Przepuklina pachwinowa

Przepuklina to nieprawidłowe przesunięcie się organów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować. Jedną z najczęściej spotykanych odmian tej choroby jest przepuklina pachwinowa, należąca do przepuklin brzusznych.

1. Przepukliny brzuszne

Przepukliny brzuszne dzielimy na wrodzone i nabyte.

  • przepukliny brzuszne wrodzone wiążą się z nieprawidłowym rozwojem płodu. Obecna medycyna pozwala na szybkie zdiagnozowanie choroby. Jej wykrycie jest możliwe gdy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki. Przepukliny te są niebezpieczne dla dzieci, ale możliwe do wyleczenia przez chirurga dziecięcego.
  • przepukliny brzuszne nabyte pojawiają się w życiu dorosłym człowieka. Ciało ludzkie składa się z obszarów bardziej i mniej odpornych na uszkodzenia. Podatniejsze na urazy miejsca to okolice pachwiny, w których mięśnie łączą się z kośćmi.

Przepuklina występująca w obszarze pachwinowym może przybrać postać:

  • przepukliny pachwinowej - występuje częściej u mężczyzn,
  • przepukliny udowej - podatniejsze na nią są kobiety.

Różnica ta wynika z anatomii człowieka. Budowa miednicy u mężczyzn jest inna niż u kobiet. Mężczyźni mają rozbudowany kanał pachwinowy, w którym znajduje się nasieniowód z naczynkami krwionośnymi, nerwami i mięśniem dźwigaczem jądra (to wszystko tworzy powrózek nasienny). Dlatego powiększenie kanału grozi dostaniem się do niego narządów jamy brzusznej. U kobiet kanał pachwinowy nie jest tak rozbudowany jak u mężczyzn. Zagrożenie przepukliną udową jest powodowane licznymi porodami. Kanał udowy, znajdujący się poniżej pachwiny, po porodach jest rozszerzony. Wówczas łatwo o przesunięcie narządów. Rozszerzony kanał udowy to wrota przepukliny udowej.

2. Objawy przepukliny pachwinowej

  • uczucie bólu w okolicy pachwiny pojawiający się po wysiłku fizycznym,
  • męczący kaszel,
  • bolesne wydalanie stolca,
  • powiększająca się przepuklina staje się widoczna,
  • pojawia się wypuklenie, które początkowo się cofa samoistnie lub po wciśnięciu powiększenie znajduje się w okolicy jąder.

3. Leczenie przepukliny pachwinowej

Na przepuklinę nie pomogą żadne domowe sposoby. W leczeniu przepukliny pachwinowej konieczna będzie operacja. Zlekceważona zemści się konsekwencjami. Najpoważniejsza to martwica i przedziurawienie jelit, które mogą prowadzić do śmierci. Istnieją różne rodzaje operacji przepukliny. Niektóre polegają na zszyciu ubytków w powięzi, tak by zmniejszyć wrota przepukliny. Zbliżanie tkanek odbywa się po napięciem. Różnice między metodami polegają na wykorzystaniu innych szwów, zastosowaniu innego sposobu szycia oraz innej kolejności łączenia tkanek. Wszystkie te zabiegi nazywa się napięciowymi naprawami przepuklin. Ubytek w powięzi można naprawić przez zastosowanie siatek z tworzyw sztucznych. Wówczas wrota przepukliny zamyka się bez napięcia. Są to beznapięciowe operacje przepuklin. Siatka wrasta w otaczające ją tkanki i stanowi mocną barierę przed nawrotem choroby. Inną metodą wprowadzania siatki jest laparoskopia. Niestety jest to drogi zabieg. Poza tym wymaga zsatosowania znieczulenia ogólnego. W przypadku napięciowej i beznapięciowej naprawy przepuklin nie jest konieczne użycie znieczulenia ogólnego, wystarczy miejscowe.

Redakcja abcZdrowie.pl,

Polecane wideo:

Przepuklina (pachwinowa i brzuszna)

Komentarze