Samotność

Samotność to coraz bardziej popularne zjawisko, które nie dotyczy tylko osób starszych, nieśmiałych, porzuconych, owdowiałych, ale także ludzi młodych. Nawet będąc z kimś w związku, może doskwierać nam samotność. Niektórzy uważają, że da się do niej przyzwyczaić, ale po co, skoro można być szczęśliwym we dwoje. Samotność doczekała się nawet w XXI wieku prestiżowego określenia „singiel”. Na czym polega uczucie samotności? Czy samotność z wyboru mniej doskwiera? Jak sobie radzić z samotnością? Jak nie czuć się samotnym?

1. Co to jest samotność?

Samotność to subiektywne odczucie wynikające z braku satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Można być samotnym na wiele różnych sposobów. Wyróżnia się samotność chroniczną i przejściową, np. po stracie bliskiej osoby albo samotność z wyborui samotność z konieczności lub za karę, np. odosobnienie w przypadku osadzenia w areszcie. Można doświadczać chwilowych stanów osamotnienia, mimo tworzenia relacji z innymi, np. w dużych miastach, gdzie jest mnóstwo ludzi, człowiek często czuje się samotny ze względu na powierzchowność i płytkość kontaktów.

Można mieć mnóstwo przyjaciół i odczuwać brak tego jednego najbliższego człowieka. Samotność to negatywny stan, który może doprowadzić do dezintegracji osobowości. Samotności towarzyszą bowiem takie doświadczenia, jak: samoalienacja, nieufność wobec innych, poczucie winy, wstyd, lęk, poczucie niedopasowania społecznego, co wzmaga podatność na zaburzenia psychiczne. Samotność sprzyja również różnym formom uzależnień (alkoholizm, narkomania), które stosuje się jako mechanizmy obronne. Istnieje też istotna korelacja (związek): depresja-samotność.

2. Przyczyny samotności z wyboru

Człowiek to istota stadna, ale niektórzy podejmują decyzję o życiu w pojedynkę. Z czego to wynika? Przyczyn może być wiele, np. wcześniejsze rozczarowania miłosne. Człowiek boi się wówczas zaangażować w nową relację uczuciową. To często typ osoby wrażliwej, która wierzy, że związek powinien trwać całe życie, rozpamiętuje dawną miłość i boi się zaufać ponownie. Izolacja staje się wówczas bezpieczną alternatywą dla ryzykownego związku z drugim człowiekiem. Inny powód świadomej decyzji o byciu samotnym to niestabilna i niska samoocena. Przekonanie o tym, że nie zasługuje się na miłość, skutecznie przeszkadza w tworzeniu dojrzałych i konstruktywnych relacji. Osoba o niskiej samoocenie może angażować się w związki krótkotrwałe, często z nieodpowiednimi partnerami. Należy pamiętać jednak, że aby pokochać innych, trzeba na początku pokochać siebie samego. Motywacją do bycia samotnym może stać się również bardzo trudna sytuacja w domu rodzinnym. Relacje między rodzicami to pierwsze wzory partnerstwa. Jeżeli rodzice się rozwiedli albo tworzyli tzw. związek przemocowy, u młodego człowieka może pojawić się tendencja do unikania bliskich relacji interpersonalnych, które mogą być potencjalnym źródłem bólu i rozczarowania.

Wśród przyczyn samotności wymienić można syndrom XXI wieku, a mianowicie – unikanie odpowiedzialności za drugiego człowieka (nie mówiąc – za samego siebie) oraz umiłowanie niezależności. Życie w pojedynkę staje się coraz bardziej popularne, a do tego – prestiżowe, bo przecież będąc singlem, można się dowartościować, robić karierę zawodową, być niezależnym, ambitnym, przedsiębiorczym i realizującym się człowiekiem. Ale sukcesy w sferze zawodowej można także odnosić, będąc w związku. Na pewno jest trudniej, bo więcej obowiązków (dom, dzieci, mąż/żona), ale czy sukces nie cieszy wtedy podwójnie? Partner nie musi być od razu zagrożeniem naszej swobody i autonomii. Każdy oczywiście ma prawo wyboru własnego stylu życia, ale warto dokonać bilansu zysków i strat, rezygnując z opcji życia w związku. Lepiej podjąć świadomą decyzję niż ulec presji czasów, by „być modnym”.

3. Sposoby na samotność

Decydując się na samotność, warto pamiętać, że w trudnych chwilach na własne życzenie pozbawiasz się wsparcia bliskiej sobie osoby. Co innego, gdy samotność nie była własnym wyborem, a stanąłeś przed koniecznością zaakceptowania takiej sytuacji. Jak wówczas radzić sobie z samotnością?

  • Dokonaj analizy przyczyn samotności – odpowiedz na pytania: Czy boisz się zaangażowania w związek? Czy odczuwasz lęk przed możliwością bycia zdradzonym? Czy właśnie straciłeś kogoś bliskiego i nie jesteś gotowy na nową relację?
  • Porozmawiaj o swoim życiu w pojedynkę z najbliższym przyjacielem. Co on o tym sądzi? Czy dostrzega u ciebie sprzeczne tendencje – pragnienie tworzenia bliskiej relacji, a z drugiej strony – strach przed związkiem?
  • Gdy nie radzisz sobie z poczuciem osamotnienia, rozważ wizytę u psychoterapeuty lub psychologa.
  • Gdy straciłeś kogoś bliskiego lub niedawno zakończyłeś związek, daj sobie czas. Na bazie przeszłych doświadczeń zastanów się, czego musisz unikać, tworząc nową relację. Ucz się na własnych błędach!
  • Nie rezygnuj z kontaktów interpersonalnych. Idź do kina, na zakupy, do pubu, na basen. Siedząc w domu i kontemplując własną samotność, możesz przegapić szansę na nową interesującą znajomość. Nie musi to być od razu bliski, intymny związek. Kontakt z drugim człowiekiem to często dobre lekarstwo po stracie kogoś bliskiego. Ucz się powoli otwierać na ludzi.
  • Popracuj nad własną samooceną i wzmocnij samoakceptację. Twoja samotność nie może zasadzać się na przekonaniu, że jesteś nikim i nie zasługujesz na miłość. Doceń swoje zalety i mocne strony. Potrzeba miłości tkwi przecież w każdym człowieku.

Pamiętaj, że fakt, czy ktoś jest samotny, czy tworzy związek, nie powinien być kryterium wartościowania człowieka. To, że akurat jesteś sam, nie oznacza, że jesteś gorszy! Partnerstwo przecież też nie gwarantuje braku odczuwania osamotnienia. Jakże miłym odkryciem jest doświadczenie, że będąc samemu, wcale nie jest się samotnym.

Komentarze (36)
~-DJ
~-DJ

Mialam mnostwo przyjaciol, ale kiedy zachorowalam na 1sza chorobe nieuleczalna auto-immunologiczna, stracilam ich polowe. Nastepnie w kwietnia br. dostalam nagle wynik TK z kontrastem pluc i wyszszlo, ze mam raka zlosliwego pluca lewego guzek na 2 cm. Jestem po promieniowaniu jest narazie wszystko ok! Reszta przyjaciol jak sie dowiedziala w maju o raku zamkneli sie raz na zawsze i jest cichosza do tej pory, nawet nie telefonuja. Na imieniny przesylaja mi smsem zyczenia, koniec swiata....

Odpowiedz
~animahill
~animahill

@~Daniel: no właśnie taki paradoks... do bani. Za każdym razem gdy nabiorę troszkę wiary staram się iść "do ludzi"..i za każdym razem odbijam się od pleksiglasowego fałszywego teatrzyku płycizny i powierzchowności. Nie ważne gdzie. Wszędzie jest tak samo, albo mam pecha. Prawda to trudno akceptowalny luksus w dzisiejszych czasach, a ja inaczej nie potrafię. To jestem samotna, a nie chciałabym być.

Odpowiedz
~Grazyna
~Grazyna

@~Mała: zabic sie to tchorzostwo postaw to co do tej pory osiagnelas co zrobilas przestan sie rozczulac ,idz do fryzjera zrob sobie wlosy kup sobie cos pieknego ,nie patrz na cene to ci sie nalerzy .nie rozczulaj sie corka ma swoje zycie a maz pokaz mu ze jeszcze sie inni ogladaja za toba kochana wartosc siebie lezy w naszej glowie

Odpowiedz
~Bokko
~Bokko

Te rady są bardziej dla ludzi samotnych z powodu "na przekór babci odmrożę sobie uszy". Ja jako osoba samotna od zawsze, nigdy nie miałem partnerki czy przyjaciółki, bardzo chciałbym założyć rodzinę, ale niby jak mam znaleźć partnerkę? Cieszę się życiem, mam hobby, pasje, ale jak mam zaznać szczęścia bycia z kimś? To tak, jakby biednemu powiedzieć: "to znajdź pieniądze na ulicy, czasem ktoś zgubi". Modlę się o cud, bo inaczej nie wiem jak poznać fajną dziewczynę. Teoretycznie pogodziłem się z samotnością do końca życia, ale boję się nudy, rutyny, bezsensu itp. mając te 40 lat.

Odpowiedz
~Daniel
~Daniel

Żyjemy w czasach gdzie przyjaźnie są zwykle ,,interesowne''.Rzadko kiedy można spotkać osobę nadającą się na prawdziwego przyjaciela.Z tego powodu ludzie decydują się na samotność,bo mają dość obłudy i fałszywych komplementów ze strony osób które próbują się podlizać dla własnych korzyści.Samotność robi się zwyczajnie wygodniejsza i mniej problemowa. Pozdrawiam

Odpowiedz
~lina1518
~lina1518

Jak pomóc matce wychowującej dwoje dzieci,mającej 33 lata, która nagle nie chce być samotną matką, już przestała być mądrą matką i córka. Wybrała damskiego boksera, ignoranta, zwyrodnialca, podżegacza, awanturnika nocnego i dziennego w domu jej dzieci, który narzuca jej więzienne zakazy kontaktu z matką, z koleżankami, znęca się psychicznie nad jej dziećmi, nie pomaga dziecią w nauce, palą papierosy i piją piwo-dzieci to widzą, są zastraszone,wprowadza chaos na każdym kroku będąc na warunkowym wyjściu z więzienia.Ona nie widzi problemu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samotność
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocy!

~niemamsily • ostatni post 2 godziny temu

1

Kobiety

~greggi • ostatni post 3 godziny temu

7
Artykuły Samotność
Samotność

Z nudów naprawdę można umrzeć!

Z nudów naprawdę można umrzeć!

Jak często mówicie lub słyszycie, jak ktoś mówi - „rany, można umrzeć z nudów!"? Większość z nas uważa, że jest to po prostu takie powiedzenie, mające pokazać, że uważamy coś za wyjątkowo nudne. Jak się jednak okazuje, także w tym powiedzeniu jest sporo...

Samotność

Jak znaleźć przyjaciela?

Jak znaleźć przyjaciela?

Prawdziwa przyjaźń jest wartością bezcenną. Przyjaciel od serca wystarcza za grupę kilkudziesięciu znajomych. To on doradza, pomaga i wspiera, niekiedy irytuje i złości, ale częściej rozbawia i daje zadowolenie. Poczucie posiadania obok siebie osoby,...

Samotność

Syndrom opuszczonego gniazda

Czas, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom, aby zacząć studia lub założyć własną rodzinę, jest trudny dla rodziców. Niektórzy dobrze radzą sobie z rozłąką, ale dla wielu jest to trudny okres. Zwłaszcza matki ciężko przeżywają wyjazd swoich dzieci, przez co...

Samotność

Sposoby na samotność

Sposoby na samotność

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa samotność. Wielu odczuwa ją szczególnie, gdy kończy się sezon wakacyjny, w Walentynki ... , co zrobić ze skrywanymi uczuciami. Samotność może mieć wpływ na ludzi na wiele sposobów. Badania psychologiczne pokazują, że osoby ... . W rzeczywistości, samotność może być zdrowym stanem emocjonalnym, w którym możliwe jest lepsze skontaktowanie się z naszymi osobistymi ... lub brak bliskości. Może odebrać nam radość z życia oraz sprawić, iż staniemy się wyobcowani społecznie. Być może...

Samotność

Samotność dziecka

Wiele problemów może powodować samotność u bardzo małego dziecka. Trudności, takie jak konflikt w domu, nagła lub przewlekła choroba, śmierć członka rodziny mogą spowodować przesunięcie uwagi rodziców z dziecka na inny aktualny w danej chwili problem. Nawet pozytywne wydarzenia, jak rozpoczęcie nowej pracy lub przeprowadzka do nowego domu, mogą spowodować u dziecka uczucie opuszczenia ... na uwadze, że samotność dziecka może świadczyć o problemach natury psychologicznej, np. braku akceptacji ze strony...

Samotność

Jak przestać być samotnym?

Samotność w dzisiejszych czasach jest wbrew pozorom bolączką wielu ludzi. Wydaje się, że obecnie istnieje więcej niż kiedyś ... . Każdy ma jakieś swoje mocne, ale i słabe strony, które należy zaakceptować i zrozumieć. By przełamać samotność, czasem wystarczy ... może być przyjemne i wzbogacające duchowo. Żeby pokonać samotność i nabrać większej pewności siebie, warto popracować ... i mające zbyt ostry makijaż. Mężczyznom dużo bardziej podoba się naturalność i subtelność. Samotność nie musi być...

Samotność

Samotność na emigracji

Samotność człowieka, który wyjechał ze swojego rodzinnego kraju za granicę, może być niezwykle dotkliwa. Jest tym większa ... wrogie. Bardzo często czuje się samotna i opuszczona. Samotność i poczucie odizolowania od otoczenia sprawiają, że człowiek ... brakuje wsparcia i bliskości drugiego człowieka. Jak radzić sobie z samotnością na emigracji? Najlepszym sposobem na samotność ... . Wszystko to sprawia, że nawet za granicą możemy czuć się jak w domu. Samotność ludzi, którzy wyjechali za granicę w celach...

Samotność

Samotność w święta

(...) własnej samotności. Powodów może być wiele – samotność po rozwodzie, rozstanie z przyjacielem, śmierć kogoś bliskiego ... czas. Samotność w święta doskwiera szczególnie osobom starszym, którzy zostali na świecie sami – małżonek nie żyje ... starsze też potrzebują bliskości i w ferworze świątecznych przygotowań pamiętajmy o starszych. Sposoby na samotność w święta ... na samotność w święta. W Internecie łatwiej jest wylać wszystkie swoje żale, ale też zakończyć niewygodną dla nas...

Samotność

Samotność w związku

Samotność w związku to problem, który dotyka wielu małżonków. Często jest pierwszym sygnałem kryzysu między dwojgiem ludzi ... , zrozumienia, spada ochota na seks i zainteresowanie partnerem. Jak radzić sobie z kryzysem w związku? Czy samotność we dwoje ... samotności w związku? Może jest to samotność z wyboru? Czasami czujesz się osamotniony ze względu na brak wsparcia ze strony partnera. Innym razem powodem jest kłótnia. Do poczucia bycia zdanym tylko na siebie może prowadzić też zdrada. Czasami samotność...