Trwa ładowanie...

Preejakulat - kiedy się pojawia, preejakulat a ciąża, środki antykoncepcyjne

Preejakulat to bezbarwny śluz, który wydziela się z penisa podczas pobudzenia seksualnego przed orgazmem. Wiele par jako jedną z metod zabezpieczania się przed ciążą wybiera stosunek przerywany. Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań, preejakulat może zawierać niewielkie ilości plemników. Co warto wiedzieć o preejakulacie?

spis treści

1. Co to jest preejakulat?

Preejakulat to bezbarwny śluz, który wydostaje się z gruczołów opuszkowo-cewkowych i gruczołów cewkowych. Jego głównym zadaniem jest zobojętnienie kwaśnego, a tym samym zabójczego dla plemników odczynu moczu w cewce. Ma ona także za zadanie nawilżyć cewkę moczową, wszystko to ma stworzyć jak najbardziej dogodne warunki dla spodziewanego wytrysku nasienia.

Zobacz film: "Najlepsza forma antykoncepcji"

Zobacz także:

Badanie ogólne nasienia Stosunek przerywany - na czym polega, preejakulat, ryzyko zapłodnienia Zapłodnienie - komórka jajowa, plemnik, powstanie zarodka

2. Kiedy pojawia się preejakulat?

Preejakulat wydziela się z penisa podczas silnego pobudzenia seksualnego, gdy przez dłuższy czas nie dochodzi do wytrysku nasienia. Warto też zapamiętać, że niektórzy mężczyźni wydzielają go bardzo dużo, inni natomiast preejakulatu nie wydzielają wcale.

Nie ma jednak 100 proc. pewności, że na pewno się nie pojawi, a jeśli się pojawi to nie można przewidzieć w którym momencie. Preejakulat nazywany jest także wydzieliną przed wytryskiem albo kropelkowaniem.

Preejakulat zawiera śladowe ilości plemników.
Preejakulat zawiera śladowe ilości plemników.

3. Stosunek przerywany a ciąża

Wiele par jako metodę antykoncepcji stosuje stosunek przerywany z myślą, że jest to tak samo bezpieczna metoda jak inne.

Z badań wykonanych w 2011 roku wynika, że preejakulat zawiera znikome ilości żywych plemników, więc trzeba pamiętać, że dobry refleks to zdecydowanie nie wszystko.

Jeśli porównamy plemniki występujące w preejakulacie z nasieniem pojawiającym się w czasie wytrysku, jego ilość jest dużo mniejsza. Są to raczej ilości śladowe, często bardzo słabe albo już obumarłe.

Nie należy jednak zapominać o tym, że każdy organizm funkcjonuje inaczej, a do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy, sprawny plemnik w preejakulacie.

Czasem więc może dojść do niechcianej ciąży. Stosunek przerywany nie jest skuteczną formą zabezpieczania, dlatego zamiast spekulować, czy preejakulat zawiera plemniki czy też nie i czy może dojść do zapłodnienia, warto pomyśleć o odpowiedniej antykoncepcji, której w dzisiejszym świecie nie brakuje.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie

zobacz galerię

4. Skuteczne środki antykoncepcyjne

Jeżeli para nie jest gotowa na ewentualne powiększenie rodziny, powinna wybrać środki antykoncepcyjne, które dają prawie 100% pewność zabezpieczenia, w przypadku preejakulatu i spermy.

Najłatwiejszym sposobem zabezpieczania się są oczywiście prezerwatywy, kupujmy je najlepiej w aptekach. Lekarz ginekolog może także dopasować odpowiednie tabletki antykoncepcyjne, należy jednak pamiętać o ich regularnym stosowaniu, ponieważ pominięcie jednej dawki może skutkować ciążą.

Inne środki to np: plaster antykoncepcyjny, wkładka domaciczna czy zastrzyk hormonalny. Z kolei kobiety, które nie chcą mieć już więcej dzieci mogą zdecydować się na podwiązanie jajników.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza