Trwa ładowanie...

Rak pochwy

Avatar placeholder
18.03.2015 12:02
Rak pochwy
Rak pochwy

Rak pochwy jest bardzo rzadkim rodzajem nowotworu występującym u kobiet. Wszelkie zmiany w pochwie możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwszej grupy należeć będzie pierwotny rak pochwy, który dotyczy ok. 1% złośliwych nowotworów narządów płciowych kobiety. Ten rodzaj nowotworu pojawia się najczęściej między 45. a 65. rokiem życia. Natomiast wtórne raki to takie, które szerzą się przez ciągłość oraz jako efekt przerzutów z trzonu macicy, jajników, żołądka lub sutka.

spis treści

1. Przyczyny raka pochwy

Przyczyny powstawania tego nowotworu nie są znane. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się kobiety, które były uprzednio leczone z powodu przedinwazyjnego raka szyjki macicy oraz dziewczynki i młode kobiety. W grupie tej znajdują się także kobiety zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, palące tytoń, mające wielu partnerów seksualnych.Nowotwór pochwy dzieli się na kilka rodzajów, z których wymienia się: płaskonabłonkowy, gruczolak, czerniak złośliwy i mięsak. Pod względem budowy komórkowej jest to najczęściej rak płaskonabłonkowy, który lokalizuje się na tylnej ścianie pochwy w górnym 1/3 odcinku. Za stan przedrakowy uznaje się rogowacenie przerostowe błony śluzowej.

Nowotwór płaskonabłonkowy
Nowotwór płaskonabłonkowy

Nowotwór płaskonabłonkowy występuje nierzadko w obszarze szyjki macicy.

zobacz galerię

2. Objawy raka pochwy

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dokładne rozpoznanie i zdiagnozowanie raka pochwy może nastąpić dopiero po badaniu cytologicznym, jednakże jeśli kobieta zauważa u siebie niepokojące objawy, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Do sygnałów świadczących o rozwijającym się nowotworze pochwy świadczą:

 • ból odczuwany w czasie stosunku,
 • krwawienie po stosunku,
 • nieprawidłowości w krwawieniu,
 • upławy,
 • bóle brzucha,
 • bóle w okolicy krzyżowej,
 • uczucie parcia na mocz,
 • bolesne wypróżnianie,
 • ból w okolicach miednicy.

3. Leczenie i rokowanie przy raku pochwy

Leczenie zmian nowotworowych uwarunkowane jest kilkoma czynnikami, zależy m.in. od wieku i stanu zdrowia pacjentki, obszaru umiejscowienia zmiany i jej rozległości, stopnia zaawansowania nowotworu pochwy. Aby określić stopień zaawansowania choroby nowotworowej, stosuje się następującą skalę:

 • stopień 0 – rak in situ (rak przedinwazyjny),
 • stopień I – guz naciekający, niezajmujący tkanek przypochwia (do oceny tego stopnia zaawansowania stosuje się cystoskopię),
 • stopień II – naciek w przedpochwiu, bez zajęcia ścian miednicy,
 • stopień III – naciek w przedpochwiu przechodzący do ściany bocznej,
 • stopień IV A – guz naciekający okolice pęcherza lub odbytnicy,
 • stopień IV B – przerzuty umiejscowione w różnych częściach organizmu.

Rzadko stosuje się leczenie operacyjne (wycięcie macicy z górnym odcinkiem pochwy i węzłami miedniczymi), gdyż skuteczniejsze okazuje się zastosowanie leczenia skojarzonego – połączenie radioterapii i zabiegu operacyjnego. Jednak najpopularniejszą metodą leczenia wszelkich zmian w pochwie okazuje się radioterapia wewnętrzna, do której wykorzystuje się rad, cez i kobalt. Innego rodzaju metody leczenia wykorzystywane w leczeniu raka pochwy to chirurgia laserowa, miejscowe usunięcie nowotworu, waginektomia. W indywidualnych przypadkach stosowana jest radykalna histerektomia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.