Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku. Osoba, którą się kocha całym sercem, nadużyła zaufania, podkopała swoim zachowaniem fundament związku. Niewierność partnera to doświadczenie, którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne małżeństwo stoi wówczas przed widmem rozwodu. Zdrada kładzie się cieniem na relacje dwojga bliskich sobie dotąd osób. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Jak radzić sobie ze zdradą partnera?

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu, aby...

1. Przyczyny zdrady męża

Zdrada w małżeństwie to tak naprawdę apogeum kryzysu, który pojawił się znacznie wcześniej. Może szwankowała komunikacja, może brakowało intymności albo chęci do pracy nad związkiem?

Powszechnie winę przypisuje się temu, kto dopuścił się zdrady, jednak zazwyczaj problemy w związku to wina i męża, i żony. Czasami kobiecie zdradzonej trudno jest samej przed sobą przyznać się, że przegapiła moment, w którym coś zaczęło się psuć, że zlekceważyła sygnały kryzysu, że nie zareagowała, kiedy mąż nie wracał na noc albo coraz częściej zaczął wyjeżdżać w delegacje.

Pojawia się bunt: „Przecież to ja zostałam skrzywdzona! Niby dlaczego mam się teraz starać? To on powinien udowodnić, że mu zależy na małżeństwie i odpokutować swoje grzechy!”. Jeżeli pielęgnujesz w sobie poczucie krzywdy i żywisz bezustannie urazę, to nie ma mowy o możliwości ratowania związku. Trwanie w pozornym małżeństwie, opartym na ciągłych kłótniach i pretensjach, tylko przedłuża cierpienie.

2. Co po zdradzie męża?

W pierwszym momencie kobiety często nie dowierzają i wypierają wiadomość o zdradzie męża. „Jak to możliwe, że niczego nie zauważyłam? Przecież my się tak bardzo kochamy”. Pojawia się szok, rozczarowanie, smutek, żal, nienawiść. Po pierwszej traumie przychodzi czas na łzy, poszukiwanie przyczyn niewierności we współmałżonku i sobie samej oraz refleksja nad związkiem, czy warto go ratować. Stereotyp zdradzonej żony nakazuje unieść się honorem, spakować swoje lub jego walizki i rozstać się jak najprędzej. Przecież miłość legła w gruzach i nie ma już czego ratować! Zdrada mężczyzny nie godzi tylko i wyłącznie w osobę żony, ale również w rodzinę, a przede wszystkim w dzieci. Cierpi też niejednokrotnie kochanka męża, chociaż większość zdaje się o tym nie pamiętać, że dla niej „bycie tą trzecią” nie jest komfortową pozycją.

Kochanka zawsze jest postrzegana jako ta zła, która przyczynia się do rozpadu rodziny, zabiera męża żonie i ojca dzieciom. To przez nią pojawia się kryzys w małżeństwie, awantury, kłótnie, płacz i niezrozumienie. Chociaż związek już dawno nie był satysfakcjonujący, a relacja z kochanką to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o źródło destabilizacji małżeństwa, to i tak kochanka w percepcji społecznej jest oceniana negatywnie. Zdrada, jak widać, niesie ze sobą poważne konsekwencje na każdym froncie. Cierpi zdradzona żona, cierpi kochanka, cierpią dzieci i niejednokrotnie cierpi sama osoba, która doprowadziła do tej sytuacji, czyli mężczyzna, który dopuścił się zdrady i żałuje własnego czynu. Zdradzona kobieta czuje złość, ból, skrzywdzenie, upokorzenie. „Niby w czym byłam gorsza od tej lafiryndy?” – myśli niejednokrotnie.

3. Rozstanie po zdradzie męża

Zdradzona małżonka czuje się oszukana. Czym zasłużyła sobie na kłamstwa, brak lojalności i niesprawiedliwość? Cierpienie niesie również zranione ego i wątpliwości co do własnej wartości. „Może ja nie zasługuję na miłość? Może nie jestem atrakcyjna seksualnie? Może już go nie pociągam?”. Dodatkowym balastem po zdradzie jest ciągły dyskomfort, lęk i obawa przed ponownym skrzywdzeniem przez męża.

Kobietą targają sprzeczne uczucia – z jednej strony nienawidzi męża i życzy mu najgorszego, a z drugiej – nie potrafi z dnia na dzień przestać go kochać. Zastanawia się, czy jest w stanie znieść ból rozstania, czy podoła sama wszystkim troskom, obowiązkom i trudnościom życia codziennego. Czy odejść i ukarać go w ten sposób? Separacja czy rozwód? Niech ma wyrzuty sumienia. Czy zostać ze względu na dzieci? A może on chce się rozstać i związać z kochanką?

Zamiast poddawać się emocjom i działać pod wpływem silnych impulsów, lepiej dać sobie czas. Wykrzyczeć ból, wypłakać łzy, zdemaskować słabości związku i dopiero potem rozmawiać. Jeżeli obojgu partnerom trudno konstruktywnie mówić o swoich obawach, uczuciach, oczekiwaniach i potrzebach, można skorzystać z pomocy specjalistów – psychologów czy psychoterapeutów.

Zdrada to na pewno destrukcyjne doświadczenie w związku, jednak jeśli widzi się choćby najmniejszą szansę odbudowy relacji, warto z niej skorzystać. Potrzebne jest jednak zaangażowanie obu stron – i tej, która zdradziła, i tej, która została zdradzona.

4. Wpływ zdrady małżeńskiej na rodzinę

Zdradzone żony najczęściej nie wyobrażają sobie życia z niewiernym mężem, ale z drugiej strony boją się samotności i konieczności przebudowy całego swojego małego świata. „Jak utrzymam się z jednej pensji? Kiedy mam zapłacić ubezpieczenie domu? Gdzie oddać samochód do naprawy?”. Poza tym, nawet te najbardziej wyemancypowane kobiety mają potrzebę zajęcia się kimś, opiekowania się, dogadzania mężczyźnie, ugotowania obiadu, który mu smakuje. Jak wypełnić tę pustkę po rozstaniu z mężem? Dodatkowo pojawia się wstyd przed reakcją ze strony innych, rodziny i sąsiadów. Co powiedzą? Czy będą się śmiać? Jak sobie radzić z niepochlebnymi komentarzami?

Czasami znajdzie się ktoś, kto powie przykre słowa, że zdradzona żona sama sobie zasłużyła na takie traktowanie. Jest przecież nieatrakcyjna, zaniedbana i nie rozumie potrzeb mężczyzny. Zdrada to także próba dla przyjaciół współmałżonków. Po której stronie się opowiedzieć? Zdradzonej kobiety czy zdradzającego mężczyzny? Czy najlepiej zerwać kontakty z obojgiem z nich? Prawdopodobnie najbardziej cierpią w całej tej sytuacji dzieci. Maluchy niejednokrotnie nie mają świadomości, dlaczego rodzice nagle przestali się kochać. Często obwiniają się za zaistniałą sytuację. Zranione matki zastanawiają się wówczas, jak uchronić pociechy przed kryzysem rozstania. Jak odseparować je od problemów? Nie da się, bo dzieci rozumieją więcej niż można sobie wyobrazić. Nie warto tłumić w sobie negatywnych emocji. Po co płakać w samotności? Może lepiej wypłakać się razem z dzieckiem, które też cierpi?

Warto pamiętać, że można poprosić o wsparcie najbliższych, znajomych, rodzinę, księdza albo psychologa. W naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że cierpienie trzeba znosić z godnością i w samotności. Każdy kryzys to potężny stres, zatem warto prosić o pomoc życzliwe osoby. Na pewno zdrada destabilizuje i nawet próba odbudowania relacji często nie przynosi rezultatów, bo jest to proces trudny, długotrwały i wymagający cierpliwości oraz zaangażowania obojga partnerów.

Czasem może lepiej wybaczyć i rozstać się niż żyć w pseudo-związku, niby dla dobra dzieci. Więcej wyrządzimy im szkody niż pożytku. Rozstanie to przecież nie koniec świata. Warto odbudować poczucie własnej godności i szacunku do samego siebie, a z czasem otworzyć się na nowe związki z nadzieją na szczęście i prawdziwą miłość. Ciągłe kontemplowanie cierpienia i myślenie o zdradzie do niczego konstruktywnego nie prowadzi, a przekonanie, że w życiu nie czeka nas już nic dobrego może przybrać charakter samospełniającego się proroctwa.

Komentarze (235)
~polaca
~polaca

cc oznacza zaniedbana żona,osobę w dresowych spodniach i podkoszulce,która gotuje obiad i piecze ciasto?czeka na faceta swego życia i wierzy,ze miłość do grobowej deski jest możliwa.? co z wami facetami?dostosowujemy się do was,do waszego stylu życia,żeby nie wyglądać jak dresiarz z barbie.co znaczy kochać?czy miłość dziś ,to tylko nowszy model,młodsze ciało i opakowanie?to nie miłość!,to tylko co....?czasy tworzą ludzie i tylko ludzie.dążymy domdestrukcji,szkoda mi tylko dzieci.trzymajcie się dziad jaki,nie będzie łatwo

Odpowiedz
~dzess
~dzess

Zdrada nie jest apogeum kryzysu, a w każdym razie nie musi być. Znałam facetów, którzy zdradzali tuż po ślubie, a trudno mówić, że tuż po ślubie było apogeum kryzysu. Znałam też takich co zdradzali, ot tak. Bo koledzy im doradzili, że to takie życiowe i normalne. Przykro mi kobiety, ale mężowi każdej z was może się to przytrafić, ot tak.

Odpowiedz
~kantas
~kantas

Mnie zdradziła dziewczyna po 4 latach związku... Najlepsze jest to, że to nie ja zacząłem ten związek, to Ona uganiała sie za mną aż w końcu uległem. Na początku spotykaliśmy się, potem stało się, pokochałem tą kobietę, w ostatnim czasie przeżyliśmy kryzys, no i dowiedziałem się, zdradzała mnie... wspólne wyjazdy za granicę, sypianie ze sobą itd... Wróciła z płaczem i spazmami zapewniając, że żałuje i nie wyobraża sobie życia z nikim innym bo tak bardzo mnie kocha. Zrójnowało mi to życie ale wybaczyłem, przytuliłem do siebie i starałem się nie okazywać jak bardzo mnie to boli bo przecież obiecała wierność i mnie kocha... Zacząłem sie starać o ten związek, byłem na każde jej zawołanie.. i co? Po miesiącu dowiaduję się, że romans trwa dalej... I znowu się zaczęło, płacz, lamenty, postanowienie poprawy, wyznawanie miłości. Chciałem to skończyć ale Ona urządza takie sceny, że poprostu nie umiem zostawić Jej w takim stanie. Mimo wszystko bardzo Ją kocham. Nie wiem co robić. Z jednej strony chciałbym zostawić te niemiłe doświadczenia za sobą bo wydaje mi się, że jest złym człowiekiem i zrobi to ponownie, a z drugiej nie wyobrażam sobie, że Jej już może nie być

Odpowiedz
~amcia
~amcia

@~kantas: Żenująca laska. Kompletnie ignoruje to co wcześniej obiecała. Zresztą do licha z takimi obiecankami. Moim zdaniem, jeżeli masz szacunek do samego siebie to powinieneś zerwać raz a dobrze ponieważ tracisz tylko swoje nerwy.

Odpowiedz
~rozczarowana
~rozczarowana

@~kantas: na 3 dzień po ślubie dowiedziałam się że mój mąż zdradzał mnie z 40-letnia kobietą, dodam że on ma 28 lat, na dodatek spodziewam się jego dziecka. Tak jak w Twoim przypadku on uganiał się ze mną a mimo to zdradził. Tak samo jak Twoja żona obiecywał że się zmieni, że żałuje....ale to tylko kłamstwa i puste słowa. Wczoraj dowiedziałam się że szuka miłości w agencjach towarzyskich i na różnych portalach.

Odpowiedz
~Sandzia
~Sandzia

zdrada niszczy bez względu na to czy się ją wybaczy czy też nie, na zawsze odbiera jakąś część magii związkowi ... wiem to z własnego doświadczenia ...

Odpowiedz
~IZA
~IZA

@~Sandzia: zgadzam sie z Tobą! ja staram się cały czas wybaczyć, zostałam z nim, ale to już nie to samo. Przychodzą momenty że mam ochotę uciec, krzyczeć, zostawić to wszystko, cały czas myślę czy warto tak się okaleczac? a z drugiej strony wiem że go kocham.....ciężkie jest takie życie....życie w ciągłym rozdarciu

Odpowiedz
~aaaa
~aaaa

@~kantas: przeżyłam podobną sytuację, również postanowiłam zaryzykować i dać kolejną szansę, niestety od jakiegoś czasu mam wrażenie, że znów coś jest nie tak, być może to paranoja, ale nauczyłam się obserwować swojego partnera i wyciągać wnioski.. narazie prowadzę swoje prywatne śledztwo, bo cóż szczerą rozmowę mogłam przeprowadzić gdy byłam naiwną gąską, doświadczenie nauczyło mnie, że bez twardych dowodów facet nigdy nie przyzna się gdy ma coś na sumieniu.. tylko ile czasu jeszcze wytrzymam w tej niepewności i strachu, że sytuacja się powtarza?

Odpowiedz
~aaaa
~aaaa

@~IZA: czuję to samo co Ty, również zadaję sobie to pytanie.. czy warto?? i wiesz, coraz częściej myślę, że nie.. uważam że skoro mężczyzna czy kobieta decyduje się na taki krok jak zdrada przekracza pewną granicę, którą z czasem gdy znów powrócą problemy będzie łatwiej przekroczyć.. czasem myślę, że zdradzanie jest cechą charakteru.. najgorszą rzeczą z którą nie mogę się pogodzić jest to że mój świat moralny został zrujnowany, że straciłam wiarę w ludzi, że istnieją uczciwi faceci, którzy potrafią i chcą pielegnować związek z kobietą.. a wracając do wątku myślę że nie warto tak cierpieć w tak toksycznych związkach, mimo że sama tkwie :), ale wiem że to tylko kwestia czasu aż pogodzę się z tym, że kochałam kogoś innego, wyidealizowanego przeze mnie mężczyzne i że wszystko co w nim ceniłam i uwielbiałam było kłamstwem i zwyczajnie odejdę ....

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada
Zdrada

Wierność w związku

(...) W przypadku pytania skierowanego do tych samych osób, czy zdrada miała miejsce w danym roku, pozytywnej odpowiedzi udziela...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

(...) chociaż oboje nie zdają sobie z tego sprawy. Czego brakuje w związkach dotkniętych zdradą? Doktor Sue Johnson prowadziła ... i nie pozwolić, by zdrada zagościła w waszym związku, musisz dać swojemu partnerowi poczucie spełnienia. Pary powinny pamiętać o ciągłym ... , czy twój dotychczasowy partner zasługuje na tak bolesny cios, jakim jest zdrada. Musisz pamiętać, że nie każdy jest...

Zdrada

Jak odbudować związek po zdradzie?

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje - krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ... zaufanie w związku? Błędne decyzje w związku Zdrada - do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona ... rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach,...

Zdrada

Jak poznać, że mąż zdradza?

Jak poznać, że mąż zdradza?

Zdrada małżeńska to, niestety, bardzo częsty problem. Znacznie częściej dopuszczają się jej jednak mężczyźni niż kobiety. Dla obu płci różne są również przyczyny zdrady. Mężczyźni w pozamałżeńskim związku szukają potwierdzenia swojej męskości, a także cieszą się nowością i ekscytującym charakterem sekretnych spotkań. Kobiety z kolei często szukają pocieszenia w ramionach innego ... - zdrada dużo kosztuje, również pod względem finansowym (romantyczne kolacje w drogich restauracjach, wyjazdy w...

Zdrada

Jak poznać, że żona zdradza?

Jak poznać, że żona zdradza?

Niejedno małżeństwo przechodzi kryzys, a szukający wrażeń małżonkowie wikłają się w romanse. Zdrada małżeńska zawsze boli ... podobnie u mężczyzn. Kiedy kobieta dostaje bez powodu bukiet kwiatów, najczęściej ma to związek ze zdradą męża. Pamiętaj ... się powtórzyć. Zdrada małżeńska to trudny sprawdzian dla związku. Wiele par rozstaje się, ponieważ utrata zaufania przerasta ... na to, by skonfrontować się z problemami w małżeństwie. Zresztą, dla panów zdrada seksualna jest o wiele bardziej bolesna...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety, dla mężczyzny, jak i dla ich dzieci. Widmo ... bolesne dla zdradzonej osoby. Jak wybaczyć zdradę ukochanej kobiecie czy ukochanemu mężczyźnie? Zdrada w związku Kiedy dowiesz ... , nie oskarżaj ukochanej/ukochanego. Jeśli zdrada okaże się zwykłą plotką, możesz zniszczyć swój związek bezpodstawnymi...

Zdrada

Po zdradzie żony

Po zdradzie żony

(...) czy żona, czy mąż - konsekwencje niewierności są tak samo destrukcyjne i bolesne. Zdrada to jedna z najczęstszych (obok ... kruszy, a coraz częściej pojawiają kłótnie, awantury, niezrozumienie i w konsekwencji kryzys. Zdrada wówczas to takie „pójście ... od siebie i poszukują ukojenia w ramionach innych osób. Zdrada żony to niejednokrotnie wierzchołek góry lodowej, a przyczyna kryzysu ... . Skutki zdrady żony Zdrada wpływa destrukcyjnie na związek, niszczy psychikę zdradzanych i zdradzających. Czemu niewierność...

Zdrada

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

(...) a szczególnie sferą kontaktów seksualnych, romans i zdrada w związku, obsesyjne zainteresowanie młodszymi kobietami - średni...