Trwa ładowanie...

Recepty bez granic

Dzięki wprowadzeniu przez Parlament Europejski nowej dyrektywy, lek przepisany przez polskiego lekarza można będzie kupić w dowolnym kraju Unii Europejskiej, o ile tylko będzie on tam dopuszczony do sprzedaży...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Realizowanie recept za granicą

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego umożliwia mieszkańcom Unii Europejskiej swobodny dostęp do leczenia, niezależnie od miejsca pobytu. Oznacza to, że pacjent może się leczyć w dowolnym kraju członkowskim. Jednocześnie zmieniły się zasady udzielania zgody NFZ na świadczenia poza granicami Polski, jak również reguły ich finansowania. Kolejną zmianą jest wzajemne uznawanie recept we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu polski pacjent będzie mógł za granicą zrealizować receptę wystawioną w Polsce.

2. Gdzie można zrealizować polską receptę?

Obecnie polskie recepty lekarskie można zrealizować w Grecji, Portugalii i na Węgrzech. Nie są zaś akceptowane w Finlandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i we Włoszech. Chcąc kupić lek za granicą trzeba jednak zapłacić jego pełną cenę. Przy zakupie leku za granicą obowiązują zasady panujące w danym kraju. Nie kupimy leku, jeśli nie będzie on w tym kraju dostępny lub dopuszczony do sprzedaży.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza