Ślinienie się dziecka

Ślinienie się dziecka jest naturalnym zachowaniem, z którego dziecko z czasem wyrasta. Rodzice muszą być przygotowani, że będą musieli zakupić śliniaczek dla swojego dziecka oraz częściej zmieniać kaftaniki dla niemowląt i wycierać buzię pieluszką z powodu nadmiernego ślinienia się dziecka. Ilość wypluwanej śliny zależy m.in. od umiejętności kontrolowania mięśni ust, języka i twarzy. W pierwszych miesiącach życia mięśnie dziecka są jeszcze słabe. Dlatego właśnie dziecko się ślini.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Ząbkowanie a ślinienie się dziecka

Ślinienie się noworodka jest całkowicie normalne i nie świadczy o nieprawidłowym rozwoju dziecka ani o tym, że np. w przyszłości dziecko będzie miało problemy z prawidłowym wymawianiem słów. Ślinienie się dziecka często ma związek z bolesnym ząbkowaniem. Kiedy dziecku zaczynają się wyrzynać zęby, częściej trzyma ono usta otwarte i cofa język, by nie podrażniać dodatkowo dziąseł.

Czasami ślinienie się starszego dziecka może oznaczać, że ma ono problem z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni jamy ustnej i twarzy. Wtedy dziecko nie kontroluje ich w pełni i ma problemy z utrzymaniem w jamie ustnej płynów. Te same mięśnie, które pomagają zatrzymywać ślinę w ustach, są odpowiedzialne za prawidłową mowę. Oznacza to, że ślinienie może być pierwszym znakiem, że dziecko będzie miało w przyszłości trudności w komunikacji.

Co zrobić, gdy ślinienie dziecka trwa za długo?

Nie każde dziecko wyrasta ze ślinienia. Jeśli rodzic zauważy, że starsze dziecko ma z tym problem, może zachęcić go do wyćwiczenia mięśni języka, ust i twarzy. Warto także skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, który być może poleci wizytę u logopedy.
Jak możesz pomóc?

  1. Jeśli dziecko radzi sobie z piciem napojów za pomocą słomki, zachęcaj go do tego. Będzie to dla dziecka dużą frajdą, szczególnie jeśli sam rodzic także będzie pił przez rurkę.
  2. Zaproponuj starszemu dziecku zabawę z gwizdkiem. Każ mu dmuchać jak najmocniej potrafi. Możecie ze sobą rywalizować o to, kto najgłośniej zagwiżdże.
  3. Puszczanie baniek mydlanych to także dobry trening dla mięśni ust.
  4. Kolejne ćwiczenie to wysyłanie sobie buziaków, które na pewno spodoba się małemu dziecku.
  5. Ukształtuj dwie kulki z waty, połóż na stole i zróbcie wyścig, kto szybciej zdmuchnie swoją kulkę ze stołu.
  6. Jeśli dziecko jest starsze, możesz spróbować delikatnie je uświadomić, że powinno ono bardziej kontrolować mięśnie twarzy – połykać ślinę i zamykać usta.

O ile ślinienie się dziecka w początkowych miesiącach życia jest czymś całkiem naturalnym i nie ma powodów do niepokoju, o tyle w wieku powyżej dwunastego miesiąca życia dziecka może sugerować problemy z kontrolowaniem pracy mięśni twarzy, ust i języka. Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć kłopotów z mówieniem u dziecka, wykonuj z nim powyżej zasugerowane zabawy. Czasami konieczna jest wizyta z dzieckiem u logopedy.

Ślinienie się dziecka to kłopoty z przebieraniem. Maluch ma nieustannie zamoczoną buzię i przednią część ubrań. By nie było mu niekomfortowo, trzeba mu zmieniać kaftaniki i zakładać śliniak, najlepiej wykonany z nieprzemakalnego materiału.

Komentarze (1)
~Kasia M
~Kasia M ponad rok temu

Mój Synek ma 2latka i nadal się pluje i to tak bardzo że w ciągu dnia przebieram go z 10razy.Niektórzy mi mówią że to ząbkowanie ale on ma całą buźkę ząbków.Zaczynam się martwić.Proszę o jakąś odpowiedź.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ząbkowanie - objawy, wskazówki, masaż dziąseł
Pielęgnacja niemowlęcia

Jak pozbyć się ciemieniuchy? (WIDEO)

Jak pozbyć się ciemieniuchy?  (WIDEO) Odtwórz wideo

Ciemieniucha to niegroźna przypadłość pojawiająca się u niemowląt i dzieci. Polega ona na nadmiernym złuszczaniu się skóry głowy dziecka (...) . Ciemieniucha może także objawiać się pojawieniem się na głowie dziecka...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płód w 9 tygodniu ciąży (bliźniaki jednokosmówkowe) -zdjęcia

Płód w 9 tygodniu ciąży (bliźniaki jednokosmówkowe) -zdjęcia

W 9 tygodniu kształtują się nos, usta, powieki. Zanika charakterystyczny dla embriona ogonek Serce dziecka posiada cztery komory, kształtują (...) się organy wewnętrzne płodu Formują się oczy i ząbki dziecka W 9...

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w...

Powrót do pracy

Odpowiedni wiek do żłobka

Odpowiedni wiek do żłobka

Psychologowie są zdania, że nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka. Lepiej poczekać, aż maluch skończy przynajmniej pierwszy rok życia.

Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Zasiłki dla rodziców

Dodatek ciążowy

Dodatek ciążowy

Rodzice mogą ubiegać się o kolejne becikowe - na drugie dziecko, nawet jeśli otrzymali już pierwsze z tytułu urodzenia pierwszego dziecka.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.