Trwa ładowanie...

Żurawina na infekcje dróg moczowych

Preparaty, suplementy diety i produkty spożywcze na bazie żurawiny są również coraz bardziej znane i coraz częściej stosowane w Europie, w tym także w Polsce. Sok z żurawiny nie tylko skutecznie zaspokaja pragnienie i orzeźwia, lecz również ma uznane pozytywne działanie na zdrowie, szczególnie na drogi moczowe.

spis treści

1. Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych, a w szczególności zapalenie pęcherza moczowego, są powszechnym i powracającym problemem. Dotyczy on głównie kobiet, szczególnie tych aktywnych seksualnie między 20 a 50 rokiem życia. 20 do 50% kobiet przeszło infekcje pęcherza moczowego przynajmniej raz w życiu. Do objawów infekcji należy częste oddawanie moczu oraz towarzyszący mu ból.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Leczenie infekcji dróg moczowych

Mimo że często powodują duży ból i dyskomfort, środki, jakimi dysponują lekarze, są niewielkie. Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków, które mają ograniczyć prawdopodobieństwo nawrotu. Tymczasem coraz częściej mamy do czynienia z uodparnianiem się bakterii na działanie antybiotyków, co znacząco utrudnia leczenie.

3. Żurawina a infekcje dróg moczowych

Żurawina to tradycyjny środek na drogi moczowe. W Stanach Zjednoczonych sok z żurawin jest stosowany od dziesięcioleci jako tradycyjny lek przeciwko infekcjom dróg moczowych. Wiele poważnych badań zostało przeprowadzonych w celu potwierdzenia skuteczności żurawiny na drogi moczowe. Badania te dowiodły, że spożywanie soku z żurawin zmniejsza częstotliwość infekcji dróg moczowych zarówno u młodych kobiet, jak i u starszych.

W zależności od badania i od dawek, ryzyko infekcji spada o 20 do 60%. Ten sam efekt jest obserwowany również przy stosowaniu tabletek i innych suplementów na bazie żurawiny. Regularne spożywanie soku z żurawiny daje również dobrą ochronę przeciwko bakteriom odpornym na antybiotyki. Właśnie ze względu na zjawisko uodporniania się bakterii na antybiotyki żurawina staje się coraz bardziej uznaną i polecaną metodą alternatywnej kuracji dróg moczowych.

4. Działanie żurawiny

Ale jak wytłumaczyć te cudowne właściwości? Przeciwnie do tego, co uważano jeszcze niedawno, to nie zdolność żurawiny do zakwaszania moczu leży u podstaw tej ochrony. Bardziej kompleksowe badania przyczyniły się do odkrycia mechanizmy działania żurawiny na drogi moczowe. Owoce żurawiny zawierają flawonoidy, antocyjany i proantocyjanidyny. Te ostatnie są w stanie przyczepić się do niektórych bakterii Escherichia coli, odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza moczowego i zapobiec ich zagnieżdżeniu się w komórkach pęcherza, zapobiegając w ten sposób zakażeniu. Nie mając punktu przyczepienia, bakterie są usuwane z organizmu w naturalny sposób. Niewiele jeszcze wiadomo na temat szybkości działania tego cudownego leku.

5. Szybkość działania żurawiny

Według badań przeprowadzonych w czerwcu 2002 roku żurawina na drogi moczowe wpływa już po 2 godzinach od jej spożycia i ten korzystny wpływ utrzymuje się jeszcze przez ponad 10 godzin. W związku z tym zalecany sposób spożywania żurawiny to jedna dawka rano i jedna wieczorem. Jeśli, podobnie do milionów kobiet, cierpisz z powodu powracających infekcji pęcherza moczowego, wypróbuj żurawinę. W sklepach i aptekach bez problemu znajdziesz różnego rodzaju produkty na bazie żurawiny, od soków do suplementów diety.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza