Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Sala porodowa - sprzęty i akcesoria do porodu

Avatar placeholder
18.08.2021 11:40
Sala porodowa
Sala porodowa (Shutterstock)

Sala porodowa wyposażona jest w akcesoria, które pomają rodzącym uspokoić się i skupić. Niektóre sprzęty ułatwiają poród i łagodzą odczuwany przez kobiety ból. Każda kobieta, która urodziła dziecko, zgodzi się zapewne ze stwierdzeniem, że wszelka pomoc przy porodzie jest mile widziana. Do najbardziej popularnych akcesoriów należy worek sako. Jak należy go używać i jakie inne sprzęty są pomocne podczas porodu?

spis treści
Wyposażenie sali porodowej
Wyposażenie sali porodowej

Sala porodowa z dostępem do akcesoriów ułatwiających poród to duża pomoc dla rodzących.

zobacz galerię

1. Sprzęty i akcesoria do porodu

  • Worek sako – z wyglądu przypomina duży, napełniony kulkami ze styropianu worek. Kiedy ciężarna na nim siedzi, ten nietypowy mebel dopasowuje się kształtem do jej ciała. Do zalet worka sako należy fakt, że łagodzi ból pleców, odciąża kręgosłup i pomaga pozbyć się zmęczenia. Ponadto służy do przygotowania się do porodu i może być siedziskiem dla kobiety podczas naturalnego porodu. Po urodzeniu dziecka worek sako może być używany podczas karmienia dziecka.
  • Stołek porodowy – na pierwszy rzut oka stołek porodowy może wyglądać jak zwykły taboret. Ma jednak zasadniczą różnicę – mocno wycięte siedzisko. Podczas siedzenia na nim na ciężarną działa siła grawitacji, która przesuwa dziecko lekko w dół. Nie należy jednak spędzać na stołku zbyt dużo czasu, ponieważ może to spowodować obrzęk tkanek miękkich krocza i większe krwawienie podczas porodu.
  • Drabinki – ich działanie polega na odciążeniu kręgosłupa i nóg. Podczas skurczów kobieta może oprzeć się o drabinkę lub chwycić za nią, może również kręcić biodrami w celu szybszego schodzenia główki do kanału rodnego.
  • Piłka położnicza – jest to duży gumowy przyrząd, okrągły lub w kształcie fasoli. Piłka położnicza jest często używana w szkołach rodzenia. Na początku porodu kobieta powinna usiąść okrakiem na piłce i lekko podskakiwać w czasie skurczów. Między skurczami należy kręcić biodrami i bujać się na piłce. Takie ćwiczenia zmniejszają odczuwany ból i ułatwiają dziecku wstawianie się w kanał rodny.
  • Wanna – mimo iż nie w każdym szpitalu kobieta może rodzić w wodzie, wanna powoli staje się standardowym elementem wyposażenia sali porodowej. Sprzęt ten wykorzystuje się zwykle w pierwszej fazie porodu. Ciepła kąpiel nie tylko rozluźnia kobietę, ale i zmniejsza ból porodowy, wpływa korzystnie na rozwarcie szyjki macicy i może przyspieszyć poród. Wielu kobietom pomaga również masaż.
Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Akcesoria z sali porodowej to nie tylko nowa moda, ale i ułatwienie dla rodzących. Poród jest dla wielu kobiet traumatycznym doświadczeniem, dlatego też warto skorzystać z wszelkich udogodnień, jakie są dostępne. W ten sposób wspomnienie narodzin dziecka może być znacznie przyjemniejsze. Sala porodowa powinna być dostępna tylko dla jednej kobiety rodzącej. Wówczas ma ona komfort rodzenia, wie, że nie musi hamować swoich reakcji na ból, choćby takich, jak płacz, lament, postękiwanie czy głośne krzyczenie. Nikt temu nie będzie się dziwił czy komentował.

Komfort rodzenia jest niezwykle ważny, ponieważ usprawnia przebieg akcji porodowej i dobrze wpływa na psychikę rodzącej pacjentki. Sala porodowa z dostępem do akcesoriów ułatwiających poród to duża pomoc dla rodzących.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.