Trwa ładowanie...

Polip – charakterystyka, rodzaje

Polip, czyli guzowaty twór, to niegroźna zmiana, jednak nie może być zlekceważona. Może pojawić się w macicy, na jelicie grubym, nosie, wszędzie tam, gdzie jest śluzówka.

spis treści

1. Co to jest polip?

Zmiany wyglądem przypominające balonik, wyrastające z błon śluzowych – to właśnie polipy. Dzielimy je na:

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

  • polipy uszypułowane, czyli zmiany posiadające rodzaj „nóżki”
  • polipy nieuszypułowane, narośl na powierzchni śluzówki.

Polipy najczęściej spotykane są w górnych drogach oddechowych: nos, zatoki; macicy; żołądku; jelicie grubym. Przyczyny występowania polipów mogą być związane ze skłonnością do ich dziedziczenia, zaburzeniami rozwojowymi (np. zespołem Gorlina). Polip to zmiana nienowotworowa, jeśli jednak będzie zlekceważone, może zezłośliwić.

Polip może rozwinąć się np. w jelicie grubym
Polip może rozwinąć się np. w jelicie grubym

2. Jak wykryć polip jelita?

Tego rodzaju polip nie daje zazwyczaj żadnych objawów, dlatego jest wykrywany przypadkowo przy badaniach, np. kolonoskopii. Polipy w jelicie grubym po dłuższym okresie, gdy nie są leczone, przekształcają się w nowotwory. Jest to główny powód, dla którego polipy te trzeba usunąć, np. podczas zabiegu chirurgicznego. Ważne jest późniejsze zachowanie osoby, która przeszła zabieg usunięcia polipów – musi ona przestrzegać zdrowej diety i regularnie, najlepiej co 2 lata, wykonywać kolonoskopię. Polipy mogą rozwinąć się też w jelicie cienkim – mogą być drzewkowe lub cewkowe. Są one przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego. Polipy jelita cienkiego współwystępują zazwyczaj z rakiem jelita grubego.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór? [7 zdjęć]

Nowotwory są plagą naszych czasów. Najlepsi onkolodzy i specjaliści od nowotworów stworzyli listę podstawowych

zobacz galerię

3. Czy polip żołądka jest groźny?

Ten rodzaj polipa również może przekształcić się w nowotwór. U kogo zazwyczaj pojawiają się polipy żołądka? U osób po 60. roku życia, stosujących niezbyt zdrową dietę – ubogą w warzywa, owoce, natomiast bogatą w niezdrowe tłuszcze. Często polipom żołądka towarzyszy choroba wrzodowa. Mogą też współistnieć z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Polipy żołądka powinny być usunięte chirurgicznie.

Zobacz także:

4. Objawy polipa w macicy i szyjki macicy

Polipy, które rozrastają się w narządach rodnych kobiet, często nie dają żadnych objawów. Dopiero, gdy osiągną znaczne rozmiary, mogą wystąpić pewne symptomy, takie jak krwawienia pomiędzy miesiączkami, po stosunku, problemy z zajściem w ciążę, a nawet poronienia. Polipy mogą rozwinąć się w szyjce macicy polipy szyjkowe. Wykrywa się je w trakcie badania ginekologicznego. Mogą też powstać wewnątrz macicy (polipy endometrialne). O ich istnieniu można dowiedzieć się, dzięki przeprowadzeniu badania, jakim jest USG przezpochwowe. Na polipy macicy częściej cierpią kobiety po menopauzie. Polipy macicy najpierw leczy się terapią hormonalną. Jeżeli rezultaty będą niezadowalające, specjalista skieruje pacjentkę na zabieg wyłyżeczkowania lub histeroskopii.

5. Gdzie rosną polipy nosa?

Polipy nosa najczęściej rosną przy wejściu zatok do nosa. Powstają one często u osób zmagających się z astmą oskrzelową lub nadwrażliwością na salicylany. Jeżeli rozwiną się tego typu polipy, pacjent cierpi wciąż na niedrożność nosa, nie może swobodnie oddychać. Polipy te mogą też przyczynić się do deformacji nosa. Jak je wyleczyć? Jedyna metoda to zabieg operacyjny przy użyciu endoskopu.

6. Ryzyko polipu krtani

Nauczyciele, osoby śpiewające, czyli wszystkie te osoby, które pracują głosem, są w grupie ryzyka. Polipy krtani mogą rozwinąć się też u nałogowych palaczy. Mogą być one przyczyną chrypy i duszności. Polipy te mogą przeobrazić się w nowotwór. Podobnie jak polipy nosa muszą być usunięte operacyjnie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza