Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie

Przepuklina to nieprawidłowe przesunięcie się organów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować. Jedną z najczęściej spotykanych odmian tej choroby jest przepuklina pachwinowa, należąca do przepuklin brzusznych.

Przepuklina pachwinowa - przepukliny brzuszne

Przepukliny brzuszne dzielimy na wrodzone i nabyte.

Polecane wideo:

  • przepukliny brzuszne wrodzone wiążą się z nieprawidłowym rozwojem płodu. Obecna medycyna pozwala na szybkie zdiagnozowanie choroby. Jej wykrycie jest możliwe gdy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Przepukliny te są niebezpieczne dla dzieci, ale możliwe do wyleczenia przez chirurga dziecięcego.
  • przepukliny brzuszne nabyte pojawiają się w życiu dorosłym człowieka. Ciało ludzkie składa się z obszarów bardziej i mniej odpornych na uszkodzenia. Podatniejsze na urazy miejsca to okolice pachwiny, w których mięśnie łączą się z kośćmi.

Przepuklina występująca w obszarze pachwinowym może przybrać postać:

  • przepukliny pachwinowej - występuje częściej u mężczyzn,
  • przepukliny udowej - podatniejsze na nią są kobiety.

Różnica ta wynika z anatomii człowieka. Budowa miednicy u mężczyzn jest inna niż u kobiet. Mężczyźni mają rozbudowany kanał pachwinowy, w którym znajduje się nasieniowód z naczynkami krwionośnymi, nerwami i mięśniem dźwigaczem jądra (to wszystko tworzy powrózek nasienny). Dlatego powiększenie kanału grozi dostaniem się do niego narządów jamy brzusznej. U kobiet kanał pachwinowy nie jest tak rozbudowany jak u mężczyzn. Zagrożenie przepukliną udową jest powodowane licznymi porodami. Kanał udowy, znajdujący się poniżej pachwiny, po porodach jest rozszerzony. Wówczas łatwo o przesunięcie narządów. Rozszerzony kanał udowy to wrota przepukliny udowej.

Przepuklina pachwinowa - objawy

  • uczucie bólu w okolicy pachwiny pojawiający się po wysiłku fizycznym,
  • męczący kaszel,
  • bolesne wydalanie stolca,
  • powiększająca się przepuklina staje się widoczna,
  • pojawia się wypuklenie, które początkowo się cofa samoistnie lub po wciśnięciu powiększenie znajduje się w okolicy jąder.

Przepuklina pachwinowa - leczenie

Na przepuklinę nie pomogą żadne domowe sposoby. W leczeniu przepukliny pachwinowej konieczna będzie operacja. Zlekceważona przepuklina zemści się konsekwencjami. Najpoważniejsza to martwica i przedziurawienie jelit, które mogą prowadzić do śmierci. Istnieją różne rodzaje operacji przepukliny. Niektóre polegają na zszyciu ubytków w powięzi, tak by zmniejszyć wrota przepukliny. Zbliżanie tkanek odbywa się po napięciem. Różnice między metodami polegają na wykorzystaniu innych szwów, zastosowaniu innego sposobu szycia oraz innej kolejności łączenia tkanek. Wszystkie te zabiegi nazywa się napięciowymi naprawami przepuklin. Ubytek w powięzi można naprawić przez zastosowanie siatek z tworzyw sztucznych. Wówczas wrota przepukliny zamyka się bez napięcia. Są to beznapięciowe operacje przepuklin. Siatka wrasta w otaczające ją tkanki i stanowi mocną barierę przed nawrotem choroby. Inną metodą wprowadzania siatki jest laparoskopia. Niestety jest to drogi zabieg. Poza tym wymaga zsatosowania znieczulenia ogólnego. W przypadku napięciowej i beznapięciowej naprawy przepuklin nie jest konieczne użycie znieczulenia ogólnego, wystarczy miejscowe.

Redakcja abcZdrowie.pl, 6 miesięcy temu

Przepuklina

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie
Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie

Przepuklina brzuszna - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

* Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie * Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia * Skutki palenia papierosów (...) nieleczona przepuklina...

Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie

Przepuklina kresy białej - przyczyny, objawy , leczenie

mięśni pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym. Jakie są objawy przepukliny kresy białej? Jakie są obecnie dostępne metody leczenia? Przepuklina kresy (...) całych włókien. Przepuklina...

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich,...

Przepuklina rozworu przełykowego - diagnostyka, przyczyny, skutki, leczenie

Przepuklina przełyku

Przepuklina przełyku

Choroba polega na zmianie położenia żołądka.

Przepuklina rozworu przełykowego - diagnostyka, przyczyny, skutki, leczenie

Objawy przepukliny - symptomy, przyczyny, leczenie

Objawy przepukliny to charakterystyczne uwypuklenia, które można zbadać dotykiem. W przepuklinie narządy przemieszczają się do sąsiadujących jam ciała. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.