - zdrada dużo kosztuje, również pod względem finansowym (romantyczne kolacje w drogich restauracjach, wyjazdy w...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety, dla mężczyzny, jak i dla ich dzieci. Widmo ... bolesne dla zdradzonej osoby. Jak wybaczyć zdradę ukochanej kobiecie czy ukochanemu mężczyźnie? Zdrada w związku Kiedy dowiesz ... , nie oskarżaj ukochanej/ukochanego. Jeśli zdrada okaże się zwykłą plotką, możesz zniszczyć swój związek bezpodstawnymi...

Zdrada

Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego dotyka wielu mężczyzn. Nawet panowie żyjący w udanych związkach są narażeni na desperackie próby zatrzymania czasu. Wiek średni u mężczyzn to trudny czas dla partnerek. Niejedno małżeństwo rozpadło się po tym, jak mężczyzna...

Zdrada

Szpiegująca uwodzicielka

Monika ma 26 lat, figurę modelki i burzę złotych loków. Pracuje w biurze detektywistycznym. Działa na zlecenie narzeczonych, żon, podejrzliwych teściów albo siostry panny młodej. Jej celem są mężczyźni, których poddaje się testowi wierności. O sobie mówi...

Zdrada

Do czego zdolna jest zdradzona kobieta?

Do czego zdolna jest zdradzona kobieta?

Zdrada boli za każdym razem, bo nikt nie lubi być oszukiwany, okłamywany i zastępowany inną osobą. Czasem w głowie kobiety rodzi się niecny plan dokonania zemsty na mężczyźnie, przez którego tak cierpi. Ku przestrodze mężczyzn - dlaczego nie warto zdradzać kobiety? Miałeś nowe BMW Czasami plan zemsty zdradzonej kobiety zakłada zniszczenie tego, co jej partner kocha, na czym bardzo mu zależy. Dla większości mężczyzn takim obiektem jest samochód. Przypadków, w których auto jest...