Trwa ładowanie...

Porażenie Bella. Choroba, na którą cierpi Angelina Jolie

Angelina Jolie przyznała, że rozstanie z Bradem Pittem wpłynęło na jej zdrowie. Okazuje się, że najpiękniejsza kobieta świata cierpi na porażenie Bella. Czym jest ta choroba? Jak się objawia?

Zobacz film: "Sensacyjny wywiad z Agneliną"

O swojej chorobie Angelina Jolie powiedziała głośno po raz pierwszy od rozwodu. Udzieliła wywiadu dla czasopisma Vanity Fair, w którym szczerze opowiada o swoim zdrowiu.

1. Co to jest porażenie Bella?

Porażenie Bella nie jest rzadką dolegliwością. Dotykać może od 10 do 40 proc. ludzi na całym świecie. Oprócz Angeliny Jolie, przyznali się do niej także Katie Holmes, George Clooney, Pierce Brosnan czy Sylvester Stalone. Czym jest ta choroba?

Przeczytaj także:

Istotą porażenia Bella jest samoistne zaburzenie VII nerwu czaszkowego. W praktyce oznacza to, że jedna strona twarzy jest sparaliżowana. Chory ma trudności z gryzieniem, przełykaniem, czasami z mówieniem.

Specjaliści podają, że porażenie wynika z uszkodzenia jądra nerwu twarzowego w pniu mózgu, to samo może dotyczyć jego włókien. Medycyna nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną takiego stanu. Porażenie to następuje samoistnie.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

Przypuszczać można też, że porażenie Bella może spowodować wirus opryszczki - HSV. Dotyka ono także osoby, które narażą się na silny wiatr, np. wystawiając głowę przez okno rozpędzonego pociągu.

2. Objawy porażenia Bella

Porażenia Bella podejrzewać mogą u siebie osoby, które zauważyły na swojej twarzy asymetrię przy ruchach mimicznych. Angelina Jolie zaznacza, że nie może domykać powieki, przez co ma problemy z zamykaniem oczu. Śpi z półotwartymi.

- To jeden z najbardziej powszechnych i charakterystycznych dla porażenia Bella objawów – przyznaje dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Innym jest opadający kącik ust oraz niemożność zrobienia naturalnego grymasu twarzy.

Przeczytaj także:

Pacjenci z porażeniem Bella najczęściej odczuwają je jako niedowład twarzy, podobny do tego, jaki następuje po zastrzyku podawanym przy znieczuleniu w czasie leczenia stomatologicznego. Mogą pojawić się także zaburzenia produkcji łez, spaczenie smaku, ból w okolicy ucha.

Schorzenie, choć uciążliwe i kłopotliwe, jest uleczalne.

- Zazwyczaj stosuje się elektrostymulację oraz specjalistyczne leki neurologiczne. Niestety, porażenie to lubi nawracać. Nerw VII jest umiejscowiony w wąskim łożysku kości skroniowej, co u niektórych osób może powodować częste zapalenia lub zakażenia – podkreśla Sutkowski. Dodaje też, że choroby nie należy mylić w boreliozą czy objawami nowotworu mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.