Trwa ładowanie...

Śmierć łóżeczkowa a monitory oddechu

Kiedy w domu pojawia się dziecko, staramy się zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Czuwamy nad jego bezpieczeństwem. Niestety nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Śmierć łóżeczkowa jest częstą przyczyną zgonów zdrowych niemowląt. Dlatego warto zaopatrzyć dziecięce łóżeczko w monitor oddechu.

spis treści

1. Dlaczego monitory łóżeczkowe są takie ważne?

Produkty dla niemowląt oprócz tego, że muszą być bezpieczne, powinny spełniać funkcje ochronne. Monitory dla dziecka to specjalne materacyki łóżeczkowe z czujnikiem. Jeśli nastąpi bezdech u niemowlaka, specjalne czujniki odezwą się głośnym alarmem. Nie wszystkie produkty dla dzieci spełniają odpowiednie wymogi. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, kupując monitor oddechu. Najpierw znajdź odpowiedni sklep. Lepszej jakości produkt kupisz u dystrybutorów lub w renomowanym sklepie. Przy zakupie proś o gwarancję.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Nie poleca się kupowanie produktów używanych, chyba że została wydana na nie ponowna gwarancja. Zwróć uwagę, czy produkt posiada certyfikat sprzętu medycznego. Tylko produkty z takim certyfikatem spełniają odpowiednie normy.

2. Jak działa elektroniczna niania?

Monitor oddechu informuje, że nastąpił bezdech u noworodka. Produkt pośrednio ratuje życie dziecka. Jego zadanie polega na włączeniu alarmu, gdy nastąpi zatrzymanie pracy serca. Śmierć kliniczna jest następstwem braku reakcji z naszej strony. Gdy tylko włączy się alarm, musimy natychmiast zareagować. Udzielenie pierwszej pomocy jest niezbędne, by ochronić dziecko przed śmiercią.

Monitor oddechu posiadający atest medyczny ma wiele zalet. Nie wywołuje fałszywych alarmów oraz jest odporny na zewnętrzne zakłócenia. Monitor słabszej jakości może reagować na wentylatory lub różne choroby dziecka. Alarm może wywołać nie tylko bezdech u noworodka, ale też np. ból ucha. Dany monitor może być stosowany tylko wobec jednego dziecka. Nie można jednocześnie monitorować bliźniaków lub większej ilości dzieci jednym monitorem. Monitor, który wykrywa oddech jednego dziecka, nie wyczuje bezdechu drugiego.

Jeśli chcemy użyć monitora oddechu, który był wcześniej wykorzystywany do starszego dziecka, warto zanieść go do przeglądu i kalibracji. Ewentualne uszkodzenia zostaną naprawione, a my będziemy mieli pewność, że monitor jest sprawny.

3. Czy monitor oddechu może być szkodliwy dla dziecka?

Warto rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące szkodliwości monitora. Otóż nie generują one pola magnetycznego, nie mają kontaktu z dzieckiem oraz wykonane są z materiałów potwierdzonych certyfikatem. Jednym słowem elektroniczna niania nie jest szkodliwa dla dziecka. Ważne jest ułożenie materaca na płytce monitora. Między płytką a materacem nie powinno być wolnej przestrzeni. Wówczas monitor alarmowałby cały czas o niemożliwości wyczucia dziecka. Najlepiej gdy materac swobodnie leży na płytce monitora.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza