Przepuklina kręgosłupa

Dyski są niczym maleńkie poduszki między poszczególnymi kręgami. Z czasem mogą się niszczyć ze względu na przebyte choroby lub proces starzenia. Niestety, to prowadzić do przepukliny kręgosłupa. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości, a jedną z nich jest operacja, która jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Zwykle operację traktuje się jako ostateczność, gdy inne środki zawiodą lub gdy objawy przepukliny są wyjątkowo ostre i niebezpieczne.

Polecane wideo:

1. Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa może pojawić się w różnych jego miejscach. Wyróżniamy przepuklinę dyskową (krążkową): gdy następuje przesunięcie krążka międzykręgowego w kanale kręgowym, który uciska na znajdujące się w pobliżu struktury nerwowe: korzenie czuciowe i ruchowe nerwów rdzeniowych oraz rdzeń kręgowy.

Najczęściej pojawia się w przestrzeniach międzykręgowych odcinka lędźwiowego, rzadziej szyjnego. Przyczyny przepukliny dyskowej to głównie urazy lub uszkodzenie w wyniku ostrego stanu zapalnego. Czasami powstaje na skutek nagłego, nadmiernego wysiłku, np. przy podnoszeniu ciężarów, po zbyt mocnym zgięciu kręgosłupa.

Przepuklina oponowo-rdzeniowa to wrodzona wada kręgosłupa. W jej przebiegu następuje niedorozwój kręgów otaczających rdzeń. Wada powstaje w 3-4 tygodniu życia płodowego. Jej podłoże nie jest dokładnie znane, ale do jej pojawienia się przyczyniają się zakażenia, zmiany hormonalne, środki chemiczne, urazy oraz wiek matki (bardzo młode lub starsze kobiety).

2. Objawy przepukliny kręgosłupa

Objawy przepukliny kręgosłupa zależą od odcinka, w jakim jest ona zlokalizowana. Czasami zdarza się, że przepuklina przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj jednak typowym symptomem jest ból kręgosłupa w danym odcinku.

Zdarza się, że duża przepuklina uciska przyległe nerwy, co może wywoływać przeszywający ból, który zwykle dotyczy jednej połowy ciała. Na przykład, gdy przepuklina znajduje się między czwartym a piątym kręgiem dolnego odcinka kręgosłupa, osoba na nią cierpiąca może odczuwać przeszywający ból pośladka i nogi, a czasami również drętwienie i mrowienie.

W przypadku bardzo dużej przepukliny, ucisk może dotyczyć obu stron ciała i powodować silny ból kręgosłupa i kończyn dolnych, któremu towarzyszy osłabienie nóg, a nawet nietrzymanie moczu i stolca – przypadłość nazywana zespołem ogona końskiego.

3. Leczenie przepukliny kręgosłupa

Leczenie przepukliny uzależnione jest od objawów. Jeżeli przebiega ona bezobjawowo, niewymagane jest żadne leczenie. Najczęściej stosuje się jednak:

3.1. Powikłania operacji przepukliny kręgosłupa

Po operacji przepukliny kręgosłupa pacjent może odczuwać ból w rejonie, gdzie wcześniej przeprowadzono zabieg. W tym przypadku skuteczne są leki przeciwbólowe. Po operacji można również odczuwać niestabilność kręgosłupa, którą niweluje się przy pomocy ćwiczeń wzmacniających mięśnie.

W ciągu 24 godzin od operacji mogą się także pojawić problemy z oddawaniem moczu. Możliwe są także powikłania pooperacyjne, takie jak hipotonia, zator płuc czy zła tolerancja znieczulenia ogólnego.

Czasami w wyniku operacji może dojść do pojawienia się krwiaka. W przypadku operacji kręgosłupa jest on szczególnie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do paraliżu. Zdarzają się również infekcje opon mózgowo-rdzeniowych, układu moczowego, a także zapalenie krążka międzykręgowego i trzonów.

Przepuklina kręgosłupa może okazać się bardzo niebezpieczna. Ból, który jej towarzyszy, jest czasami bardzo silny i uciążliwy. Z tego względu obawy związane z powikłaniami pooperacyjnymi schodzą na dalszy plan.

Anna Świeboda, Marta Bednarska, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9

Chirurgia

Komentarze (21)
~Singo
~Singo

I jescze jedno . Neurolog powiedział mi tak: na operację zawszę mamy czas i skieruje mnie w chwili, gdy będzie ze mną naprawdę " źle". Ponieważ jest to ostateczność i wiąże się zawsze z małym prawdopodobieństwem, ale poważnym ryzykiem.

Odpowiedz
~Singo
~Singo

Od ponad roku 4-5 razy po 1.5-2 godziny basen. Godzina nauka pływania, godzina masaże i ćwiczenia. Widzę poprawę, ból chce atakować, ale bicze wodne i wzmocnione mięśnie szybko kasują dolegliwość. A mam dość poważny problem- 3 przpukliny, zaczął siadać odcinek piersiowy z mdleniami i objawe zawału serca i dolny. Te ataki powtarzały się 4 razy w roku i trwały po dwa tygodnie łącznie z niedowładem ręki. Po basenie mam narazie spokój. Zobaczę jak dalej.

