Trwa ładowanie...

Proaktywna miłość

Aby kochać trzeba mieć do siebie proaktywny stosunek: myśleć tak jak się chce, aby było, tak mówić i tak postępować.

To nie jest tak, że miłość trwać będzie wiecznie i w dodatku niezależnie od tego, co będziemy robić, a zwłaszcza co myśleć i mówić.

To zabawne, że tak zwane filmy o miłości często kończą się ślubem. I co? Czy teraz niczym w bajce będą żyli długo i szczęśliwie? Tak naprawdę dopiero teraz zacznie się cała świadoma praca nad miłością.

Zobacz film: "Jak przywrócić pożądanie w związku?"

"Nikt nie jest mnie w stanie zranić bez mojego własnego udziału" mówiła Eleonora Roosevelt i jest w tym wielka prawda. To od nas zależy, jak podejdziemy do usłyszanych słów, co z nimi zrobimy, jak dalej prowadzić będziemy rozmowę. Bardzo przestrzegam aby nie używać słów ostatecznych, o których nie jest łatwo zapomnieć. Może bowiem zdarzyć się tak, jak w piosence Piotra Szczepanika – "Mogę później nie zapomnieć co mi powiesz". Oby tak nie było.

Jak miłość wpływa na zdrowie?
Jak miłość wpływa na zdrowie? [10 zdjęć]

Dwójka zakochanych w sobie ludzi może sobie nawet nie zdawać sprawy z niezwykle korzystnego wpływu ich

zobacz galerię

Tak przy okazji warto sobie uświadomić, że choć istotnie mąż czy żona, to nie „Twój” czy „Twoja” ALE WOLNI LUDZIE! I dlatego CODZIENNIE SWOIM DZIAŁANIEM TRZEBA DAWAĆ KOCHANYM OSOBOM WOLNOŚĆ I JEDNOCZEŚNIE WZBUDZAĆ W NICH CHĘĆ DO DALSZEGO PRZEBYWANIA Z NIMI.

Wiem doskonale niestety również z autopsji, że słowami skutecznie można sobie pomóc nie tylko w odkochaniu się lecz także wręcz w zbudowaniu niechęci do człowieka, który kiedyś był nam bliski. Niełatwo jest potem nie tylko być dla siebie miłym, lecz także przebywać pod wspólnym dachem. Dlatego chodzi tu o to, aby nie utrwalać w swoich myślach tego, co nie służy ciepłym uczuciom.

Wiadomo, że koncentrowanie się na potknięciach czy słabościach naszych bliskich jest tym właśnie, czego nie powinniśmy robić. Taka postawa nie wyklucza oczywiście dobrej proaktywnej rozmowy z partnerem po tym, czego byśmy chcieli, a także co nas boli czy bardzo nam przeszkadza.

Tylko tyle, że znowu trzeba proaktywnie dbać o to, by była to komunikacja uświadomiona i skuteczna, a nie jedynie reaktywna pretensja czy przypadkowe uwagi.

Jak się kogoś kocha, to dba się o niego, pomaga tam, gdzie to jest możliwe, robi drobne i większe przyjemności, czasem niespodzianki. RÓB TO ZATEM. Zaskakuj ukochaną czy ukochanego niespodziewanymi prezentami, przygotuj piękną kolację czy zaaranżuj wyjście z domu. Nie muszę chyba zaznaczać, że wcześniej na pewno powinno się wiedzieć, że są to rzeczy, które ucieszą naszych partnerów.

KOCHAĆ TO CIĄGLE WYBIERAĆ WŁAŚCIWE MYŚLI, SŁOWA, GESTY I UCZYNKI. To sztuka zapanowania nad odruchową myślą czy słowem na rzecz tych wybranych, dobrych, przeznaczonych przecież dla kogoś, z kim wiele nas łączy.

Od rana zwracaj dziś uwagę na to, co myślisz o swoim ukochanym czy swojej ukochanej. Używaj dobrych słów. Powiedz mu albo jej coś naprawdę miłego czy wyjątkowego. Powiedz o niej czy o nim coś dobrego – na pewno ktoś się znajdzie, by jej lub jemu o tym powiedzieć. Kup kwiatek albo książkę. Zrób jej smaczną przekąskę lub pyszną herbatę, kiedy ogląda serial albo jemu – kiedy ogląda mecz.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Nagrodzka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza