Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przesunięcie się narządów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować, czyli poza zakres jamy brzusznej. Jedną z najczęściej spotykanych odmian przepukliny brzusznej jest przepuklina pachwinowa.

Przepuklina pachwinowa - przepukliny brzuszne

Przepukliny brzuszne dzielimy na wrodzone i nabyte.

Polecane wideo:

  • przepukliny brzuszne wrodzone wiążą się z nieprawidłowym rozwojem zarodka skutkującego defektem jego powłok brzusznych. Obecny rozwój medycyny pozwala na szybkie zdiagnozowanie choroby. Jej wykrycie jest możliwe gdy płód znajduje się jeszcze w łonie matki. Przepukliny te są groźne dla urodzonych dzieci, wiążą się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami, ale możliwe do wyleczenia przez chirurga dziecięcego.
  • przepukliny brzuszne nabyte pojawiają się w życiu dorosłym człowieka. Ciało ludzkie składa się z obszarów bardziej i mniej wzmocnionych i opornych na wpływ zwiększonego ciśnienia w zakresie jamy brzusznej. Podatniejsze na większe uciski wewnętrzne miejsca to głównie okolice pachwin, w których mięśnie, ich powięzie łączą się z kośćmi.

Przepuklina występująca w okolicach pachwin może przybrać postać:

  • przepukliny pachwinowej - występuje częściej u mężczyzn (wrota przepukliny występują nad więzadłem pachwinowym),
  • przepukliny udowej - podatniejsze na nią są kobiety (wrota przepukliny występują pod więzadłem pachwinowym).

Różnice te wynikają z budowy anatomicznej człowieka. Budowa miednicy u mężczyzn jest inna niż u kobiet. Mężczyźni mają rozbudowany kanał pachwinowy, w którym znajduje się powrózek nasienny w skład, którego wchodzi nasieniowód z naczyniami krwionośnymi, nerwami i mięśniem dźwigaczem jądra. Dlatego powiększenie kanału pachwinowego grozi dostaniem się do niego narządów z jamy brzusznej. U kobiet kanał pachwinowy nie jest tak rozbudowany i skomplikowany jak u mężczyzn. Powstanie przepukliny udowej u kobiet związane jest głównie z licznymi porodami. Kanał udowy, znajdujący się poniżej więzadła pachwinowego, po licznych porodach może się poszerzyć. Wówczas łatwo dochodzi do przesunięcia się narządów jamy brzusznej do kanału udowego. Poszerzony kanał udowy stanowi wrota do powstania przepukliny udowej.

Przepuklina pachwinowa - objawy

  • uczucie bólu w okolicy pachwiny pojawiające się po wysiłku fizycznym,
  • bolesność w dotyku tej okolicy,
  • trudności w wydalaniu stolca,
  • powiększająca się przepuklina staje się coraz bardzie widoczna i schodzi do worka mosznowego,
  • pojawia się wypuklenie, które początkowo się cofa samoistnie głównie w czasie spoczynku w poziomie lub po wciśnięciu aż w końcu uwypuklenie znajduje się na stałe w okolicy jąder.

Przepuklina pachwinowa - leczenie

Przepukliny nie można leczyć żadnymi domowymi sposobami. Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Zlekceważenie obecności przepukliny może zemścić się poważnymi konsekwencjami, powikłaniami. Najpoważniejszym powikłaniem jest uwięźnięcie przepukliny doprowadzające do martwicy i przedziurawienia jelit, a co za tym idzie nawet i śmiertelnych konsekwencji.

Istnieją różne rodzaje operacji przepukliny. Niektóre polegają na prostym zszyciu ubytków w powięzi, tak by zmniejszyć lub zamknąć wrota przepukliny. Zbliżanie tkanek w takim przypadku odbywa się pod napięciem. Różnice między metodami polegają na wykorzystaniu innego rodzaju szwów, zastosowaniu innego sposobu szycia oraz innej kolejności łączenia tkanek. Wszystkie te zabiegi nazywa się napięciowymi naprawami przepuklin.

Oprócz tych metod ubytek w powięzi można naprawić przez zastosowanie siatek z tworzyw sztucznych, syntetycznych. Wówczas wrota przepukliny zamyka się bez napięcia. Są to beznapięciowe metody operacji przepuklin. Siatka powoli wrasta w otaczające ją tkanki i stanowi mocną barierę zabezpieczającą wrota przepukliny przed nawrotem. Inną metodą wprowadzania siatki zabezpieczającej w plastyce przepukliny jest metoda laparoskopowa. Niestety jest to dość kosztowny zabieg, wymagający drogiego sprzętu i zazwyczaj dłużej trwający. Poza tym wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

W przypadku napięciowej i beznapięciowej naprawy przepuklin w formie klasycznej nie jest konieczne użycie znieczulenia ogólnego, wystarczy podpajęczynówkowe czy nawet tylko miejscowe.

Redakcja abcZdrowie.pl, 4 tygodnie temu

Przepuklina

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Przepuklina - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie
Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie

Przepuklina brzuszna - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

* Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie * Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia * Skutki palenia papierosów (...) nieleczona przepuklina...

Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) - przyczyny, leczenie

Przepuklina kresy białej - przyczyny, objawy , leczenie

mięśni pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym. Jakie są objawy przepukliny kresy białej? Jakie są obecnie dostępne metody leczenia? Przepuklina kresy (...) całych włókien. Przepuklina...

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich,...

Przepuklina rozworu przełykowego - diagnostyka, przyczyny, skutki, leczenie

Przepuklina przełyku

Przepuklina przełyku

Choroba polega na zmianie położenia żołądka.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Łuszczyca - występowanie, objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.