Przejdź na WP

LGBT - znaczenie, historia ruchu LGBT

Wiele osób, nawet młodych, mylnie sądzi, że homoseksualizm i heteroseksualizm to jedyne istniejące orientacje seksualne, a określenie „LGBT” z niczym im się nie kojarzy. Ta niewiedza bywa także połączona z bezpodstawną niechęcią w stosunku do „innych”. Pozbycie się uprzedzeń wymaga wiedzy o tym, że mniejszości seksualne istnieją i funkcjonują w naszym społeczeństwie. Ich orientacja seksualna to nie heteroseksualizm, a na przykład homoseksualizm czy biseksualizm, w LGBT zawiera się także transgenderyzm. Warto uświadomić sobie, że pojęcie orientacji seksualnej jest dość płynne, a ustalenie, jakie ma się preferencje seksualne, nie zawsze jest proste.

Zobacz film: ""Są gwiazdy, które czerpią z kultury LGBT, jednak boją się do tego przyznać"

spis treści

1. LGBT - znaczenie

Skrót "LGBT" odnosi się do społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transgenderycznych. Ten termin bywa także używany w stosunku do osób, które nie są heteroseksualne, ale jeszcze nie określiły, jaka jest ich orientacja seksualna. Mimo iż skrót „LGBT” jest powszechnie stosowany, budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony, niektóre osoby dwupłciowe (interseksualne) chcą należeć do społeczności LGBT i sugerują utworzenie nowego skrótu „LGBTI”, z drugiej – niektóre osoby należące do jednej z grup wchodzących w skład LGBT, nie czują związku z przedstawicielami pozostałych grup i uważają, że wrzucanie ich do jednego worka jest wręcz obraźliwe.

Pojawiają się także głosy, że osoby transgenderyczne i transseksualne nie mają zbyt wiele wspólnego z osobami homoseksualnymi i biseksualnymi. Swój głos w dyskusji zabierają również zwolennicy poglądu, że geje i lesbijki powinni stworzyć własną społeczność. Określenie „LGBT” jest niekiedy krytykowane za próbę ujednolicenia różnych, odmiennych grup ludzi i za zbyt idealistyczną wiarę w to, że interesy tych grup są traktowane na równi.

Homoseksualizm - zdjęcia
Homoseksualizm - zdjęcia

Judith Butler - prekursorka teorii queer.

zobacz galerię

2. LGBT - historia ruchu LGBT

Przed rewolucją seksualną w latach 60. XX wieku nie istniał powszechnie używany, nieobraźliwy termin używany w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Mimo iż już w XIX wieku powstało określenie „trzecia płeć”, nie zyskało ono na popularności. Słowo „homoseksualizm” kojarzyło się negatywnie, dlatego w latach 50. i 60. XX wieku szukano innych, lepszych sposobów na nazwanie osób homoseksualnych.

W latach 70. pojawiło się określenie „gej”. W miarę jak lesbijki stawały się coraz bardziej widoczne na forum publicznym, termin „geje i lesbijki” zyskiwał na popularności. W 1970 roku homoseksualne aktywistki amerykańskie podzieliły się z powodu kierunku, w którym miały pójść – czy skoncentrować się na feminizmie, czy na prawach osób homoseksualnych. Dla lesbijek-feministek najważniejsza była walka o równość. Były one krytycznie nastawione wobec gejów, którzy prezentowali szowinistyczne poglądy. Wiele z tych aktywistek odmawiało pracy z gejami. Dla drugiej grupy lesbijek orientacja seksualna była dużo bardziej istotna. Były one zdania, że jako mniejszość seksualna tracą one z powodu negatywnego nastawienia lesbijek-feministek w stosunku do mężczyzn.

Zobacz także:

Wkrótce potem osoby biseksualne i transgenderyczne zaczęły walczyć o uznanie swojej odrębności. Po początkowym okresie euforii w latach 80. nastąpiła zmiana w percepcji osób biseksualnych i transgenderycznych. Niektórzy geje i lesbijki zaczęli krytycznie wypowiadać się na temat innych mniejszości. Pojawiła się opinia, że osoby transgenderyczne zachowują się stereotypowo, a biseksualiści to geje i lesbijki, którzy boją się ujawnić swojej prawdziwej orientacji.

Dopiero w latach 90. nastawienie poszczególnych grup zaczęło ulegać zmianie. Określenie „LGBT” ma za zadanie stworzyć poczucie przynależności różnych grup i zapewniać miejsce w społeczeństwie osobom zmarginalizowanym. Homoseksualizm, biseksualizm oraz transgenderyczność są nierzadko traktowane niepoważnie, z pewną dozą pobłażania, a nawet niechęci. Kluczem do zaakceptowania osób o odmiennej seksualności jest uświadomienie sobie, że identyfikacja płciowa jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy