Żurawina na infekcje dróg moczowych

Preparaty, suplementy diety i produkty spożywcze na bazie żurawiny są również coraz bardziej znane i coraz częściej stosowane w Europie, w tym także w Polsce. Sok z żurawiny nie tylko skutecznie zaspokaja pragnienie i orzeźwia, lecz również ma uznane pozytywne działanie na zdrowie, szczególnie na drogi moczowe.

1. Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych, a w szczególności zapalenie pęcherza moczowego, są powszechnym i powracającym problemem. Dotyczy on głównie kobiet, szczególnie tych aktywnych seksualnie między 20 a 50 rokiem życia. 20 do 50% kobiet przeszło infekcje pęcherza moczowego przynajmniej raz w życiu. Do objawów infekcji należy częste oddawanie moczu oraz towarzyszący mu ból.

2. Leczenie infekcji dróg moczowych

Mimo że często powodują duży ból i dyskomfort, środki, jakimi dysponują lekarze, są niewielkie. Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków, które mają ograniczyć prawdopodobieństwo nawrotu. Tymczasem coraz częściej mamy do czynienia z uodparnianiem się bakterii na działanie antybiotyków, co znacząco utrudnia leczenie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

3. Żurawina a infekcje dróg moczowych

Żurawina to tradycyjny środek na drogi moczowe. W Stanach Zjednoczonych sok z żurawin jest stosowany od dziesięcioleci jako tradycyjny lek przeciwko infekcjom dróg moczowych. Wiele poważnych badań zostało przeprowadzonych w celu potwierdzenia skuteczności żurawiny na drogi moczowe. Badania te dowiodły, że spożywanie soku z żurawin zmniejsza częstotliwość infekcji dróg moczowych zarówno u młodych kobiet, jak i u starszych. W zależności od badania i od dawek, ryzyko infekcji spada o 20 do 60%. Ten sam efekt jest obserwowany również przy stosowaniu tabletek i innych suplementów na bazie żurawiny. Regularne spożywanie soku z żurawiny daje również dobrą ochronę przeciwko bakteriom odpornym na antybiotyki. Właśnie ze względu na zjawisko uodporniania się bakterii na antybiotyki żurawina staje się coraz bardziej uznaną i polecaną metodą alternatywnej kuracji dróg moczowych.

4. Działanie żurawiny

Ale jak wytłumaczyć te cudowne właściwości? Przeciwnie do tego, co uważano jeszcze niedawno, to nie zdolność żurawiny do zakwaszania moczu leży u podstaw tej ochrony. Bardziej kompleksowe badania przyczyniły się do odkrycia mechanizmy działania żurawiny na drogi moczowe. Owoce żurawiny zawierają flawonoidy, antocyjany i proantocyjanidyny. Te ostatnie są w stanie przyczepić się do niektórych bakterii Escherichia coli, odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza moczowego i zapobiec ich zagnieżdżeniu się w komórkach pęcherza, zapobiegając w ten sposób zakażeniu. Nie mając punktu przyczepienia, bakterie są usuwane z organizmu w naturalny sposób. Niewiele jeszcze wiadomo na temat szybkości działania tego cudownego leku.

5. Szybkość działania żurawiny

Według badań przeprowadzonych w czerwcu 2002 roku żurawina na drogi moczowe wpływa już po 2 godzinach od jej spożycia i ten korzystny wpływ utrzymuje się jeszcze przez ponad 10 godzin. W związku z tym zalecany sposób spożywania żurawiny to jedna dawka rano i jedna wieczorem. Jeśli, podobnie do milionów kobiet, cierpisz z powodu powracających infekcji pęcherza moczowego, wypróbuj żurawinę. W sklepach i aptekach bez problemu znajdziesz różnego rodzaju produkty na bazie żurawiny, od soków do suplementów diety.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy