Polip – charakterystyka, rodzaje

Może pojawić się w macicy, na jelicie grubym, nosie, wszędzie tam, gdzie jest śluzówka. Polip, czyli guzowaty twór, to niegroźna zmiana, jednak nie może być zlekceważona.

1. Polip – charakterystyka

Zmiany wyglądem przypominające balonik, wyrastające z błon śluzowych – to właśnie polipy. Dzielimy je na:

  • polipy uszypułowane, czyli zmiany posiadające rodzaj „nóżki”
  • polipy nieuszypułowane, narośl na powierzchni śluzówki.

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

Polipy najczęściej spotykane są w górnych drogach oddechowych: nos, zatoki; macicy; żołądku; jelicie grubym. Przyczyny występowania polipów mogą być związane ze skłonnością do ich dziedziczenia, zaburzeniami rozwojowymi (np. zespołem Gorlina). Polip to zmiana nienowotworowa, jeśli jednak będzie zlekceważone, może zezłośliwić.

Polip może rozwinąć się np. w jelicie grubym
Polip może rozwinąć się np. w jelicie grubym

2. Polip jelita

Tego rodzaju polip nie daje zazwyczaj żadnych objawów, dlatego jest wykrywany przypadkowo przy badaniach, np. kolonoskopii. Polipy w jelicie grubym po dłuższym okresie, gdy nie są leczone, przekształcają się w nowotwory. Jest to główny powód, dla którego polipy te trzeba usunąć, np. podczas zabiegu chirurgicznego. Ważne jest późniejsze zachowanie osoby, która przeszła zabieg usunięcia polipów – musi ona przestrzegać zdrowej diety i regularnie, najlepiej co 2 lata, wykonywać kolonoskopię. Polipy mogą rozwinąć się też w jelicie cienkim – mogą być drzewkowe lub cewkowe. Są one przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego. Polipy jelita cienkiego współwystępują zazwyczaj z rakiem jelita grubego.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór?
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na nowotwór? [7 zdjęć]

Nowotwory są plagą naszych czasów. Według American Cancer Society w 2016 roku zostanie zdiagnozowanych...

zobacz galerię

3. Polip żołądka

Ten rodzaj polipa również może przekształcić się w nowotwór. U kogo zazwyczaj pojawiają się polipy żołądka? U osób po 60. roku życia, stosujących niezbyt zdrową dietę – ubogą w warzywa, owoce, natomiast bogatą w niezdrowe tłuszcze. Często polipom żołądka towarzyszy choroba wrzodowa. Mogą też współistnieć z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Polipy żołądka powinny być usunięte chirurgicznie.

Zobacz także:

4. Polip macicy i szyjki macicy

Polipy, które rozrastają się w narządach rodnych kobiet, często nie dają żadnych objawów. Dopiero, gdy osiągną znaczne rozmiary, mogą wystąpić pewne symptomy, takie jak krwawienia pomiędzy miesiączkami, po stosunku, problemy z zajściem w ciążę, a nawet poronienia. Polipy mogą rozwinąć się w szyjce macicy (polipy szyjkowe). Wykrywa się je w trakcie badania ginekologicznego. Mogą też powstać wewnątrz macicy (polipy endometrialne). O ich istnieniu można dowiedzieć się, dzięki przeprowadzeniu badania, jakim jest USG przezpochwowe. Na polipy macicy częściej cierpią kobiety po menopauzie. Polipy macicy najpierw leczy się terapią hormonalną. Jeżeli rezultaty będą niezadowalające, specjalista skieruje pacjentkę na zabieg wyłyżeczkowania lub histeroskopii.

Jak odżywiać się w okresie menopauzy?
Jak odżywiać się w okresie menopauzy? [6 zdjęć]

Większość kobiet obawia się menopauzy głównie ze względu na skłonność do przybierania na wadze. Niestety,...

zobacz galerię

5. Polip nosa

Polipy nosa najczęściej rosną przy wejściu zatok do nosa. Powstają one często u osób zmagających się z astmą oskrzelową lub nadwrażliwością na salicylany. Jeżeli rozwiną się tego typu polipy, pacjent cierpi wciąż na niedrożność nosa, nie może swobodnie oddychać. Polipy te mogą też przyczynić się do deformacji nosa. Jak je wyleczyć? Jedyna metoda to zabieg operacyjny przy użyciu endoskopu.

6. Polip krtani

Nauczyciele, osoby śpiewające, czyli wszystkie te osoby, które pracują głosem, są w grupie ryzyka. Polipy krtani mogą rozwinąć się też u nałogowych palaczy. Mogą być one przyczyną chrypy i duszności. Polipy te mogą przeobrazić się w nowotwór. Podobnie jak polipy nosa muszą być usunięte operacyjnie.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy