Punkty erogenne

Skóra człowieka obfituje w miejsca o szczególnej wrażliwości. Ich pobudzenie wyzwala podniecenie seksualne. Są to tak zwane strefy erogenne lub punkty erogenne. Są one ściśle związane z zakończeniami nerwowymi. Odpowiednie pobudzanie tych obszarów wzmaga popęd płciowy i pobudzenie seksualne, a w konsekwencji prowadzi do orgazmu. Wrażliwe na dotyk są zwykle te miejsca, w których skóra jest cienka (zgięcia kolan, wewnętrzna strona ud, pachy, owłosiona skóra głowy, okolice nozdrzy i warg) oraz okolice intymne. Wiedza o wrażliwych na dotyk punktach na ciele partnera to podstawa udanego pożycia.

Zobacz film: "Miejsca erogenne [Bez tabu]"

Strefy erogenne u kobiety

Podczas gry wstępnej to właśnie na punktach erogennych kobiety należy skupić najwięcej dotyku - to miejsca intymne, które należy dopieszczać i zajmować się nimi. Nie oznacza to, że każda kobieta będzie reagowała podobnie na te same sfery erogenne.

Strefy erogenne kobiety - zdjęcia

Na ciele istnieją miejsca szczególnie podatne na dotyk, które nazywane są strefami erogennymi.

To, co jedną kobietę podnieca, dla innej może być bólem i cierpieniem. Mapa erogennych miejsc u kobiety to jedynie wskazówka dla mężczyzn, gdzie szukać strategicznych punktów. Pieszczotami można obdarowywać partnerkę nie tylko w czasie gry wstępnej.
Punkty erogenne kobiety to:

 • wewnętrzna strona ud - jest bardzo wrażliwa na dotyk, głaskanie i pieszczoty,
 • podobnie tylna część kolan - wszystko to ze względu na obecność zakończeń nerwowych,
 • pod kolanami - tam również znajdują się liczne zakończenia nerwowe, co sprawia, że pobudzanie tych okolic jest dla kobiet bardzo przyjemne.

 • pośladki,
 • szyja i kark,
 • piersi - najbardziej unerwione są brodawki,
 • okolice krocza, zewnętrzne narządy płciowe,
 • uszy - istnieje ogromna ilość zakończeń nerwowych w okolicach uszu, dzięki czemu są bardzo wrażliwe na pocałunki,
 • stopy - są one o wiele bardziej wrażliwe niż sądzi większość ludzi,
 • ręce i ramiona.

Strefy erogenne u mężczyzny

Punkty erogenne mężczyzny, w przeciwieństwie do kobiety, skupione są w okolicach miejsc intymnych. Oczywiście, niektóre miejsca męskiego ciała są szczególnie wrażliwe na dotyk, jednak to właśnie genitalia są najbardziej czułe na bodźce, to seksualne epicentrum.

Oto punkty erogenne u mężczyzn:

 • Kark

Strefy erogenne będą pobudzone, jeśli zastosujesz technikę głaskania karku i potylicy. Podczas masowania głowy uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

 • Uszy

Dostarczają przyjemności nie tylko dotykowych, ale i słuchowych.

 • Usta

Odpowiedni sposób całowania tych erogennych miejsc u mężczyzny szybko może doprowadzić go do podniecenia.

 • Szyja

Całowanie skóry pod żuchwą i wokół jabłka Adama jest bodźcem podniecającym, jest to silna strefa erogenna.

 • Pośladki

Męskie pośladki w okolicach odbytu mają wiele zakończeń nerwowych, dlatego też pieszczenie i dotykanie tej okolicy ciała mężczyzny szybko go podnieca. Pośladki są zbudowane z tkanki tłuszczowej i mięśni, wymagają więc zdecydowanych pieszczot.

 • Ramiona

Dobrym początkiem gry wstępnej jest masaż, który rozluźni ramiona i tzw. mięśnie kapturowe. Ugniatanie mocnymi ruchami tego punktu erogennego u mężczyzny rozluźni jego ciało po zmęczonym dniu.

 • Twarz

Masowanie skroni, całowanie powiek i okolic oczu odpręża go, uspokaja, pozwoli mu skoncentrować się na wrażeniach dotykowych. Najbardziej czułym punktem erogennym u mężczyzn są usta. Głębokie pocałunki wprowadzają go w chwile rozkoszy i uniesienia.

