Trwa ładowanie...

Ból gardła - ból gardła i przeziębienie, zapobieganie, leczenie

Ból gardła najmocniej daje się we znaki zaraz po obudzeniu. W ciągu dnia możemy nawet o nim zapomnieć. Przeziębienie nie odpuszcza jednak tak łatwo.

Zobacz film: "Ból gardła"

spis treści

1. Ból gardła i przeziębienie

Ból gardła nie zawsze jest spowodowany infekcją. Może być też spowodowany wdychaniem zbyt suchego lub zimnego powietrza, szczególnie, kiedy oddychamy ustami. Jeśli objawy bólu gardła przechodzą niemal od razu po wyjściu na świeże powietrze (kiedy przyczyną jest np. klimatyzacja) lub wejściu do ciepłego pomieszczenia (kiedy przyczyną jest mroźne powietrze), nie ma powodów do korzystania ze specjalistycznego leczenia.

Zarówno przeziębienie, jak i sam ból gardła są najczęściej spowodowane przez wirusy. Oznacza to, że w większości przypadków nie pomogą tu antybiotyki, które działają tylko na infekcje bakteryjne.

Czasami przeziębienie rozpoczyna się od bólu gardła. Katar, spływający do gardła, szczególnie nocą, podrażnia je i powoduje rozprzestrzenianie się infekcji. Dlatego też rano zazwyczaj czujemy się gorzej.

Typowymi objawami, które oznaczają przeziębienie, są:

 • katar,
 • kaszel,
 • drapanie w gardle,
 • niewysoka gorączka.

2. Ból gardła i angina

Ból gardła może też okazać się anginą, która jest spowodowana przez bakterie. W takim wypadku w leczeniu pomogą antybiotyki. Jednak stwierdzenie, że to na pewno angina, wymaga badania laboratoryjnego, a nie tylko "zajrzenia do gardła".

Anginie towarzyszą cięższe objawy niż w przypadku przeziębienia:

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,...

zobacz galerię

Angina może doprowadzić nawet do gorączki reumatycznej, która jest poważną chorobą ogólnoustrojową i może być przyczyną wad serca.

3. Jak zapobiegać bólowi gardła

Tak, jak przy każdej infekcji, najważniejsza jest higiena. Poniższe zasady powinny zmniejszyć ryzyko zachorowania do minimum.

 1. Często myj ręce, szczególnie przed jedzeniem.
 2. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami skarżącymi się ból gardła. Pamiętaj jednak, że przeziębienie jest zaraźliwe przed pojawieniem się objawów.
 3. Nawilżacze powietrza mogą zapobiec bólowi gardła, wynikającemu z wdychania zbyt suchego powietrza.
 4. Pamiętaj: jeszcze do niedawna usuwanie migdałków było uznawane za metodę na ból gardła polecaną dla każdego. Obecnie jest to zalecane tylko w niektórych przypadkach.

4. Leczenie bólu gardła

Jest kilka sposobów na ból gardła. Pomogą one złagodzić objawy, a nawet wyleczyć przeziębienie. Ale jeśli objawy są ostrzejsze, oznaczają anginę i wtedy trzeba zgłosić się do lekarza.

Jeśli dręczy cię ból gardła, pomoże ci:

 • picie jak największej ilości ciepłych płynów - herbata z miodem i cytryną może złagodzić ból (ale w niektórych przypadkach pomagają zimne napoje i lody!),
 • płukanie gardła kilka razy dziennie ciepłą wodą z solą (pół łyżeczki na szklankę),
 • cukierki do ssania zwiększają produkcję śliny i mogą pomóc w nawilżeniu gardła (trzeba uważać w przypadku małych dzieci - mogą się udławić takim cukierkiem),
 • inhalacje nawilżają i łagodzą gardło,
 • dostępne bez recepty leki zawierające paracetamol.

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać aspiryny dziecku! Ryzykowne jest również stosowanie aspiryny w infekcjach wirusowych, gdyż może doprowadzić do powstania ciężkich powikłań jak na przykład Zespół Reya.

Zobacz także:

5. Niebezpieczeństwa bólu gardła

Powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli ból gardła się nasila, a także:

 • przy gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza,
 • jeśli w gardle pojawia się ropa,
 • pojawiła się także wysypka,
 • masz trudności w oddychaniu,
 • jeśli zauważysz powiększone węzły chłonne.
Następny artykuł: Drapanie w gardle

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.