Przepuklina kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Dyski są niczym maleńkie poduszki między poszczególnymi kręgami. Z czasem mogą się niszczyć ze względu na przebyte choroby lub proces starzenia. Niestety, to prowadzi do przepukliny kręgosłupa. Jest wiele różnych metod leczenia przepukliny kręgosłupa, a jedną z nich jest operacja, która jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Zwykle operację traktuje się jako ostateczność, gdy inne środki zawiodą lub gdy objawy przepukliny kręgosłupa są wyjątkowo ostre i niebezpieczne.

Polecane wideo:

Przepuklina kręgosłupa - przyczyny

Przepuklina kręgosłupa może pojawić się w różnych jego miejscach. Wyróżniamy przepuklinę dyskową (krążkową): gdy następuje przesunięcie krążka międzykręgowego w kanale kręgowym, który uciska na znajdujące się w pobliżu struktury nerwowe: korzenie czuciowe i ruchowe nerwów rdzeniowych oraz rdzeń kręgowy.

Najczęściej pojawia się w przestrzeniach międzykręgowych odcinka lędźwiowego, rzadziej szyjnego. Przyczyny przepukliny dyskowej to głównie urazy lub uszkodzenie w wyniku ostrego stanu zapalnego. Czasami powstaje na skutek nagłego, nadmiernego wysiłku, np. przy podnoszeniu ciężarów, po zbyt mocnym zgięciu kręgosłupa.

Przepuklina oponowo-rdzeniowa to wrodzona wada kręgosłupa. W jej przebiegu następuje niedorozwój kręgów otaczających rdzeń. Wada powstaje w 3-4 tygodniu życia płodowego. Jej podłoże nie jest dokładnie znane, ale do jej pojawienia się przyczyniają się zakażenia, zmiany hormonalne, środki chemiczne, urazy oraz wiek matki (bardzo młode lub starsze kobiety).

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Objawy przepukliny kręgosłupa zależą od odcinka, w jakim jest ona zlokalizowana. Czasami zdarza się, że przepuklina kręgosłupa przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj jednak typowym symptomem jest ból kręgosłupa w danym odcinku.

Zdarza się, że duża przepuklina uciska przyległe nerwy, co może wywoływać przeszywający ból, który zwykle dotyczy jednej połowy ciała. Na przykład, gdy przepuklina znajduje się między czwartym a piątym kręgiem dolnego odcinka kręgosłupa, osoba na nią cierpiąca może odczuwać przeszywający ból pośladka i nogi, a czasami również drętwienie i mrowienie.

W przypadku bardzo dużej przepuklinykręgosłupa, ucisk może dotyczyć obu stron ciała i powodować silny ból kręgosłupa i kończyn dolnych, któremu towarzyszy osłabienie nóg, a nawet nietrzymanie moczu i stolca – przypadłość nazywana zespołem ogona końskiego.

Przepuklina kręgosłupa - leczenie

Leczenie przepukliny uzależnione jest od objawów. Jeżeli przebiega ona bezobjawowo, niewymagane jest żadne leczenie. Najczęściej stosuje się jednak:

Przepuklina kręgosłupa - powikłania po operacji

Po operacji przepukliny kręgosłupa pacjent może odczuwać ból w rejonie, gdzie wcześniej przeprowadzono zabieg. W tym przypadku skuteczne są leki przeciwbólowe. Po operacji można również odczuwać niestabilność kręgosłupa, którą niweluje się przy pomocy ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

W ciągu 24 godzin od operacji mogą się także pojawić problemy z oddawaniem moczu. Możliwe są także powikłania pooperacyjne, takie jak hipotonia, zator płuc czy zła tolerancja znieczulenia ogólnego.

Czasami w wyniku operacji może dojść do pojawienia się krwiaka. W przypadku operacji kręgosłupa jest on szczególnie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do paraliżu. Zdarzają się również infekcje opon mózgowo-rdzeniowych, układu moczowego, a także zapalenie krążka międzykręgowego i trzonów.

Przepuklina kręgosłupa może okazać się bardzo niebezpieczna. Ból, który jej towarzyszy, jest czasami bardzo silny i uciążliwy. Z tego względu obawy związane z powikłaniami pooperacyjnymi schodzą na dalszy plan.

Anna Świeboda, Marta Bednarska, 2 tygodnie temu

Bibliografia

  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9

Chirurgia

Komentarze (21)
~Singo
~Singo ponad rok temu

I jescze jedno . Neurolog powiedział mi tak: na operację zawszę mamy czas i skieruje mnie w chwili, gdy będzie ze mną naprawdę " źle". Ponieważ jest to ostateczność i wiąże się zawsze z małym prawdopodobieństwem, ale poważnym ryzykiem.

Odpowiedz
~Singo
~Singo ponad rok temu

Od ponad roku 4-5 razy po 1.5-2 godziny basen. Godzina nauka pływania, godzina masaże i ćwiczenia. Widzę poprawę, ból chce atakować, ale bicze wodne i wzmocnione mięśnie szybko kasują dolegliwość. A mam dość poważny problem- 3 przpukliny, zaczął siadać odcinek piersiowy z mdleniami i objawe zawału serca i dolny. Te ataki powtarzały się 4 razy w roku i trwały po dwa tygodnie łącznie z niedowładem ręki. Po basenie mam narazie spokój. Zobaczę jak dalej.

Odpowiedz
~szreder
~szreder ponad rok temu

Ja zacząłem mocno ćwiczyć na siłowni, szczególnie mięśnie brzucha, pleców i martwy ciąg. I zrzuciłem kilkanaście kilo. Od tej pory, już będzie z 8 lat spokój, nie muszę nawet się oszczędzać.

Odpowiedz
~WTF32
~WTF32 ponad rok temu

Walcze z tym juz dlugo. Jedyna sensowna informacja, ktora tu podajecie to to, ze operacje sa ryzykowne. U nas lekarze z automatu pchaja naa operacje a tak naprawde wiekszosc przypadkow mozna wyprowadzic manualnie. Podstawowe zasady to: - nie rehabilitowac sie przy stanie zapalnym, - duzo lezec w pozycji embrionalnej z poduszka miedzy kolanami lub na plecach z podkurczonymi nogami, - nauczyc sie pewnych nawykow - jal sie schylac, siadac, wiazac buty a nawet kichac, - wzmocnic miesnie grzbietu - m. In. Basen, - rehabilitacja - po ustapieniu stanu zapalnego i dopasowana do Waszego przypadku. Mi najbardziej popularny Mckenzie zaszkodzil jak sie okazalo, pol roku cierpialem i wlasciwie przestalem chodzic. Po 3 tygodniach lezenia stan zapalny ustalil i po madrej rehabilitacji jest ok. A wiekszosc lekarzy oczywiscie kierowala mnie natychmiast na operacje. W kazdym razie, dobrze miec madrego lekarza, zglebic temat i na siebie uwazac. A stol operacyjny omijac, na to jest zawsze czas. Powodzenia :-).

Odpowiedz
~yjachu
~yjachu ponad rok temu

mam ta przypadlos od 40 lat bylem mlody i glupi dzwigalem ciezkie rzeczy pracujac w stoczni wielu to zna,a te wypociny w postaci masazy tylko chyba czlonka na chwile pomagaja poeracja mialem ja miec we slupsku ale madry lekarz wojskowy mi poradzil blokady i dzieki temu madremu czlowiekowi pracuje do dzisiaj bo emeryturka za 30 miesiecy .przykre ale ten wspanialy czlowiek juz odszedl na wieczna wachte

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przepuklina kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Przepuklina kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

wielu groźnych powikłań. Zwykle operację traktuje się jako ostateczność, gdy inne środki zawiodą lub gdy objawy przepukliny są wyjątkowo ostre (...) i niebezpieczne dla zdrowia chorego. Przyczyny...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Bruksizm - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie

Bruksizm - zdjęcia

Bruksizm - zdjęcia

Nieprzyjemne schorzenie utrudnia ruchy w żuchwie.

Zapalenie wsierdzia - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Zastawka zaatakowana Bartonellą

Bartonella henselae spowodowała ziarniste zmiany (ciemniejszy kolor).

Angina - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywołane jest przez paciorkowce β.

Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie

Przepuklina brzuszna - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

nieleczona przepuklina brzuszna ulega powiększeniu, narastają objawy jej towarzyszące oraz wzrasta ryzyko pojawienia się powikłań, które mogą zagrozić (...) * Przepuklina (pachwinowa...

Dur brzuszny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka, szczepienia

Pałeczki salmonelli

Pałeczki salmonelli

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi).

Zapalenie wyrostka - przyczyny, objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, zapalenie wyrostka u dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.