 • Sutki

Okolice brodawek należy pieścić bardzo delikatnie, niektórym mężczyznom sprawiają przyjemność intensywniejsze pieszczoty, ale są i tacy, dla których delikatny dotyk tych sfer erogennych jest trudny do zniesienia.

 • Zewnętrzne narządy płciowe

Żołądź, napletek czy wędzidełko to szczególne punkty erogenne. W stan ekstazy może doprowadzić mężczyznę ucisk w okolice krocza. Sama moszna jest niezmiernie wrażliwa i może być pieszczona lekkim uciskaniem. Na mapie punktów erogennych to okolice penisa wydają się najbardziej wrażliwe na dotyk i doznania seksualne.

Płeć przeciwna lubi, gdy kobiety dotykają prącia, które zawiera zakończenia nerwowe. Punkty erogenne u mężczyzny obejmują 3% ciała, a u kobiet nawet 15%. Partnerzy seksualni powinni przed podjęciem aktu seksualnego poinformować się wzajemnie o umiejscowieniu tych sfer.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Punkty erogenne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Punkty erogenne
Punkty erogenne

Kamasutra (WIDEO)

Kamasutra (WIDEO) Odtwórz wideo

Kamasutra jest obszernym zbiorem pozycji seksualnych, zawierających różne techniki, sposoby i odmiany pieszczot, które ulepszają życie seksualne i potęgują poznania. Pozycje Kamasutry zawierają psychologiczne tło, w których najważniejsze jest budowanie...

Punkty erogenne

Orgazm kobiet i mężczyzn (WIDEO)

Orgazm kobiet i mężczyzn (WIDEO) Odtwórz wideo

Nie ma wątpliwości co do tego, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni przeżywają orgazm. Są jednak pewne różnice między orgazmem kobiety a orgazmem mężczyzny. O tych różnicach opowiada Arkadiusz Bilejczyk, seksuolog. U mężczyzny orgazm jest związany z...

Punkty erogenne

Jak wywołać orgazm? (WIDEO)

Jak wywołać orgazm? (WIDEO) Odtwórz wideo

jest osiągany - jest to takie samo zjawisko fizjologiczne. Orgazm kobiety może być także wywołany stymulacją konkretnych punktów: od najbardziej znanego punktu G, po punkt A czy U.

Punkty erogenne

Męskie punkty rozkoszy

Strefy erogenne, znane także jako punkty erogenne, to miejsca na ciele, które są szczególnie wrażliwe na dotyk. Nic więc dziwnego, że pobudzanie (...) punktów erogennych...

Punkty erogenne

Erotyczna mapa ciała

Erotyczna mapa ciała

Spójrz, jak często mieszkańcy Europy otwarcie rozmawiają na tematy seksualne!

Punkty erogenne

Pobudzanie stref erogennych kobiety

Pobudzanie stref erogennych kobiety

Ciało kobiety jest wręcz usiane punktami erogennymi. Wystarczy wiedzieć, które części ciała są najbardziej podatne na pieszczoty, by sprawić partnerce niebywałą rozkosz.

Punkty erogenne

Kamasutra - charakterystyka, pozycje, wskazówki

Pozycje w Kamasutrze ułatwiają partnerom wzajemne dopasowanie i maksymalizowanie doznań zmysłowych. Podpowiadają, jakie ułożenie jest najlepsze dla osób o różnej wysokości i budowie ciała. Pokazują, jak wykorzystywać różnice wynikające z wielkości narządów...

Punkty erogenne

Bezwstydnie o erotycznej mapie ciała

wrzenia? Na nowo odkryjcie strefy erogenne waszych ciał! Wystarczy do tego odrobina dobrych chęci, szczypta pomysłowości oraz uruchomienie wyobraźni (...) . Dzieje się tak dlatego, że mają na swoim ciele więcej czułych punktów...

Punkty erogenne

Męskie strefy erogenne - gdzie powinny szukać ich kobiety?

Męskie strefy erogenne - gdzie powinny szukać ich kobiety?

Wiele mówi się na temat kobiecych sfer erogennych, jednak zapomina się, że na mapie ciała mężczyzn również znajdują się miejsca, których stymulacja (...) ? Całkiem wysoko... Okazuje się, że szyja to nie tylko słaby punkt...