Odpowiedz
~szreder
~szreder

Ja zacząłem mocno ćwiczyć na siłowni, szczególnie mięśnie brzucha, pleców i martwy ciąg. I zrzuciłem kilkanaście kilo. Od tej pory, już będzie z 8 lat spokój, nie muszę nawet się oszczędzać.

Odpowiedz
~WTF32
~WTF32

Walcze z tym juz dlugo. Jedyna sensowna informacja, ktora tu podajecie to to, ze operacje sa ryzykowne. U nas lekarze z automatu pchaja naa operacje a tak naprawde wiekszosc przypadkow mozna wyprowadzic manualnie. Podstawowe zasady to: - nie rehabilitowac sie przy stanie zapalnym, - duzo lezec w pozycji embrionalnej z poduszka miedzy kolanami lub na plecach z podkurczonymi nogami, - nauczyc sie pewnych nawykow - jal sie schylac, siadac, wiazac buty a nawet kichac, - wzmocnic miesnie grzbietu - m. In. Basen, - rehabilitacja - po ustapieniu stanu zapalnego i dopasowana do Waszego przypadku. Mi najbardziej popularny Mckenzie zaszkodzil jak sie okazalo, pol roku cierpialem i wlasciwie przestalem chodzic. Po 3 tygodniach lezenia stan zapalny ustalil i po madrej rehabilitacji jest ok. A wiekszosc lekarzy oczywiscie kierowala mnie natychmiast na operacje. W kazdym razie, dobrze miec madrego lekarza, zglebic temat i na siebie uwazac. A stol operacyjny omijac, na to jest zawsze czas. Powodzenia :-).

Odpowiedz
~yjachu
~yjachu

mam ta przypadlos od 40 lat bylem mlody i glupi dzwigalem ciezkie rzeczy pracujac w stoczni wielu to zna,a te wypociny w postaci masazy tylko chyba czlonka na chwile pomagaja poeracja mialem ja miec we slupsku ale madry lekarz wojskowy mi poradzil blokady i dzieki temu madremu czlowiekowi pracuje do dzisiaj bo emeryturka za 30 miesiecy .przykre ale ten wspanialy czlowiek juz odszedl na wieczna wachte

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przepuklina kręgosłupa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Przepuklina kręgosłupa
Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia...

Neurologia

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Przepuklina kręgosłupa inaczej wypadnięcie dysku to schorzenie rozwijające się na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Uczucie drętwienia (...) Stwardnienie rozsiane Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa....

Ból kręgosłupa

Medimouse

Medimouse

Medimouse to urządzenie diagnostyczne, które służy do diagnostyki biomechaniki kręgosłupa od pierwszego kręgu piersiowego do kości krzyżowej (...) kręgosłupa. Badanie wykonuje się w trzech pozycjach: stojącej, w pozycji...

Ćwiczenia w ciąży

Rolowanie kręgosłupa w ciąży

Rolowanie kręgosłupa w ciąży

Ćwiczenie rolowanie kręgosłupa doskonale wpływa na rozciągniecie i mobilizację kręgosłupa. Kobiety w ciąży często skarżą się na bóle pleców, a (...) to dlatego, że kręgosłup jest w ciąży znacznie bardziej...

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Wady kręgosłupa Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń należą zmiany zwyrodnieniowe (...) stawów kręgosłupa, które są przede wszystkim spowodowane...

Masaż relaksacyjny

Masaż pobudzający krążenie

Masaż pobudzający krążenie

Profesjonalnie wykonany masaż leczniczy zarówno złagodzi bóle stawów i kręgosłupa oraz pomoże się zrelaksować.

Ból kręgosłupa

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy

postawę, by odciążyć kręgosłup i jak ważne jest odpowiednie ustawienie stóp. Zachęca też do wykorzystywania każdej możliwości, by wstać, np. podczas rozmowy telefonicznej. Takie przerwy na pewno posłużą kręgosłupowi.

Jak ćwiczyć?

Najczęstsze błędy przy robieniu brzuszków

Prawidłowe brzuszki, czyli jakie? Instruktorka fitness, Katarzyna Bigos, mówi o tym, w jaki sposób nie przeciążać kręgosłupa podczas wzmacniania mięśni brzucha. Zobacz, czy prawidłowo wykonujesz "brzuszki".

Ból kręgosłupa

Ćwiczenia na mięśnie głębokie

Ćwiczenia na mięśnie głębokie

Ćwiczenia na kręgosłup mają za zadanie wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup. Jest to bardzo istotna grupa mięśni, ponieważ od ich wydolności (...) i kręgosłupa. Niestety, większość ćwiczących...