Trwa ładowanie...

Probiotyki ginekologiczne - sprzymierzeńcy kobiet w walce o zdrowie intymne

1. Lepiej zapobiegać niż leczyć 

Każda z nas pragnie cieszyć się pełnym zdrowiem. Niestety infekcje intymne wciąż dotykają dużą część kobiet i znacząco pogarszają ich codzienny komfort życia, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferuje nam probiotyki, których zadaniem jest ochrona zdrowia intymnego kobiet, a także pomoc w leczeniu infekcji intymnych i zapobieganie ich nawrotom.

Skuteczność probiotyków ginekologicznych została wykazana w wielu badaniach naukowych. Ginekolodzy zalecają stosowanie probiotyków nie tylko w czasie antybiotykoterapii, ale także jako element profilaktyki zdrowotnej każdej dojrzałej kobiety. Jaki więc probiotyk wybrać, aby jego działanie było najskuteczniejsze? Kiedy go stosować i na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu?

2. Co wybrać, by wygrać?

Probiotyki ginekologiczne zasadniczo dzielą się na te przeznaczone do stosowania doustnego i dopochwowego. Podstawowym składnikiem każdego z nich są pałeczki kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie optymalnej biocenozy pochwy. Ważne jest jednak, aby przy wyborze probiotyku ginekologicznego wybrać ten, który zawiera pałeczki kwasu mlekowego wyselekcjonowane z pochwy zdrowej kobiety. Probiotyk zawierający więcej niż jeden szczep bakterii kwasu mlekowego również będzie efektywniej wspomagać prawidłową mikroflorę pochwy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Chcąc wybrać skuteczny probiotyk ginekologiczny, zwróćmy uwagę na to, czy posiada status leku i czy można przechowywać go w temperaturze pokojowej. Nowoczesne probiotyki nie wymagają przechowywania w lodówce, nie zmniejsza to skuteczności ich działania, a jest bardzo wygodne i ułatwia zabieranie ich ze sobą np. w podróż, gdzie ryzyko infekcji intymnych jest znacznie większe. Systematyczność stosowania probiotyków to klucz do ich działania, warto więc wybrać lek nie wymagający przetrzymywania go w specjalnych warunkach, tak aby zawsze móc mieć go przy sobie i mieć pewność, że żywotność zawartych w nim bakterii kwasu mlekowego jest zachowana.

Probiotyki do stosowania doustnego zalecane są dla większości kobiet, które w długofalowy sposób chcą zadbać o dobrostan swojego zdrowia intymnego. Powinny stosować je kobiety zażywające doustne środki antykoncepcyjne, regularnie korzystające z sauny i basenu oraz często podróżujące. Doustne probiotyki są również dobrym rozwiązaniem w zapobieganiu infekcjom intymnym u kobiet ciężarnych oraz tych w okresie menopauzy. Plusem probiotyków przeznaczonych do stosowania doustnego jest to, że poza dobroczynnym działaniem na układ rozrodczy chronią również układ pokarmowy. Ma to szczególne znaczenie w czasie antybiotykoterapii. Wybierając probiotyk doustny, zwróćmy jednak uwagę, czy zawarte w nim pałeczki kwasu mlekowego chronione są przed niszczącym działaniem kwasu żołądkowego.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów infekcji intymnej, takich jak pieczenie, swędzenie czy obrzęk, warto sięgnąć po probiotyk dopochwowy. Z powodu bezpośredniego działania w miejscu powstawania infekcji szybko złagodzi on uciążliwe objawy i zapobiegnie dalszemu namnażaniu się szkodliwych patogenów.

Stosowanie probiotyków dopochwowych przez 3-4 dni po zakończeniu miesiączki pozwala na zapobieganie infekcjom u kobiet, które są na nie szczególnie narażone i cierpią na ich częste nawroty. Przy stosowaniu preparatów dopochwowych zawsze pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad higieny, aby nie wprowadzić do dróg rodnych bakterii z zewnątrz.

Probiotyki ginekologiczne są prawdziwym przełomem w dziedzinie dbania o zdrowie intymne kobiet. Warto wykorzystać ich potencjał i wybrać odpowiedni, przebadany ginekologicznie preparat spośród tych dostępnych na rynku. Właściwie dobrany probiotyk połączony z systematycznością jego stosowania pozwoli każdej kobiecie zapomnieć o przykrych dolegliwościach i cieszyć się pełnią zdrowia intymnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza