Trwa ładowanie...

Sercowy zespół X (kardiologiczny zespół X)

Sercowy zespół X (kardiologiczny zespół X) jest jedną z chorób tętnic wieńcowych. Jedynym objawem choroby są bóle zamostkowe, podobne do tych w chorobie niedokrwiennej serca (tzw. bóle wieńcowe). Nasilenie dolegliwości może być jednak większe, a podjęzykowe podanie nitrogliceryny często nie przynosi pożądanych efektów.

spis treści

  W toku diagnostyki przeprowadza się zawsze próbę wysiłkową, której wynik najczęściej jest dodatni. To znaczy, wysiłek powoduje przejściowe niedokrwienie mięśnia sercowego (obniżenie odcinka ST w zapisie EKG wykonywanym w czasie próby).

  Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

  Kolejnym badaniem jest koronarografia, która nie wykazuje żadnych nieprawidłowości (zwężeń) w tętnicach wieńcowych. Pozwala to na wykluczenie choroby niedokrwiennej serca.

  Występowanie bólów wieńcowych w kardiologicznym zespole X tłumaczy się obniżeniem progu bólowego lub zmianami w mikrokrążeniu wieńcowym, które obrazowanie jest niemożliwe. Zespół dotyczy zwykle kobiet w okresie pomenopauzalnym. Nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia zawału serca czy rozwiniecie się niewydolności mięśnia sercowego.

  Leczenie ukierunkowane jest przede wszystkim na eliminację uciążliwych dolegliwości, stosuje się preparaty azotanów, beta adrenolityków i brokerów kanałów wapniowych. Względnie często sięga się także po leki antydepresyjne.

  Zobacz także:

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza