Recepty bez granic

Dzięki wprowadzeniu przez Parlament Europejski nowej dyrektywy, lek przepisany przez polskiego lekarza można będzie kupić w dowolnym kraju Unii Europejskiej, o ile tylko będzie on tam dopuszczony do sprzedaży...

1. Realizowanie recept za granicą

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego umożliwia mieszkańcom Unii Europejskiej swobodny dostęp do leczenia, niezależnie od miejsca pobytu. Oznacza to, że pacjent może się leczyć w dowolnym kraju członkowskim. Jednocześnie zmieniły się zasady udzielania zgody NFZ na świadczenia poza granicami Polski, jak również reguły ich finansowania. Kolejną zmianą jest wzajemne uznawanie recept we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu polski pacjent będzie mógł za granicą zrealizować receptę wystawioną w Polsce.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Gdzie można zrealizować polską receptę?

Obecnie polskie recepty lekarskie można zrealizować w Grecji, Portugalii i na Węgrzech. Nie są zaś akceptowane w Finlandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i we Włoszech. Chcąc kupić lek za granicą trzeba jednak zapłacić jego pełną cenę. Przy zakupie leku za granicą obowiązują zasady panujące w danym kraju. Nie kupimy leku, jeśli nie będzie on w tym kraju dostępny lub dopuszczony do sprzedaży.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!