Trwa ładowanie...

Przepukliny u dzieci - przyczyny, objawy, rodzaje

Przepukliny u dzieci występują, gdy organy dziecka uwypuklają się poprzez szczelinę w powłoce mięśniowej. Przepuklina przełyku pojawiają się w okolicy pachwin i jamy brzusznej. Istnieją różne przyczyny przepukliny, jak również różne jej rodzaje. Zazwyczaj objawiają się u dzieci bólem brzucha.

spis treści

1. Przyczyny przepukliny

Przepuklina to otworzenie się lub osłabienie powłoki mięśniowej ścian jamy brzusznej. Powoduje to uwypuklanie się ścian jamy brzusznej. Staje się to widoczne, gdy jama brzuszna jest ściśnięta ze względu na wzrost ciśnienia wewnątrz brzucha.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przepuklina może się pogorszyć w przypadku naciskania na brzuch np.: w trakcie kaszlu. Poważne komplikacje przepukliny wystąpią, gdy tkanki przepukliny zostaną uwięzione. Powoduje to odcięcie dopływu krwi, uszkodzenie lub obumieranie tkanek. Taki stan wymaga interwencji chirurgicznej.

Przepukliny u dzieci
Przepukliny u dzieci

Choroba polega na zmianie położenia żołądka.

zobacz galerię

2. Objawy przepukliny u dzieci

 • Przepuklina uwidoczni się na skórze dziecka. Czasem może się pojawiać jedynie, gdy dziecko płacze lub kaszle. Uwypuklenie może być odbarwione.

 • Gdy przepuklina objawi się bólem brzucha u dzieci może to oznaczać poważniejszy problem i należy się wtedy skonsultować z lekarzem.

 • Zatwardzenie może być objawem przepukliny u dzieci. Zazwyczaj oznacza to przepuklinę uwięźniętą, która jest stanem poważniejszym.

 • Poważny stan przepukliny u dzieci objawi się również wymiotami.

 • Jeśli uwypuklenie zacznie puchnąć lub jest objęte stanem zapalnym może to oznaczać przepuklinę zadzierzgniętą. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

 • Kolejnym objawem przepukliny jest gorączka.

3. Rodzaje przepuklin

Istnieje kilka rodzajów przepuklin:

 • przepukliny nadbrzuszne,

 • przepukliny pępowinowe (występują u dzieci zaraz po urodzeniu, częściej u dziewczynek),

 • przepukliny zadzierzgnięte (występują u dzieci i wymagają konsultacji medycznej),

 • przepukliny lędźwiowe,

 • przepukliny pachwinowe (najczęściej występują u chłopców),

 • przepukliny wewnętrzne (trudne w zdiagnozowaniu do momentu uwięźnięcia, jednak wtedy stan jest już poważny).

Każdy rodzaj przepukliny występuje w innej części jamy brzusznej, w zależności od miejsca, gdzie powłoka mięśniowa jest osłabiona.

Przepukliny u dzieci nie zawsze są groźne, jednak najlepiej jest konsultować się z lekarzem w przypadku każdej anormalności. Dziecko, które cierpi na przepuklinę powinno bardziej uważać, aby jego stan się nie pogorszył i nie była konieczna interwencja chirurgiczna.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza