Ruch LGBT

Wiele osób, nawet młodych, mylnie sądzi, że homoseksualizm i heteroseksualizm to jedyne istniejące orientacje seksualne, a określenie „LGBT” z niczym im się nie kojarzy. Ta niewiedza bywa także połączona z bezpodstawną niechęcią w stosunku do „innych”. Pozbycie się uprzedzeń wymaga wiedzy o tym, że mniejszości seksualne istnieją i funkcjonują w naszym społeczeństwie. Ich orientacja seksualna to nie heteroseksualizm, a na przykład homoseksualizm czy biseksualizm, w LGBT zawiera się także transgenderyzm. Warto uświadomić sobie, że pojęcie orientacji seksualnej jest dość płynne, a ustalenie, jakie ma się preferencje seksualne, nie zawsze jest proste.

Zobacz film: "Parady Równości - święta społeczności LGBT"

Co to jest LGBT?

SkrótLGBT” odnosi się do społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transgenderycznych. Ten termin bywa także używany w stosunku do osób, które nie są heteroseksualne, ale jeszcze nie określiły, jaka jest ich orientacja seksualna. Mimo iż skrót „LGBT” jest powszechnie stosowany, budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony, niektóre osoby dwupłciowe (interseks) chcą należeć do społeczności LGBT i sugerują utworzenie nowego skrótu „LGBTI”, z drugiej – niektóre osoby należące do jednej z grup wchodzących w skład LGBT, nie czują związku z przedstawicielami pozostałych grup i uważają, że wrzucanie ich do jednego worka jest wręcz obraźliwe. Pojawiają się także głosy, że osoby transgenderyczne i transseksualnenie mają zbyt wiele wspólnego z osobami homoseksualnymi i biseksualnymi. Swój głos w dyskusji zabierają również zwolennicy poglądu, że geje i lesbijki powinni stworzyć własną społeczność. Określenie „LGBT” jest niekiedy krytykowane za próbę ujednolicenia różnych, odmiennych grup ludzi i za zbyt idealistyczną wiarę w to, że interesy tych grup są traktowane na równi.

Historia LGBT

Przed rewolucją seksualną w latach 60. XX wieku nie istniał powszechnie używany, nieobraźliwy termin używany w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Mimo iż już w XIX wieku powstało określenie „trzecia płeć”, nie zyskało ono na popularności. Słowo „homoseksualizm” kojarzyło się negatywnie, dlatego w latach 50. i 60. XX wieku szukano innych, lepszych sposobów na nazwanie osób homoseksualnych. W latach 70. pojawiło się określenie „gej”. W miarę jak lesbijki stawały się coraz bardziej widoczne na forum publicznym, termin „geje i lesbijki” zyskiwał na popularności. W 1970 roku homoseksualne aktywistki amerykańskie podzieliły się z powodu kierunku, w którym miały pójść – czy skoncentrować się na feminizmie, czy na prawach osób homoseksualnych. Dla lesbijek-feministek najważniejsza była walka o równość. Były one krytycznie nastawione wobec gejów, którzy prezentowali szowinistyczne poglądy. Wiele z tych aktywistek odmawiało pracy z gejami. Dla drugiej grupy lesbijek orientacja seksualna była dużo bardziej istotna. Były one zdania, że jako mniejszość seksualna tracą one z powodu negatywnego nastawienia lesbijek-feministek w stosunku do mężczyzn. Wkrótce potem osoby biseksualne i transgenderyczne zaczęły walczyć o uznanie swojej odrębności. Po początkowym okresie euforii w latach 80. nastąpiła zmiana w percepcji osób biseksualnych i transgenderycznych. Niektórzy geje i lesbijki zaczęli krytycznie wypowiadać się na temat innych mniejszości. Pojawiła się opinia, że osoby transgenderyczne zachowują się stereotypowo, a biseksualiści to geje i lesbijki, którzy boją się ujawnić swojej prawdziwej orientacji. Dopiero w latach 90. nastawienie poszczególnych grup zaczęło ulegać zmianie. Określenie „LGBT” ma za zadanie stworzyć poczucie przynależności różnych grup i zapewniać miejsce w społeczeństwie osobom zmarginalizowanym. Homoseksualizm, biseksualizm oraz transgenderyczność są nierzadko traktowane niepoważnie, z pewną dozą pobłażania, a nawet niechęci. Kluczem do zaakceptowania osób o odmiennej seksualności jest uświadomienie sobie, że identyfikacja płciowa jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ruch LGBT
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ruch LGBT
Ruch LGBT

Drag queen (WIDEO)

Drag queen (WIDEO) Odtwórz wideo

Drag queen to mężczyzna, który przebiera się za kobietę i występuje przed publicznością (z angielskiego "in drag" oznacza bycie w przebraniu przeciwnej płci). Upodabnia się on do kobiety za pomocą krzykliwego, jaskrawego makijażu, dodatków i kolorowego,...

Ruch LGBT

Flaga społeczności LGBT

Flaga społeczności LGBT

Zdjęcie przedstawia flagę społeczności LGBT, która uznaje się za mniejszość w stosunku do osób heteroseksualnych.

Orientacje seksualne

Zdrowie a LGBT

. Dzieje się tak ze względu na relacje seksualne pomiędzy osobami tej samej płci, które narażają LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transgenderyczne (...) na problemy osób o odmiennej orientacji. Społeczność LGBT Kwestie...

Karate

Sport dla malucha

Sport dla malucha

Karate to sport przeznaczony dla każdego przedziału wiekowego. Przyzwyczajone do sportu dziecko, będzie aktywne również w dorosłym życiu.

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.

Tańce egzotyczne

Tancerka

Tancerka

Tancerka belly dance nie może być nadmiernie szczupła, bowiem kobieta krągła jest symbolem zdrowia i witalności. Taniec brzucha idealnie modeluje poszczególne partie mięśni brzucha.