Trwa ładowanie...

Punkty erogenne

Skóra człowieka obfituje w miejsca o szczególnej wrażliwości. Ich pobudzenie wyzwala podniecenie seksualne. Są to tak zwane strefy erogenne lub punkty erogenne. Są one ściśle związane z zakończeniami nerwowymi. Odpowiednie pobudzanie tych obszarów wzmaga popęd płciowy i pobudzenie seksualne, a w konsekwencji prowadzi do orgazmu. Wrażliwe na dotyk są zwykle te miejsca, w których skóra jest cienka (zgięcia kolan, wewnętrzna strona ud, pachy, owłosiona skóra głowy, okolice nozdrzy i warg) oraz okolice intymne. Wiedza o wrażliwych na dotyk punktach na ciele partnera to podstawa udanego pożycia.

spis treści

1. Strefy erogenne u kobiety

Podczas gry wstępnej to właśnie na punktach erogennych kobiety należy skupić najwięcej dotyku - to miejsca intymne, które należy dopieszczać i zajmować się nimi. Nie oznacza to, że każda kobieta będzie reagowała podobnie na te same sfery erogenne.

Zobacz film: "Miejsca erogenne [Bez tabu]"

Strefy erogenne kobiety - zdjęcia
Strefy erogenne kobiety - zdjęcia

Na ciele istnieją miejsca szczególnie podatne na dotyk, które nazywane są strefami erogennymi.

zobacz galerię

To, co jedną kobietę podnieca, dla innej może być bólem i cierpieniem. Mapa erogennych miejsc u kobiety to jedynie wskazówka dla mężczyzn, gdzie szukać strategicznych punktów. Pieszczotami można obdarowywać partnerkę nie tylko w czasie gry wstępnej.
Punkty erogenne kobiety to:

 • wewnętrzna strona ud - jest bardzo wrażliwa na dotyk, głaskanie i pieszczoty,
 • podobnie tylna część kolan - wszystko to ze względu na obecność zakończeń nerwowych,
 • pod kolanami - tam również znajdują się liczne zakończenia nerwowe, co sprawia, że pobudzanie tych okolic jest dla kobiet bardzo przyjemne.

 • pośladki,
 • szyja i kark,
 • piersi - najbardziej unerwione są brodawki,
 • okolice krocza, zewnętrzne narządy płciowe,
 • uszy - istnieje ogromna ilość zakończeń nerwowych w okolicach uszu, dzięki czemu są bardzo wrażliwe na pocałunki,
 • stopy - są one o wiele bardziej wrażliwe niż sądzi większość ludzi,
 • ręce i ramiona.

2. Strefy erogenne u mężczyzny

Punkty erogenne mężczyzny, w przeciwieństwie do kobiety, skupione są w okolicach miejsc intymnych. Oczywiście, niektóre miejsca męskiego ciała są szczególnie wrażliwe na dotyk, jednak to właśnie genitalia są najbardziej czułe na bodźce, to seksualne epicentrum.

Oto punkty erogenne u mężczyzn:

 • Kark

Strefy erogenne będą pobudzone, jeśli zastosujesz technikę głaskania karku i potylicy. Podczas masowania głowy uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

 • Uszy

Dostarczają przyjemności nie tylko dotykowych, ale i słuchowych.

 • Usta

Odpowiedni sposób całowania tych erogennych miejsc u mężczyzny szybko może doprowadzić go do podniecenia.

 • Szyja

Całowanie skóry pod żuchwą i wokół jabłka Adama jest bodźcem podniecającym, jest to silna strefa erogenna.

 • Pośladki

Męskie pośladki w okolicach odbytu mają wiele zakończeń nerwowych, dlatego też pieszczenie i dotykanie tej okolicy ciała mężczyzny szybko go podnieca. Pośladki są zbudowane z tkanki tłuszczowej i mięśni, wymagają więc zdecydowanych pieszczot.

 • Ramiona

Dobrym początkiem gry wstępnej jest masaż, który rozluźni ramiona i tzw. mięśnie kapturowe. Ugniatanie mocnymi ruchami tego punktu erogennego u mężczyzny rozluźni jego ciało po zmęczonym dniu.

 • Twarz

Masowanie skroni, całowanie powiek i okolic oczu odpręża go, uspokaja, pozwoli mu skoncentrować się na wrażeniach dotykowych. Najbardziej czułym punktem erogennym u mężczyzn są usta. Głębokie pocałunki wprowadzają go w chwile rozkoszy i uniesienia.

 • Sutki

Okolice brodawek należy pieścić bardzo delikatnie, niektórym mężczyznom sprawiają przyjemność intensywniejsze pieszczoty, ale są i tacy, dla których delikatny dotyk tych sfer erogennych jest trudny do zniesienia.

 • Zewnętrzne narządy płciowe

Żołądź, napletek czy wędzidełko to szczególne punkty erogenne. W stan ekstazy może doprowadzić mężczyznę ucisk w okolice krocza. Sama moszna jest niezmiernie wrażliwa i może być pieszczona lekkim uciskaniem. Na mapie punktów erogennych to okolice penisa wydają się najbardziej wrażliwe na dotyk i doznania seksualne.

Płeć przeciwna lubi, gdy kobiety dotykają prącia, które zawiera zakończenia nerwowe. Punkty erogenne u mężczyzny obejmują 3% ciała, a u kobiet nawet 15%. Partnerzy seksualni powinni przed podjęciem aktu seksualnego poinformować się wzajemnie o umiejscowieniu tych sfer.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza