Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Samotność

Samotność to coraz bardziej popularne zjawisko, które nie dotyczy tylko osób starszych, nieśmiałych, porzuconych, owdowiałych, ale także ludzi młodych. Nawet będąc z kimś w związku, może doskwierać nam samotność. Niektórzy uważają, że da się do niej przyzwyczaić, ale po co, skoro można być szczęśliwym we dwoje. Samotność doczekała się nawet w XXI wieku prestiżowego określenia „singiel”. Na czym polega uczucie samotności? Czy samotność z wyboru mniej doskwiera? Jak sobie radzić z samotnością? Jak nie czuć się samotnym?

1. Co to jest samotność?

Samotność to subiektywne odczucie wynikające z braku satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Można być samotnym na wiele różnych sposobów. Wyróżnia się samotność chroniczną i przejściową, np. po stracie bliskiej osoby albo samotność z wyborui samotność z konieczności lub za karę, np. odosobnienie w przypadku osadzenia w areszcie. Można doświadczać chwilowych stanów osamotnienia, mimo tworzenia relacji z innymi, np. w dużych miastach, gdzie jest mnóstwo ludzi, człowiek często czuje się samotny ze względu na powierzchowność i płytkość kontaktów.

Można mieć mnóstwo przyjaciół i odczuwać brak tego jednego najbliższego człowieka. Samotność to negatywny stan, który może doprowadzić do dezintegracji osobowości. Samotności towarzyszą bowiem takie doświadczenia, jak: samoalienacja, nieufność wobec innych, poczucie winy, wstyd, lęk, poczucie niedopasowania społecznego, co wzmaga podatność na zaburzenia psychiczne. Samotność sprzyja również różnym formom uzależnień (alkoholizm, narkomania), które stosuje się jako mechanizmy obronne. Istnieje też istotna korelacja (związek): depresja-samotność.

2. Przyczyny samotności z wyboru

Człowiek to istota stadna, ale niektórzy podejmują decyzję o życiu w pojedynkę. Z czego to wynika? Przyczyn może być wiele, np. wcześniejsze rozczarowania miłosne. Człowiek boi się wówczas zaangażować w nową relację uczuciową. To często typ osoby wrażliwej, która wierzy, że związek powinien trwać całe życie, rozpamiętuje dawną miłość i boi się zaufać ponownie. Izolacja staje się wówczas bezpieczną alternatywą dla ryzykownego związku z drugim człowiekiem. Inny powód świadomej decyzji o byciu samotnym to niestabilna i niska samoocena. Przekonanie o tym, że nie zasługuje się na miłość, skutecznie przeszkadza w tworzeniu dojrzałych i konstruktywnych relacji. Osoba o niskiej samoocenie może angażować się w związki krótkotrwałe, często z nieodpowiednimi partnerami. Należy pamiętać jednak, że aby pokochać innych, trzeba na początku pokochać siebie samego. Motywacją do bycia samotnym może stać się również bardzo trudna sytuacja w domu rodzinnym. Relacje między rodzicami to pierwsze wzory partnerstwa. Jeżeli rodzice się rozwiedli albo tworzyli tzw. związek przemocowy, u młodego człowieka może pojawić się tendencja do unikania bliskich relacji interpersonalnych, które mogą być potencjalnym źródłem bólu i rozczarowania.

Wśród przyczyn samotności wymienić można syndrom XXI wieku, a mianowicie – unikanie odpowiedzialności za drugiego człowieka (nie mówiąc – za samego siebie) oraz umiłowanie niezależności. Życie w pojedynkę staje się coraz bardziej popularne, a do tego – prestiżowe, bo przecież będąc singlem, można się dowartościować, robić karierę zawodową, być niezależnym, ambitnym, przedsiębiorczym i realizującym się człowiekiem. Ale sukcesy w sferze zawodowej można także odnosić, będąc w związku. Na pewno jest trudniej, bo więcej obowiązków (dom, dzieci, mąż/żona), ale czy sukces nie cieszy wtedy podwójnie? Partner nie musi być od razu zagrożeniem naszej swobody i autonomii. Każdy oczywiście ma prawo wyboru własnego stylu życia, ale warto dokonać bilansu zysków i strat, rezygnując z opcji życia w związku. Lepiej podjąć świadomą decyzję niż ulec presji czasów, by „być modnym”.

3. Sposoby na samotność

Decydując się na samotność, warto pamiętać, że w trudnych chwilach na własne życzenie pozbawiasz się wsparcia bliskiej sobie osoby. Co innego, gdy samotność nie była własnym wyborem, a stanąłeś przed koniecznością zaakceptowania takiej sytuacji. Jak wówczas radzić sobie z samotnością?

  • Dokonaj analizy przyczyn samotności – odpowiedz na pytania: Czy boisz się zaangażowania w związek? Czy odczuwasz lęk przed możliwością bycia zdradzonym? Czy właśnie straciłeś kogoś bliskiego i nie jesteś gotowy na nową relację?
  • Porozmawiaj o swoim życiu w pojedynkę z najbliższym przyjacielem. Co on o tym sądzi? Czy dostrzega u ciebie sprzeczne tendencje – pragnienie tworzenia bliskiej relacji, a z drugiej strony – strach przed związkiem?
  • Gdy nie radzisz sobie z poczuciem osamotnienia, rozważ wizytę u psychoterapeuty lub psychologa.
  • Gdy straciłeś kogoś bliskiego lub niedawno zakończyłeś związek, daj sobie czas. Na bazie przeszłych doświadczeń zastanów się, czego musisz unikać, tworząc nową relację. Ucz się na własnych błędach!
  • Nie rezygnuj z kontaktów interpersonalnych. Idź do kina, na zakupy, do pubu, na basen. Siedząc w domu i kontemplując własną samotność, możesz przegapić szansę na nową interesującą znajomość. Nie musi to być od razu bliski, intymny związek. Kontakt z drugim człowiekiem to często dobre lekarstwo po stracie kogoś bliskiego. Ucz się powoli otwierać na ludzi.
  • Popracuj nad własną samooceną i wzmocnij samoakceptację. Twoja samotność nie może zasadzać się na przekonaniu, że jesteś nikim i nie zasługujesz na miłość. Doceń swoje zalety i mocne strony. Potrzeba miłości tkwi przecież w każdym człowieku.

Pamiętaj, że fakt, czy ktoś jest samotny, czy tworzy związek, nie powinien być kryterium wartościowania człowieka. To, że akurat jesteś sam, nie oznacza, że jesteś gorszy! Partnerstwo przecież też nie gwarantuje braku odczuwania osamotnienia. Jakże miłym odkryciem jest doświadczenie, że będąc samemu, wcale nie jest się samotnym.

Komentarze (36)
~news 2013
~news 2013

Jesteś facetem? Nie masz kasy - nie masz przyjaciół - proste.
Niby takie proste ale zarobić nie ma gdzie.

Odpowiedz
~ona
~ona

Bycie samotnym nie z wyboru, ale ze zranienia i odrzucenia ,oznacza bycie gorszą/gorszym, co "widać i czuć" jakby przez skórę w oczach innych ludzi , którzy wręcz patrzą na taką osobę "z góry" . Dają ewidentnie odczuć, że jest się kimś nie takim jak oni,bo są w związkach ,że jest się niepełnowartościowym człowiekiem jakby zadżumionym , choć tego nie mówią.

Odpowiedz
~Ava
~Ava

@~ona: Będą tak myśleć jak im pozwoliszi jak sama o sobie myślisz, to że jest się porzuconym i tak naprawdę bardzo skrzywdzonym ale tylko przez tą osobę którą się kochało, nie czyni człowieka w niczym gorszym, to ty cierpisz a jeżeli ktoś ma z tego czerpać satysfakcję to jest pusty, dziś Ty jutro może być to kto inny. Zycie to taka ruletka nigdy nie można przestać wierzyć, że znajdzie się ta druga połowa, ludzi samotnych i porzuconych jest coraz więcej a Twój kolejny związek może okazać się wygraną na loterii i będziesz szczęśliwa! wtedy też będą na Ciebie patrzeć więc tym się nie przejmuj.Pozdrawiam samotna i porzucona jeden dzień po rozwodzie, ale wcale nie czuję się przez To gorsza od innych, wręcz przeciwnie każdy kolejny dzień przeżyję tak jak będę chciała to mój wybór i mam zamiar jeszcze być szczęśliwa

Odpowiedz
~Ava
~Ava

@~xyz: Gorszym w czym, Ty jesteś sobą! Nie ocenia się człowieka potrząc na jego partnera.Samotność jest dziś , jutro może się wszystko zmienić, trochę wiary w każdy następny dzień. Kiedy czlowiek przestaje myśleć, że jest samotny jest mu lżej i jest bardziej otwarty na ludzi i o to chodzi.

Odpowiedz
~Mała
~Mała

Od dziecka czułam się strasznie samotna, głupia i brzydka. Teraz pozostaje mi już tylko jedno a mianowicie się zabić. Mam córkę i męża ale oni nie nie powielają tego. Proszę pomóżcie

Odpowiedz
~wroclawskasamotnosc
~wroclawskasamotnosc

Potrzebuję porozmawiać z kimś o samotności w tłumie...proszę

Odpowiedz
~wędka
~wędka

nie ma szans .... dzisiaj żeby nie być samotnym facetem trzeba mieć wygląd, kase i przede wszystkim być tzw twardzielem...czy jak kto woli pseudo twardzielem...dziwne to czasy ale co zrobić jeśli dzisiaj kobiety już wogóle nie chcą pracować ... najlepiej iśc na łatwiznę i całe życie balować...więc nie masz kasy nie masz wyglądu to idź stąd...taki wniosek

Odpowiedz
~-------------------------------
~-------------------------------

tak , tak , wiem stary post ale nie wytrzymuje może powinno się poszukać nowego postu , nie wiem jak radzicie ?? co jest gorsze być oszukanym i odkryć to " genialnie" ,czy zachować dla siebie i zyć w przekonaniu ojejku przecież nic się nie stało - może sam post powinien brzmieć oszustwo a samotność? Jeszcze poszukam .

Odpowiedz
~Mirek
~Mirek

Ja choruję na chorobę dwubiegunową od 13 lat mam 33. Na koncie związki z mężatkami o ile można to tak nazwac, jeden stały związek , przelotne znajomosci. Realizuję się w muzyce, gram na imrpezach, wydaję jednak póki co nie mogę się ztego utrzymać. Jest różnie pracuję, choruję , tracę pracę. Nie chcę się z nikim wiążać na stałe ponieważ nie dam rady uxwignąć tego finansowo. Chorujac nie mam stabilizacji finasnowej, wiec po co przysparzać sobie dodatkowych kłopotów i frustracji. Przypadkowy sex mi wystarczy do życia i pasji.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samotność - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Chłopak

~Malinka8753 • ostatni post 8 godzin temu

2
Artykuły Samotność
Samotność

Z nudów naprawdę można umrzeć!

Z nudów naprawdę można umrzeć!

Jak często mówicie lub słyszycie, jak ktoś mówi - „rany, można umrzeć z nudów!"? Większość z nas uważa, że jest to po prostu takie powiedzenie, mające pokazać, że uważamy coś za wyjątkowo nudne. Jak się jednak okazuje, także w tym powiedzeniu jest sporo...

Samotność

Jak znaleźć przyjaciela?

Jak znaleźć przyjaciela?

Prawdziwa przyjaźń jest wartością bezcenną. Przyjaciel od serca wystarcza za grupę kilkudziesięciu znajomych. To on doradza, pomaga i wspiera, niekiedy irytuje i złości, ale częściej rozbawia i daje zadowolenie. Poczucie posiadania obok siebie osoby,...

Samotność

Syndrom opuszczonego gniazda

Czas, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom, aby zacząć studia lub założyć własną rodzinę, jest trudny dla rodziców. Niektórzy dobrze radzą sobie z rozłąką, ale dla wielu jest to trudny okres. Zwłaszcza matki ciężko przeżywają wyjazd swoich dzieci, przez co...

Samotność

Sposoby na samotność

Sposoby na samotność

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa samotność. Wielu odczuwa ją szczególnie, gdy kończy się sezon wakacyjny, w Walentynki ... , co zrobić ze skrywanymi uczuciami. Samotność może mieć wpływ na ludzi na wiele sposobów. Badania psychologiczne pokazują, że osoby ... . W rzeczywistości, samotność może być zdrowym stanem emocjonalnym, w którym możliwe jest lepsze skontaktowanie się z naszymi osobistymi ... lub brak bliskości. Może odebrać nam radość z życia oraz sprawić, iż staniemy się wyobcowani społecznie. Być może...

Samotność

Samotność dziecka

Wiele problemów może powodować samotność u bardzo małego dziecka. Trudności, takie jak konflikt w domu, nagła lub przewlekła choroba, śmierć członka rodziny mogą spowodować przesunięcie uwagi rodziców z dziecka na inny aktualny w danej chwili problem. Nawet pozytywne wydarzenia, jak rozpoczęcie nowej pracy lub przeprowadzka do nowego domu, mogą spowodować u dziecka uczucie opuszczenia ... na uwadze, że samotność dziecka może świadczyć o problemach natury psychologicznej, np. braku akceptacji ze strony...

Samotność

Jak przestać być samotnym?

Samotność w dzisiejszych czasach jest wbrew pozorom bolączką wielu ludzi. Wydaje się, że obecnie istnieje więcej niż kiedyś ... . Każdy ma jakieś swoje mocne, ale i słabe strony, które należy zaakceptować i zrozumieć. By przełamać samotność, czasem wystarczy ... może być przyjemne i wzbogacające duchowo. Żeby pokonać samotność i nabrać większej pewności siebie, warto popracować ... i mające zbyt ostry makijaż. Mężczyznom dużo bardziej podoba się naturalność i subtelność. Samotność nie musi być...

Samotność

Samotność na emigracji

Samotność człowieka, który wyjechał ze swojego rodzinnego kraju za granicę, może być niezwykle dotkliwa. Jest tym większa ... wrogie. Bardzo często czuje się samotna i opuszczona. Samotność i poczucie odizolowania od otoczenia sprawiają, że człowiek ... brakuje wsparcia i bliskości drugiego człowieka. Jak radzić sobie z samotnością na emigracji? Najlepszym sposobem na samotność ... . Wszystko to sprawia, że nawet za granicą możemy czuć się jak w domu. Samotność ludzi, którzy wyjechali za granicę w celach...

Samotność

Samotność w święta

(...) własnej samotności. Powodów może być wiele – samotność po rozwodzie, rozstanie z przyjacielem, śmierć kogoś bliskiego ... czas. Samotność w święta doskwiera szczególnie osobom starszym, którzy zostali na świecie sami – małżonek nie żyje ... starsze też potrzebują bliskości i w ferworze świątecznych przygotowań pamiętajmy o starszych. Sposoby na samotność w święta ... na samotność w święta. W Internecie łatwiej jest wylać wszystkie swoje żale, ale też zakończyć niewygodną dla nas...

Samotność

Samotność w związku

Samotność w związku to problem, który dotyka wielu małżonków. Często jest pierwszym sygnałem kryzysu między dwojgiem ludzi ... , zrozumienia, spada ochota na seks i zainteresowanie partnerem. Jak radzić sobie z kryzysem w związku? Czy samotność we dwoje ... samotności w związku? Może jest to samotność z wyboru? Czasami czujesz się osamotniony ze względu na brak wsparcia ze strony partnera. Innym razem powodem jest kłótnia. Do poczucia bycia zdanym tylko na siebie może prowadzić też zdrada. Czasami samotność...