Trwa ładowanie...

Seksoholizm - o czym warto wiedzieć?

Dla większości ludzi seks jest bardzo ważnym, a jednocześnie jednym z najprzyjemniejszych obszarów życia. Zdrowe osoby świadomie decydują, z kim, gdzie i kiedy podejmują współżycie. Jednak dla niektórych osób seks staje się zbyt ważny i wtedy przestają mieć kontrolę nad formą i częstotliwością kontaktów seksualnych. W którym momencie możemy mówić uzależnieniu od seksu?

1. Kiedy seks staje się nałogiem?

Duża liczba partnerów oraz bardzo urozmaicone życie erotyczne nie oznaczają jeszcze uzależnienia od seksu. O zaburzeniu możemy mówić wtedy, gdy seks staje się koniecznością. A zatem uzależnienie od seksu (seksoholizm) objawia się patologicznie wysokim poziomem potrzeb i zachowań seksualnych, a jednocześnie obniżoną satysfakcją z kontaktów. Osoba uzależniona odczuwa to jako przymus, któremu podporządkowuje inne działania.

2. Konsekwencje uzależnienia od seksu

W miarę jak nałóg się nasila, życie seksoholika coraz bardziej zostaje zdominowane przez sprawy seksu. Większość osób uzależnionych bardzo często zmienia partnerów, ponieważ trudno im wytrzymać w długotrwałym związku. W myśleniu i działaniu przeważają tematy erotyczne, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Seksoholik nie jest w stanie skoncentrować się na pracy, jeśli nie zaspokoi się przynajmniej kilka razy dziennie. Jeśli nie jest w stanie zrealizować swojej potrzeby, odczuwa silne napięcie fizyczne i psychiczny przymus zaspokojenia popędu.

Zobacz film: "Seksoholizm"

Jeśli osoba uzależniona od seksu nie może rozładować napięcia seksualnego, wywołuje to w niej fizyczne objawy podobne do tych, które towarzyszą alkoholikom i narkomanom. Zalicza się do nich: podwyższenie temperatury ciała, trudność w koncentracji, drażliwość, brak zainteresowania otaczającą rzeczywistością oraz przymus zaspokojenia potrzeby seksualnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Uzależnienie od pornografii w Internecie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza