Przejdź na WP

Przedwczesny wytrysk - przyczyny i leczenie. Nauka kontroli ejakulacyjnej

Przedwczesny wytrysk to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń seksualnych. Przedwczesna ejakulacja ma miejsce przed doznaniem satysfakcji przez oboje partnerów, niekiedy do wytrysku dochodzi tuż po wprowadzeniu członka do pochwy, a nawet jeszcze przed tym. Jest to poważny problem z ejakulacją, szczególnie dla mężczyzny, który czuje się przez to złym kochankiem, a jego samoocena obniża się. Niekiedy zdarza się, że to zaburzenie potencji staje się przyczyną rozpadu dobrze funkcjonujących związków. Bardzo ważne jest więc leczenie przedwczesnego wytrysku.

Zobacz film: "WP: Przedwczesny wytrysk"

spis treści

1. Przedwczesny wytrysk a orgazm

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które...

zobacz galerię

Orgazm i wytrysk to, wbrew obiegowej opinii, dwa całkowicie różne zjawiska. Ejakulacja (wytrysk) to wynik skurczu mięśni dna miednicy. Skurcz ten powoduje wypchnięcie spermy z pęcherzyków nasiennych. Z kolei orgazm jest tylko skurczem tych mięśni.

Mężczyzna może doznać wytrysku także we śnie - są to tzw. zmazy nocne. Dochodzi do nich na skutek stymulacji erotycznej oraz delikatnego tarcia. Zmazów nocnych doświadczają najczęściej młodzi mężczyźni, ale nie jest to regułą.

Wytrysk „na jawie” wymaga intensywnego pobudzenia fizycznego. Mimo iż do aktywacji mięśni niezbędny jest bodziec z układu nerwowego, proces ten jest dużo bardziej złożony. Wypływ spermy z członka następuje w wyniku skurczu mięśni opuszkowo-jamistych.

Co ciekawe, mężczyzna może doznać orgazmu, nie wydalając nasienia. Sperma może cofnąć się do pęcherza moczowego - jest to tzw. wsteczna ejakulacja. Brak wytrysku może być również wynikiem braku produkcji nasienia u mężczyzny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Przedwczesny wytrysk - przyczyny

Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku, gdy dopiero rozpoczyna się życie seksualne. Przyczyną takiego stanu jest stres wywołany samym zbliżeniem z partnerką oraz zbyt duże napięcie seksualne, długo nierozładowywane. Dodatkowo na wytrysk przedwczesny wpływa nadpobudliwość seksualna, wysoki poziom podniecenia i zdolność do wielokrotnych stosunków w krótkim czasie. W miarę zdobywania doświadczenia mężczyzna uczy się kontrolować moment ejakulacji i przedwczesny wytrysk przestaje być problemem. Pomaga w tym regularna aktywność seksualna w stałym związku z jedną partnerką. Niekiedy przedwczesny wytrysk jest na tyle utrwalony, że nie pomagają żadne domowe sposoby. Możliwe przyczyny zakodowanego nieprawidłowego odruchu wytrysku to:

Czym jest impotencja?
Czym jest impotencja?

Impotencja to niemoc płciowa, która powoduje zmniejszanie sprawności seksualnej. Jeśli zaburzenia są...

zobacz galerię
 • nadpobudliwość nerwu sromowego – do przedwczesnego wytrysku dochodzi, gdy impulsy w tym nerwie przebiegają zbyt szybko i intensywnie. Niektóre badania naukowe wskazują, iż może to być cecha wrodzona;
 • trwała nadwrażliwość żołędzi członka – cecha ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty (np. po przebytej infekcji);
 • nieprawidłowo zakodowane trwałe reakcje odruchowe, wiążące się z aktywnością seksualną mężczyzny w młodym wieku (np. jednorazowe kontakty z partnerką, długie przerwy między kontaktami seksualnymi, brak trwalszych związków ułatwiających kontrolowanie wytrysku);
 • brak świadomości problemu – bywa, że mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma dysfunkcję seksualną, a partnerka nie wyprowadza go z błędu;
 • słabe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej – problem ten może być wrodzony lub nabyty.

Zaburzenia wytrysku mogą być też spowodowane różnymi chorobami somatycznymi, takimi jak np. zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) czy infekcja dróg moczowych. W tego typu przypadkach problemy z ejakulacją są odczuwane przez mężczyznę w każdej sytuacji, w trakcie trwania choroby. Wytrysk przedwczesny może również wynikać z urazu fizycznego (najczęściej rdzenia kręgowego), objawy są wtedy odczuwane niezależnie od czasu i sytuacji. Najczęściej jednak występowanie wytrysku przedwczesnego ma podłoże psychiczne. Do przyczyn psychicznych należy zaliczyć strach, poczucie winy oraz presję czasu.

3. Przedwczesny wytrysk - leczenie

Kobiecy wytrysk
Kobiecy wytrysk

Wiele osób zastanawia się - czy tak naprawdę istnieje kobiecy wytrysk? Podobno, występuje u prawie każdej...

zobacz galerię

Mężczyźni, którzy mają problem z przedwczesnym wytryskiem, często stosują różne domowe metody mające na celu spowolnienie ejakulacji. Do tych sposobów zalicza się: masturbację przed planowanym stosunkiem, picie niewielkiej ilości alkoholu, skrócenie gry wstępnej, powtarzanie stosunku krótko po poprzednim. Niektórzy mężczyźni stosują specjalne maści i żele znieczulające, które mają za zadanie opóźniać wytrysk. Należy pamietać, aby takie maści stosować wyłącznie przy użyciu prezerwatywy, inaczej partnerka róznież zostanie znieczulona.

Zdarza się, że skuteczne okazują się również ćwiczenia i metody treningowe wykonywane samodzielnie lub z udziałem partnerki. Jeśli to nie pomoże, lekarz może przepisać choremu farmaceutyki. Inne metody leczenia przedwczesnego wytrysku to:

 • iniekcje z prostagladyny do ciał jamistych członka – mężczyzna może wykonywać je sam, bezpośrednio przed planowanym stosunkiem. Współżycie można kontynuować jeszcze po wytrysku, gdyż erekcja utrzymuje się przez długi czas. Z czasem moment wytrysku zostaje opóźniony;
 • stosowanie leku na zaburzenia erekcji – po ejakulacji erekcja zmniejsza się lub zanika, ale następnie powraca i można kontynuować współżycie;
 • trening mięśni zwieraczy przy użyciu elektroterapii, fizjokinezyterapii i biofeedbacku – metoda ta jest skuteczna w 49-56%;
 • neurotomia – jest to zabieg przecięcia jednej gałązki nerwowej;
 • metody kombinowane – łączenie kilku z wymienionych metod.

Zdarza się, że trudno jest określić przyczynę przedwczesnego wytrysku, a wtedy leczenie jest znacznie utrudnione. Ważne jednak, aby nie popadać w histerię i spokojnie wraz z partnerką szukać sposobu rozwiązania problemu.

Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku
Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku (123rf.com)

Zobacz także

3.1. Nauka kontroli ejakulacyjnej

Pamiętaj, że podniecenie seksualne to czteroczęściowy proces. W fazie podniecenia oddech przyspiesza i rozpoczyna się erekcja. W fazie plateau następuje pełna erekcja, a mężczyzna jest silnie pobudzony. Kolejny etap to orgazm z wytryskiem. W ostatniej części oddech wraca do normy, a erekcja słabnie. Kluczem do kontroli wytrysku jest przedłużenie fazy plateau. Aby to miało miejsce, zastosuj się do poniższych wskazówek.

 • Nie stosuj używek w postaci alkoholu i narkotyków. Mają one negatywny wpływ na świadomość, która jest kluczem do kontroli ejakulacyjnej.
 • Doceniaj zmysłowość całego ciała, nie tylko penisa. Naucz się relaksować i odczuwać przyjemność płynącą z seksu, zamiast skupiać się na wytrysku.
 • Aby stosunek nie skończył się przedwcześnie, przed zbliżeniem weź relaksującą kąpiel lub prysznic.
 • Oddychaj głęboko, koncentrując się na nie wydawaniu głośnych dźwięków, mężczyźni często nieświadomie poświęcają kontrolę ejakulacyjną. Nie bój się być głośnym podczas seksu.
 • Ćwicz masturbację. Zacznij od suchej dłoni. Zmieniając rodzaj pieszczot nauczysz się, jak utrzymać podniecenie na dłuższy czas bez szczytowania. W ostatnim momencie wycofaj się. Takie ćwiczenie powtórz kilka razy, aż poczujesz, że masz kontrolę nad swoim ciałem. Następnie spróbuj masturbacji dłonią posmarowaną lubrykantem. Masuj swojego penisa do chwili, kiedy poczujesz, że za chwilę osiągniesz orgazm. Powtórz to kilka razy. Dla większości mężczyzn nauczenie się panowania nad wytryskiem w samotności to kwestia kilku ćwiczeń.
 • Kiedy przyswoisz sobie kontrolę ejakulacyjną podczas masturbacji, przejdź do nauki w parach. Zastosuj technikę "stop – start". Ustal z partnerką sygnały na "stop" i na "start". Może to być lekkie uszczypnięcie lub pociągnięcie za ucho. Następnie niech twoja partnerka zacznie masować twoje przyrodzenie. Kiedy poczujesz, że zaraz osiągniesz orgazm, daj jej sygnał "stop". W tym momencie powinna przestać. Kiedy poczujesz, że potrzeba ejakulacji minęła, daj jej sygnał "start". Niech twoja partnerka ponowi pieszczoty. Ile takich prób wystarczy? Dla większości par liczba ta wynosi 6 na 15-minutowy okres ćwiczeń. Są to jednak ogólne założenia. Każda para jest inna, dlatego nie czuj się gorszy, jeśli będziesz musiał wykonać kilka powtórzeń więcej.
 • Technika "stop – start" koncentruje się na tobie, mężczyźnie, ale nie zapominaj o potrzebach swojej partnerki. Dobrym pomysłem po każdej sesji jest, by wskazała ci, gdzie i jak ona chciałaby być dotykana.
 • Kiedy osiągniesz kontrolę podczas pieszczot dłonią partnerki, przejdźcie do seksu oralnego. Zacznij od leżenia nieruchomo.
 • Po nauczeniu się kontroli podczas pieszczot oralnych pora na sprawdzian – pełny stosunek. Tym razem wszystko powinno pójść gładko, ponieważ masz coś, czego wcześniej nie miałeś – kontrolę ejakulacyjną.

Przedwczesna ejakulacja, mylnie nazywana czasem zbyt wczesną erekcją, to problem wielu mężczyzn. Jednak nie warto poddawać się i czekać, że wszystko samo wróci do normy. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i stopniowo nauczyć się panować nad swoim ciałem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy