Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku. Osoba, którą się kocha całym sercem, nadużyła zaufania, podkopała swoim zachowaniem fundament związku. Niewierność partnera to doświadczenie, którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne małżeństwo stoi wówczas przed widmem rozwodu. Zdrada kładzie się cieniem na relacje dwojga bliskich sobie dotąd osób. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Jak radzić sobie ze zdradą partnera?

Zobacz film: "Zdrada według Polaków"

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu, aby...

Przyczyny zdrady męża

Zdrada w małżeństwie to tak naprawdę apogeum kryzysu, który pojawił się znacznie wcześniej. Może szwankowała komunikacja, może brakowało intymności albo chęci do pracy nad związkiem?

Powszechnie winę przypisuje się temu, kto dopuścił się zdrady, jednak zazwyczaj problemy w związku to wina i męża, i żony. Czasami kobiecie zdradzonej trudno jest samej przed sobą przyznać się, że przegapiła moment, w którym coś zaczęło się psuć, że zlekceważyła sygnały kryzysu, że nie zareagowała, kiedy mąż nie wracał na noc albo coraz częściej zaczął wyjeżdżać w delegacje.

Pojawia się bunt: „Przecież to ja zostałam skrzywdzona! Niby dlaczego mam się teraz starać? To on powinien udowodnić, że mu zależy na małżeństwie i odpokutować swoje grzechy!”. Jeżeli pielęgnujesz w sobie poczucie krzywdy i żywisz bezustannie urazę, to nie ma mowy o możliwości ratowania związku. Trwanie w pozornym małżeństwie, opartym na ciągłych kłótniach i pretensjach, tylko przedłuża cierpienie.

Co po zdradzie męża?

W pierwszym momencie kobiety często nie dowierzają i wypierają wiadomość o zdradzie męża. „Jak to możliwe, że niczego nie zauważyłam? Przecież my się tak bardzo kochamy”. Pojawia się szok, rozczarowanie, smutek, żal, nienawiść. Po pierwszej traumie przychodzi czas na łzy, poszukiwanie przyczyn niewierności we współmałżonku i sobie samej oraz refleksja nad związkiem, czy warto go ratować. Stereotyp zdradzonej żony nakazuje unieść się honorem, spakować swoje lub jego walizki i rozstać się jak najprędzej. Przecież miłość legła w gruzach i nie ma już czego ratować! Zdrada mężczyzny nie godzi tylko i wyłącznie w osobę żony, ale również w rodzinę, a przede wszystkim w dzieci. Cierpi też niejednokrotnie kochanka męża, chociaż większość zdaje się o tym nie pamiętać, że dla niej „bycie tą trzecią” nie jest komfortową pozycją.

Kochanka zawsze jest postrzegana jako ta zła, która przyczynia się do rozpadu rodziny, zabiera męża żonie i ojca dzieciom. To przez nią pojawia się kryzys w małżeństwie, awantury, kłótnie, płacz i niezrozumienie. Chociaż związek już dawno nie był satysfakcjonujący, a relacja z kochanką to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o źródło destabilizacji małżeństwa, to i tak kochanka w percepcji społecznej jest oceniana negatywnie. Zdrada, jak widać, niesie ze sobą poważne konsekwencje na każdym froncie. Cierpi zdradzona żona, cierpi kochanka, cierpią dzieci i niejednokrotnie cierpi sama osoba, która doprowadziła do tej sytuacji, czyli mężczyzna, który dopuścił się zdrady i żałuje własnego czynu. Zdradzona kobieta czuje złość, ból, skrzywdzenie, upokorzenie. „Niby w czym byłam gorsza od tej lafiryndy?” – myśli niejednokrotnie.

Rozstanie po zdradzie męża

Zdradzona małżonka czuje się oszukana. Czym zasłużyła sobie na kłamstwa, brak lojalności i niesprawiedliwość? Cierpienie niesie również zranione ego i wątpliwości co do własnej wartości. „Może ja nie zasługuję na miłość? Może nie jestem atrakcyjna seksualnie? Może już go nie pociągam?”. Dodatkowym balastem po zdradzie jest ciągły dyskomfort, lęk i obawa przed ponownym skrzywdzeniem przez męża.

Kobietą targają sprzeczne uczucia – z jednej strony nienawidzi męża i życzy mu najgorszego, a z drugiej – nie potrafi z dnia na dzień przestać go kochać. Zastanawia się, czy jest w stanie znieść ból rozstania, czy podoła sama wszystkim troskom, obowiązkom i trudnościom życia codziennego. Czy odejść i ukarać go w ten sposób? Separacja czy rozwód? Niech ma wyrzuty sumienia. Czy zostać ze względu na dzieci? A może on chce się rozstać i związać z kochanką?

Zamiast poddawać się emocjom i działać pod wpływem silnych impulsów, lepiej dać sobie czas. Wykrzyczeć ból, wypłakać łzy, zdemaskować słabości związku i dopiero potem rozmawiać. Jeżeli obojgu partnerom trudno konstruktywnie mówić o swoich obawach, uczuciach, oczekiwaniach i potrzebach, można skorzystać z pomocy specjalistów – psychologów czy psychoterapeutów.

Zdrada to na pewno destrukcyjne doświadczenie w związku, jednak jeśli widzi się choćby najmniejszą szansę odbudowy relacji, warto z niej skorzystać. Potrzebne jest jednak zaangażowanie obu stron – i tej, która zdradziła, i tej, która została zdradzona.

Wpływ zdrady małżeńskiej na rodzinę

Zdradzone żony najczęściej nie wyobrażają sobie życia z niewiernym mężem, ale z drugiej strony boją się samotności i konieczności przebudowy całego swojego małego świata. „Jak utrzymam się z jednej pensji? Kiedy mam zapłacić ubezpieczenie domu? Gdzie oddać samochód do naprawy?”. Poza tym, nawet te najbardziej wyemancypowane kobiety mają potrzebę zajęcia się kimś, opiekowania się, dogadzania mężczyźnie, ugotowania obiadu, który mu smakuje. Jak wypełnić tę pustkę po rozstaniu z mężem? Dodatkowo pojawia się wstyd przed reakcją ze strony innych, rodziny i sąsiadów. Co powiedzą? Czy będą się śmiać? Jak sobie radzić z niepochlebnymi komentarzami?

Czasami znajdzie się ktoś, kto powie przykre słowa, że zdradzona żona sama sobie zasłużyła na takie traktowanie. Jest przecież nieatrakcyjna, zaniedbana i nie rozumie potrzeb mężczyzny. Zdrada to także próba dla przyjaciół współmałżonków. Po której stronie się opowiedzieć? Zdradzonej kobiety czy zdradzającego mężczyzny? Czy najlepiej zerwać kontakty z obojgiem z nich? Prawdopodobnie najbardziej cierpią w całej tej sytuacji dzieci. Maluchy niejednokrotnie nie mają świadomości, dlaczego rodzice nagle przestali się kochać. Często obwiniają się za zaistniałą sytuację. Zranione matki zastanawiają się wówczas, jak uchronić pociechy przed kryzysem rozstania. Jak odseparować je od problemów? Nie da się, bo dzieci rozumieją więcej niż można sobie wyobrazić. Nie warto tłumić w sobie negatywnych emocji. Po co płakać w samotności? Może lepiej wypłakać się razem z dzieckiem, które też cierpi?

Warto pamiętać, że można poprosić o wsparcie najbliższych, znajomych, rodzinę, księdza albo psychologa. W naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że cierpienie trzeba znosić z godnością i w samotności. Każdy kryzys to potężny stres, zatem warto prosić o pomoc życzliwe osoby. Na pewno zdrada destabilizuje i nawet próba odbudowania relacji często nie przynosi rezultatów, bo jest to proces trudny, długotrwały i wymagający cierpliwości oraz zaangażowania obojga partnerów.

Czasem może lepiej wybaczyć i rozstać się niż żyć w pseudo-związku, niby dla dobra dzieci. Więcej wyrządzimy im szkody niż pożytku. Rozstanie to przecież nie koniec świata. Warto odbudować poczucie własnej godności i szacunku do samego siebie, a z czasem otworzyć się na nowe związki z nadzieją na szczęście i prawdziwą miłość. Ciągłe kontemplowanie cierpienia i myślenie o zdradzie do niczego konstruktywnego nie prowadzi, a przekonanie, że w życiu nie czeka nas już nic dobrego może przybrać charakter samospełniającego się proroctwa.

Komentarze (362)
~sara
~sara 4 miesiące temu

@~free: Chcę podzielić się sposobem na zdradzającego męża.Jesteśmy 37 lat po ślubie, mąż zdradzał mnie wielokrotnie do czego z czasem przyznawał się.Żyliśmy w toksycznym związku bo równocześnie zapewniał mnie ,że mnie kocha.Cierpiałam, odbiło się to na moim zdrowiu.Mąż korzystał z portali randkowych,po wielu latach udręki postanowiłam zrobić to samo.Korzystne zdjęcie i chętnych wielu.Mąż mnie zobaczył i zagotował.Daliśmy sobie wolną ręke,każdy sobie.Odzyskałam pewność siebie,odwróciłam uwagę od niego i to go zabolało.Role sie odwróciły,to on pnie przesłuchiwał,polował na moją komórke, az natchnął się na miłego smsa i nie wytrzymał.Zrozumiał jak to boli i jak musiałam cierpieć .Przysiągł wierność aż po grób.Czuję się adorowana przez niego i bardzo stara się .Wybaczyłam mu i dałam szansę .W związku ,w którym tlą się uczucia może się to sprawdzić watro zaryzykować.

Odpowiedz
~free
~free 5 miesięcy temu

@~Karolina Wrocław: masz rację, tylko wiesz co walka to nie brak zaufania, one nie idą w parze. owszem, takie miejsca jak spyshop są ok jeśli chcesz nazbierać dowodów do sądu że wina jest ewidentna twojego partnera/partnerki ale jeśli chcesz się pogodzić to chyba jednak nie będzie się czuć komfortowo gdy się zorientuje że kombinujesz coś przeciw niemu. chociaż nie wiem czy w takiej sytuacji mają prawo głosu takie osoby ;) ja teraz sobie patrzę w kontekście zdrady, bo siostra niestety została z załamaniem nerwowym po ekscesach męża, chcę jej jakoś pomóc a mnie to nie spotkało więc się próbuję jakoś doedukować w temacie.

Odpowiedz
~Karolina Wrocław
~Karolina Wrocław 8 miesięcy temu

Ja jestem osobiście zdania, że należy być przezornym i ubezpieczonym. Walczyć o to, żeby scalić małżeństwo, bo przecież rodzina to nasza największa siła. Ale szczerze mówiąc pewnie odwiedziłabym spy shop i dział dla podejrzewających zdradę żeby skombinowac jakąś ukrytą kamerę. Niestety tak nadszarpniętego zaufania nie łatwo szybko odbudować.

Odpowiedz
~Nikoś Dyzma
~Nikoś Dyzma 9 miesięcy temu

Z tego co podają teraz dane statystyczne ZDRADA jest rozłożona pół na pół. T. zn. że prawie tyle samo żon zdradza co i mężów. Gdy spojrzeć na to z czysto ludzkiego punktu widzenia to wszystkie te teorie można walnąć do klozetu i spuścić wodę. Zdrada jako taka, sama w sobie istniała i istnieć będzie. Kwestia tylko jak z tym wrzodem dalej żyć. Poczucie winy zdrajczyni czy zdrajcy albo bez poczucia. Kocham, ale wybaczam, albo jestem tak zawzięta, że aż...... Faktem jest, że mało osób podchodzi do sprawy, że to nie mydło i się nie wymydli. Można tylko załapać syfa, albo inną radość o poranku. Zacznijmy od seksu bez zobowiązań, ale z konsekwencjami. Od przypadkowej ciąży po właśnie syfilitykos naturalikos. Gdy przed ślubem jedna lub druga strona uprawiała seks bez zobowiązań, po ślubie trudno mówić o wierności i trwać w marazmie zarówno żonie jak i mężowi...... Więc temat rzeka zarówno za jak i przeciw........ Według mnie, ale to moje osobiste zdanie. Każdy pisze stroniczki swojego życia. I co sobie zmajstruje tak ma. Czyli: jak sobie pościelisz tak się wyśpisz

Odpowiedz
~Olga
~Olga ponad rok temu

dla mnie zdrada jest czymś strasznym i absolutnie nie potrafiłam sobie z nią poradzić więc ostatecznie zdecydowaliśmy się na rozwód, na początku oczywiście starałam się sobie męża tłumaczyć ale ostatecznie zatrudniłam grupę detektywistyczną Trójmiasto i kiedy i oni potwierdzili moje podejrzenia wiedziałam, że to koniec naszego małżeństwa

Odpowiedz
~niania
~niania ponad rok temu

co za glupoty wypisujesz...kiedy zakłada sie rodzine nalezy uswiadomic sobie,że jest to zwiazek na dobre i złe a mąz winien wziac obowiazek utrzymania rodziny...uwazam,ze zawsze winne sa kobiety...jest powiedzenie "jak suka nie da to pies nie wezmie"i myslę,że te slowa zawieraja wszystko...kochanice natomiast aby siebie wybielić klepia rozne glupoty..Rodzina jest podstawą..a takie przeskakiwanie nase wasze dzieci to jak u psów...kazdy pies to potrafi wiec męzczyzni winni sie zastanowic i kobiety rowniez bo potem dziwia sie,że dzieci są wypaczone..szkoda nawet pisac bo do rozwiazłych ludzi i tak nic nie dotrze...

Odpowiedz
~won z facetami
~won z facetami ponad rok temu

popierdolilo sie wam panowie moj tez mnie zdradzal mial babe na boku 10 lat zastanawialam sie jak samemu wychowac dzieci on uprzejmy do rodziny w dupe wlazil a na boku swoje zero wsparcia od nikogo za dwa miesiace mam ostatnia rozprawe rozwodowa nie dam dam sie skonczylo sie po wszystkich obelgach w moim kierunku zostalam z dziecmi bez niego w sumie i tak zawsze sama dzis po raz kolejny uslyszalam ze sama sobie jestem winna tak ja jestem winna tego ze byl z nia od samego poczatku malzenstwa

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Dlaczego zdradzamy? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Dlaczego zdradzamy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Zdrada tak naprawdę towarzyszy każdemu z nas, w różnych odsłonach, jak mówi poetka, publicystka i psychoterapeutka Katarzyna Miller. Aleksandra Figura, psycholog z Centrum Probalans mówi o tym, co prowadzi nas do zdrady. Zwykle są to ciekawość, ale przede...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

jest odsunięcie się na jakiś czas od męża/żony, zamiast konfrontacji. Gdy żona zdradza lub zdradziła, daj sobie czas, aby w samotności nad tym pomyśleć. Zdrada męża (...) . Czy partner/partnerka zachowuje się inaczej...

Zdrada

Jak uchronić się przed zdradą?

Jak uchronić się przed zdradą?

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Większość mężczyzn nie zdradza z powodu tego, że ich miłość wygasła. Często chodzi o zróżnicowanie życia seksualnego (...) , niekiedy o nudę, o pragnienie wolności lub zmęczenie ciągłym zawodzeniem...