Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Przedwczesny wytrysk to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń seksualnych. Przedwczesna ejakulacja ma miejsce przed doznaniem satysfakcji przez oboje partnerów, niekiedy do wytrysku dochodzi tuż po wprowadzeniu członka do pochwy, a nawet jeszcze przed tym. Jest to poważny problem z ejakulacją, szczególnie dla mężczyzny, który czuje się przez to złym kochankiem, a jego samoocena obniża się. Niekiedy zdarza się, że to zaburzenie potencji staje się przyczyną rozpadu dobrze funkcjonujących związków. Bardzo ważne jest więc leczenie przedwczesnego wytrysku.

Zobacz film: "WP: Przedwczesny wytrysk"

Przedwczesny wytrysk a orgazm

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą znacząco obniżyć pożądanie. Zastanawiasz się...

Orgazm i wytrysk to, wbrew obiegowej opinii, dwa całkowicie różne zjawiska. Ejakulacja (wytrysk) to wynik skurczu mięśni dna miednicy. Skurcz ten powoduje wypchnięcie spermy z pęcherzyków nasiennych. Z kolei orgazm jest tylko skurczem tych mięśni.

Mężczyzna może doznać wytrysku także we śnie - są to tzw. zmazy nocne. Dochodzi do nich na skutek stymulacji erotycznej oraz delikatnego tarcia. Zmazów nocnych doświadczają najczęściej młodzi mężczyźni, ale nie jest to regułą.

Wytrysk „na jawie” wymaga intensywnego pobudzenia fizycznego. Mimo iż do aktywacji mięśni niezbędny jest bodziec z układu nerwowego, proces ten jest dużo bardziej złożony. Wypływ spermy z członka następuje w wyniku skurczu mięśni opuszkowo-jamistych.

Co ciekawe, mężczyzna może doznać orgazmu, nie wydalając nasienia. Sperma może cofnąć się do pęcherza moczowego - jest to tzw. wsteczna ejakulacja. Brak wytrysku może być również wynikiem braku produkcji nasienia u mężczyzny.

Przedwczesny wytrysk - przyczyny

Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku, gdy dopiero rozpoczyna się życie seksualne. Przyczyną takiego stanu jest stres wywołany samym zbliżeniem z partnerką oraz zbyt duże napięcie seksualne, długo nierozładowywane. Dodatkowo na wytrysk przedwczesny wpływa nadpobudliwość seksualna, wysoki poziom podniecenia i zdolność do wielokrotnych stosunków w krótkim czasie. W miarę zdobywania doświadczenia mężczyzna uczy się kontrolować moment ejakulacji i przedwczesny wytrysk przestaje być problemem. Pomaga w tym regularna aktywność seksualna w stałym związku z jedną partnerką. Niekiedy przedwczesny wytrysk jest na tyle utrwalony, że nie pomagają żadne domowe sposoby. Możliwe przyczyny zakodowanego nieprawidłowego odruchu wytrysku to:

Czym jest impotencja?

Impotencja to niemoc płciowa, która powoduje zmniejszanie sprawności seksualnej. Jeśli zaburzenia są krótkotrwałe, nie powinny stwarzać niepokoju. Impotencja,...

 • nadpobudliwość nerwu sromowego – do przedwczesnego wytrysku dochodzi, gdy impulsy w tym nerwie przebiegają zbyt szybko i intensywnie. Niektóre badania naukowe wskazują, iż może to być cecha wrodzona;
 • trwała nadwrażliwość żołędzi członka – cecha ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty (np. po przebytej infekcji);
 • nieprawidłowo zakodowane trwałe reakcje odruchowe, wiążące się z aktywnością seksualną mężczyzny w młodym wieku (np. jednorazowe kontakty z partnerką, długie przerwy między kontaktami seksualnymi, brak trwalszych związków ułatwiających kontrolowanie wytrysku);
 • brak świadomości problemu – bywa, że mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma dysfunkcję seksualną, a partnerka nie wyprowadza go z błędu;
 • słabe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej – problem ten może być wrodzony lub nabyty.

Zaburzenia wytrysku mogą być też spowodowane różnymi chorobami somatycznymi, takimi jak np. zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) czy infekcja dróg moczowych. W tego typu przypadkach problemy z ejakulacją są odczuwane przez mężczyznę w każdej sytuacji, w trakcie trwania choroby. Wytrysk przedwczesny może również wynikać z urazu fizycznego (najczęściej rdzenia kręgowego), objawy są wtedy odczuwane niezależnie od czasu i sytuacji. Najczęściej jednak występowanie wytrysku przedwczesnego ma podłoże psychiczne. Do przyczyn psychicznych należy zaliczyć strach, poczucie winy oraz presję czasu.

Przedwczesny wytrysk - leczenie

Kobiecy wytrysk

Wiele osób zastanawia się - czy tak naprawdę istnieje kobiecy wytrysk? Podobno, występuje u prawie każdej kobiety, lecz u niektórych z nich do środka organizmu....

Mężczyźni, którzy mają problem z przedwczesnym wytryskiem, często stosują różne domowe metody mające na celu spowolnienie ejakulacji. Do tych sposobów zalicza się: masturbację przed planowanym stosunkiem, picie niewielkiej ilości alkoholu, skrócenie gry wstępnej, powtarzanie stosunku krótko po poprzednim. Niektórzy mężczyźni stosują specjalne maści i żele znieczulające, które mają za zadanie opóźniać wytrysk. Należy pamietać, aby takie maści stosować wyłącznie przy użyciu prezerwatywy, inaczej partnerka róznież zostanie znieczulona.

Zdarza się, że skuteczne okazują się również ćwiczenia i metody treningowe wykonywane samodzielnie lub z udziałem partnerki. Jeśli to nie pomoże, lekarz może przepisać choremu farmaceutyki. Inne metody leczenia przedwczesnego wytrysku to:

 • iniekcje z prostagladyny do ciał jamistych członka – mężczyzna może wykonywać je sam, bezpośrednio przed planowanym stosunkiem. Współżycie można kontynuować jeszcze po wytrysku, gdyż erekcja utrzymuje się przez długi czas. Z czasem moment wytrysku zostaje opóźniony;
 • stosowanie leku na zaburzenia erekcji – po ejakulacji erekcja zmniejsza się lub zanika, ale następnie powraca i można kontynuować współżycie;
 • trening mięśni zwieraczy przy użyciu elektroterapii, fizjokinezyterapii i biofeedbacku – metoda ta jest skuteczna w 49-56%;
 • neurotomia – jest to zabieg przecięcia jednej gałązki nerwowej;
 • metody kombinowane – łączenie kilku z wymienionych metod.

Zdarza się, że trudno jest określić przyczynę przedwczesnego wytrysku, a wtedy leczenie jest znacznie utrudnione. Ważne jednak, aby nie popadać w histerię i spokojnie wraz z partnerką szukać sposobu rozwiązania problemu.

Nauka kontroli ejakulacyjnej

Pamiętaj, że podniecenie seksualne to czteroczęściowy proces. W fazie podniecenia oddech przyspiesza i rozpoczyna się erekcja. W fazie plateau następuje pełna erekcja, a mężczyzna jest silnie pobudzony. Kolejny etap to orgazm z wytryskiem. W ostatniej części oddech wraca do normy, a erekcja słabnie. Kluczem do kontroli wytrysku jest przedłużenie fazy plateau. Aby to miało miejsce, zastosuj się do poniższych wskazówek.

 • Nie stosuj używek w postaci alkoholu i narkotyków. Mają one negatywny wpływ na świadomość, która jest kluczem do kontroli ejakulacyjnej.
 • Doceniaj zmysłowość całego ciała, nie tylko penisa. Naucz się relaksować i odczuwać przyjemność płynącą z seksu, zamiast skupiać się na wytrysku.
 • Aby stosunek nie skończył się przedwcześnie, przed zbliżeniem weź relaksującą kąpiel lub prysznic.
 • Oddychaj głęboko, koncentrując się na nie wydawaniu głośnych dźwięków, mężczyźni często nieświadomie poświęcają kontrolę ejakulacyjną. Nie bój się być głośnym podczas seksu.
 • Ćwicz masturbację. Zacznij od suchej dłoni. Zmieniając rodzaj pieszczot nauczysz się, jak utrzymać podniecenie na dłuższy czas bez szczytowania. W ostatnim momencie wycofaj się. Takie ćwiczenie powtórz kilka razy, aż poczujesz, że masz kontrolę nad swoim ciałem. Następnie spróbuj masturbacji dłonią posmarowaną lubrykantem. Masuj swojego penisa do chwili, kiedy poczujesz, że za chwilę osiągniesz orgazm. Powtórz to kilka razy. Dla większości mężczyzn nauczenie się panowania nad wytryskiem w samotności to kwestia kilku ćwiczeń.
 • Kiedy przyswoisz sobie kontrolę ejakulacyjną podczas masturbacji, przejdź do nauki w parach. Zastosuj technikę "stop – start". Ustal z partnerką sygnały na "stop" i na "start". Może to być lekkie uszczypnięcie lub pociągnięcie za ucho. Następnie niech twoja partnerka zacznie masować twoje przyrodzenie. Kiedy poczujesz, że zaraz osiągniesz orgazm, daj jej sygnał "stop". W tym momencie powinna przestać. Kiedy poczujesz, że potrzeba ejakulacji minęła, daj jej sygnał "start". Niech twoja partnerka ponowi pieszczoty. Ile takich prób wystarczy? Dla większości par liczba ta wynosi 6 na 15-minutowy okres ćwiczeń. Są to jednak ogólne założenia. Każda para jest inna, dlatego nie czuj się gorszy, jeśli będziesz musiał wykonać kilka powtórzeń więcej.
 • Technika "stop – start" koncentruje się na tobie, mężczyźnie, ale nie zapominaj o potrzebach swojej partnerki. Dobrym pomysłem po każdej sesji jest, by wskazała ci, gdzie i jak ona chciałaby być dotykana.
 • Kiedy osiągniesz kontrolę podczas pieszczot dłonią partnerki, przejdźcie do seksu oralnego. Zacznij od leżenia nieruchomo.
 • Po nauczeniu się kontroli podczas pieszczot oralnych pora na sprawdzian – pełny stosunek. Tym razem wszystko powinno pójść gładko, ponieważ masz coś, czego wcześniej nie miałeś – kontrolę ejakulacyjną.

Przedwczesna ejakulacja, mylnie nazywana czasem zbyt wczesną erekcją, to problem wielu mężczyzn. Jednak nie warto poddawać się i czekać, że wszystko samo wróci do normy. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i stopniowo nauczyć się panować nad swoim ciałem.

Anna Świeboda, Joanna Brodziak, psycholog Magdalena Boniuk, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7
 • Prang M., Sekrety zdrowia mężczyzny, Bellona, Warszawa 2004, ISBN 83-11-09959-6
 • Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3618-3
 • Stearn M. Wstydliwe dolegliwości, D.W. Publishing Co., Szczecin 2001, ISBN 1-57105-063-X
 • Lew-Starowicz Z. (red.), Seksualność człowieka, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-250-8

Źródła zewnętrzne

Problemy z seksem

Komentarze (35)
~Rafał
~Rafał 4 miesiące temu

Chciałbym uprzejmie podziękować autorowi artykułu, jednak nie za treść a możliwość przeczytania komentarza, w którym to przez przypadek natknąłem się na książkę. Jej tytuł może i banalny, jednak treść odmieniła moje dotychczasowe życie erotyczne. Przez bardzo długi okres borykałem się z problemem przedwczesnego wytrysku. Wmawiałem sobie, że tak już mam i tyle, że to genetyczne i nic tego nie zmieni. Mimo strasznego oporu odwiedziłem mase urologów i wybrałem mnóstwo specyfików za niemałe pieniążki. Nic nie pomagało. Byłem tak zdesperowany że wchodziłem właśnie na takie strony żeby znaleźć jak w inny sposób mogę zadowolić moją kobietę, którą kocham z całego serca. Wiem, że ona mnie tez i wiem że przez kilka lat nasze pożycie seksualne nie satysfakcjonowało jej. Jest mi strasznie wstyd, że tak długo z tym zwlekałem. Wyobrażacie sobie, że "wchodzicie" w kobiete a ona po kilku sekundach wam mówi, że już doszła i dalej nie da rady? Wyobrażacie sobie czuć taki niedosyt po każdym stosunku przez kilka lat? Ona to wytrzymywała i mimo, że widziała moje zażenowanie mówiła, że nic nie szkodzi, że to nie jest najważniejsze. Jest najwspanialszą kobietą na ziemi i kocham ją z całego serca. Wiem jak bardzo przeze mnie cierpiała dlatego piszę to Panowie głównie dla Was. Nie pozwólcie żeby wasze ukochane czuły jakiś niesmak tylko przez coś co jest zakodowane głęboko w głowie. Teraz to wiem. Nie czekajcie na zdradę, bo nawet jeśli do niej dojdzie to nie do końca wina partnerki tylko waszych kompleksów, które powodują cały problem. Dzięki książce zrozumiałem wiele, na prawdę wiele. Dziękuję Ci Pawle za ten komentarz z linkiem do książki, odmieniłeś moje życie w 100 %. Jeśli to czytasz to administratorzy strony mają mój numer telefonu, jeśli tylko chcesz skontaktuj się ze mną. Panowie gorąco polecam - http://www.zlotemysli.pl/new,menu,1/prod/6609/daj-jej-orgazm-malwina-gartner.html

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie
Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Środek przeciwbólowy na problemy z wytryskiem

Badania kliniczne dowodzą, iż tramadol, będący jednym z leków przeciwbólowych, może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaburzeń wytrysku. Leczenie (...) przedwczesnego wytrysku Przedwczesny...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

. Przyczyn tego zaburzenia można doszukiwać się przede wszystkim w psychice mężczyzny. Problemy z przedwczesnym wytryskiem mogą być wywoływane (...) doświadczeń oraz budowaniem trwałych relacji problem...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Przedwczesny wytrysk u mężczyzny

, szybkie osiąganie orgazmu na życzenie były przyczynami powstania zaburzenia seksulanego. Leczenie w tym stopniu jest najprostsze i wymaga kilku dni (...) przedwczesnego wytrysku....

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Leczenie przedwczesnego wytrysku

dla par a leczenie przedwczesnego wytrysku Problemy sfery seksualnej wpływają na życie i funkcjonowanie obojga partnerów. Dlatego też w przypadku (...) Wytrysk przedwczesny...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Wpływ przedwczesnego wytrysku na związek

nie zajmie się tym problemem. Jak leczyć przedwczesny wytrysk? Ponieważ przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem dotykającym oboje partnerów. Leczenie wytrysku...

Brak orgazmu - przyczyny problemu u kobiet i mężczyzn

Czy można udawać orgazm? (WIDEO)

Czy można udawać orgazm? (WIDEO) Odtwórz wideo

okolic intymnych. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety doświadczają orgazmu, któremu towarzyszy ejakulacja, czyli wytrysk nasienia zawierającego (...) Orgazm jest kojarzony z intensywnym odczuwanie...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Problemy z wytryskiem

. Przyczyny przedwczesnego wytrysku Problemy z wytryskiem często wiążą się z pewnymi czynnikami psychologicznymi. Stres, niepokój, strach (...) Problemy z wytryskiem,...

Przedwczesny wytrysk - orgazm, przyczyny, leczenie

Kontroluj przedwczesny wytrysk metodą start/stop!

Przedwczesny wytrysk to problem wielu mężczyzn. Niektórzy z nich decydują się na stosowanie leków lub maści znieczulających. Specjaliści podkreślają (...) jednak, że dla mężczyzny dotkniętego tym zaburzeniem seksualnym...

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Orgazm wielokrotny (WIDEO)

Orgazm wielokrotny (WIDEO) Odtwórz wideo

bardzo krótko. W zależności od miejsca występowania, przyczyny i przebiegu orgazmu, u kobiet wyróżnia się następujące typy: - orgazm punktu G (...) Orgazmem określa się moment...