Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

LGBT - czym jest, znaczenie, symbole, przekonania

Wiele osób, nawet młodych, mylnie sądzi, że homoseksualizm i heteroseksualizm to jedyne istniejące orientacje seksualne, a określenie „LGBT” z niczym im się nie kojarzy. Ta niewiedza bywa także połączona z bezpodstawną niechęcią w stosunku do „innych”. Pozbycie się uprzedzeń wymaga wiedzy o tym, że mniejszości seksualne istnieją i funkcjonują w naszym społeczeństwie. Warto uświadomić sobie, że pojęcie orientacji seksualnej jest dość płynne, a jej ustalenie nie zawsze jest oczywiste.

spis treści

1. Czym jest LGBT

Skrót "LGBT" oznacza Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender i odnosi się do społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Termin ten bywa także używany w stosunku do osób, które nie są heteroseksualne, ale jeszcze nie określiły, jaka jest ich orientacja seksualna.

Zobacz film: ""Są gwiazdy, które czerpią z kultury LGBT, jednak boją się do tego przyznać"

Mimo iż skrót „LGBT” jest powszechnie stosowany, budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony, niektóre osoby dwupłciowe (interseksualne) chcą należeć do społeczności LGBT, z drugiej – niektóre osoby należące do jednej z grup wchodzących w skład LGBT, nie czują związku z przedstawicielami pozostałych grup i uważają, że wrzucanie ich do jednego worka jest wręcz obraźliwe.

Pojawiają się także głosy, że osoby transgenderyczne i transseksualne nie mają zbyt wiele wspólnego z osobami homoseksualnymi i biseksualnymi. Swój głos w dyskusji zabierają również zwolennicy poglądu, że geje i lesbijki powinni stworzyć własną społeczność. Określenie „LGBT” jest niekiedy krytykowane za próbę ujednolicenia różnych, odmiennych grup ludzi i za zbyt idealistyczną wiarę w to, że interesy tych grup są traktowane na równi.

Homoseksualizm - zdjęcia
Homoseksualizm - zdjęcia

Judith Butler - prekursorka teorii queer.

zobacz galerię

2. Historia ruchu LGBT

Świat już od dawna nie jest różowo-niebieski. Wolność wyboru, przekonań i preferencji dała ludziom możliwość podejmowania własnych decyzji i ustalenia, kim tak naprawdę są, a nie kim społeczeństwo chce, żeby byli.

Przed rewolucją seksualną w latach 60. XX wieku nie istniał powszechnie używany, nieobraźliwy termin używany w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Mimo iż już w XIX wieku powstało określenie „trzecia płeć”, nie zyskało ono na popularności, a z czasem zyskało nawet negatywny wydźwięk. Słowo „homoseksualizm” także przez długi czas kojarzyło się negatywnie, dlatego w latach 50. i 60. XX wieku szukano innych, lepszych sposobów na nazwanie osób homoseksualnych.

W latach 70. pojawiło się określenie „gej”. W miarę jak lesbijki stawały się coraz bardziej widoczne na forum publicznym, termin „geje i lesbijki” zyskiwał na popularności. W 1970 roku homoseksualne aktywistki amerykańskie podzieliły się z powodu kierunku, w którym miały pójść – czy skoncentrować się na feminizmie, czy na prawach osób homoseksualnych.

Dla lesbijek-feministek najważniejsza była walka o równość. Były one krytycznie nastawione wobec gejów, którzy prezentowali szowinistyczne poglądy. Wiele z tych aktywistek odmawiało pracy z gejami. Dla drugiej grupy lesbijek orientacja seksualna była dużo bardziej istotna. Były one zdania, że jako mniejszość seksualna tracą one z powodu negatywnego nastawienia lesbijek-feministek w stosunku do mężczyzn.

Zobacz także:

Wkrótce potem osoby biseksualne i transgenderyczne zaczęły walczyć o uznanie swojej odrębności. Po początkowym okresie euforii w latach 80. nastąpiła zmiana w percepcji osób biseksualnych i transgenderycznych. Niektórzy geje i lesbijki zaczęli krytycznie wypowiadać się na temat innych mniejszości. Pojawiła się opinia, że osoby transgenderyczne zachowują się stereotypowo, a biseksualiści to geje i lesbijki, którzy boją się ujawnić swojej prawdziwej orientacji.

Dopiero w latach 90. nastawienie poszczególnych grup zaczęło ulegać zmianie. Określenie „LGBT” ma za zadanie stworzyć poczucie przynależności różnych grup i zapewniać miejsce w społeczeństwie osobom zmarginalizowanym. Homoseksualizm, biseksualizm oraz transgenderyczność są nierzadko traktowane niepoważnie, z pewną dozą pobłażania, a nawet niechęci. Kluczem do zaakceptowania osób o odmiennej seksualności jest uświadomienie sobie, że identyfikacja płciowa jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

3. Na czym polega ruch LGBT

Ruch LGBT to przede wszystkim walka o równe prawa i wzajemną tolerancję. Przedstawiciele tej grupy społecznej chętnie organizują tzw. marsze równości, aby przekonać resztę świata do swoich racji. Nie chodzi im jednak o dominację, a jedynie o tolerancję i wzajemny szacunek.

Uważają, że osoby homoseksualne są dokładnie takie same jak heteroseksualne - są tak samo wartościowi, tak samo wykształceni i tak samo zdolni do funkcjonowania w społeczeństwie.

Wśród ich postulatów znajduje się także potrzeba uzyskania praw do zakładania rodziny - zawierania homoseksualnych związków małżeńskich i adoptowanie dzieci. Często spotyka się to z krytyką ze strony rządu, kościoła, a także społeczeństwa.

Marszom równości często towarzyszy agresja ze strony przeciwników tego ruchu. Często dochodzi także do przemocy. Przedstawiciele ruchu LGBT zapowiadają jednak, że nie ulegną naciskom i będa kontynuowały swoje manifesty, aby uzyskać pełne prawa społeczne.

4. Symbole ruchu LGBT

Ruch LGBT kojarzony jst przede wszystkim z flagą w kolorach tęczy. Osoby, które należą do tego społeczeństwa lub nie utożsamiają się z nimi, ale wspierają ich walkę, chętnie noszą gadżety właśnie w takich barwach - moga być to torebki, koszulki, przypinki, etc.

Swoją flagę mają także osoby biseksualne i transpłciowe. W przypadku tej pierwszej grupy jest są to trzy kolory - ciemnoróżowy, fioletowy i granatowy. Osoby transpłciowe mają flagę w kolorach błękitu, bieli i odcienia łososiowego.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

LGBT to ruch społeczny dążący do wolności i równości
LGBT to ruch społeczny dążący do wolności i równości
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza