Trwa ładowanie...

Sprawdź, które farby dla alergików warto stosować

Wybierając farbę do ścian, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor, ale też i rodzaj. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawarte w niej składniki chemiczne mogą być przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Najbardziej narażeni na tego typu substancje są alergicy.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Farby, których alergicy powinni unikać

Specjalne farby dla alergików
Specjalne farby dla alergików

Alergicy niestety mają wiele ograniczeń, gdyż niektóre produkty mogą wywoływać u nich reakcję uczuleniową...

zobacz galerię

Farby ścienne zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych, które często powodują reakcje alergiczne. Według normy europejskiej zawartość lotnych związków organicznych w tego typu produktach (tzw. LZO) nie może przekraczać 30 g/1 l. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są tzw. farby rozpuszczalnikowe. Mimo trwałości i odporności na ścieranie, w trakcie wysychania wydzielają do powietrza dużą ilość toksycznych oparów. Wiele farb wzbogaconych jest o środki grzybobójcze, które także mogą być przyczyną różnych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Alergicy powinni również unikać stosowania w swoich pomieszczeniach drobnoziarnistych farb strukturalnych. Tworzą one bowiem chropowatą powierzchnię, na której z łatwością osiada kurz. Warto także pamiętać o tym, że działanie niektórych szkodliwych substancji może utrzymywać się nawet rok po odmalowaniu pomieszczenia, mimo że zapach farby nie jest już intensywny. Dlatego też długotrwałe przebywanie w świeżo malowanych wnętrzach może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia alergii oddechowej lub skórnej.

2. Farby bezpieczne dla alergików

Farba bezpieczna dla alergików powinna przede wszystkim posiadać atest hypoalergiczny, który potwierdza, że nie zawiera ona substancji uczulających. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że wybrany produkt nie zagraża naszemu zdrowiu i nie spowoduje reakcji alergicznej. Takie oznaczenie powinno pojawić się na opakowaniu farby. Dla osób podatnych na uczulenia odpowiednie są tzw. emulsje wodorozcieńczalne, które tworzą gładkie, jednolite i niepylące powierzchnie. Dobrym rozwiązaniem są również farby gliniane, powstałe z połączenia gliny, piasku i pyłu, dzięki czemu nie zawierają szkodliwych substancji. Występują one w delikatnych ziemistych odcieniach, dlatego nie będą nadawały się dla osób, które chcą zastosować w swoich pomieszczeniach intensywne zestawienia kolorystyczne. Farby z połyskiem lepiej zastąpić matowymi, które po wyschnięciu są znacznie lepiej tolerowane przez alergików. Ostatnio coraz większą popularność zyskują także farby fotokatalityczne. Ich zaletą jest skuteczne usuwanie drobnoustrojów i różnych zanieczyszczeń powietrza, np. dymu tytoniowego. Mogą również neutralizować nieprzyjemne zapachy powstające np. podczas gotowania.

Malowanie ścian nie zawsze musi kojarzyć się z łzawiącymi oczami czy kichaniem. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów tworzonych z myślą o alergikach, które nie zawierają szkodliwych substancji uczuleniowych. Poprzez wybór odpowiedniej farby osoby wrażliwe na różnego rodzaju alergeny mogą nie tylko zmienić wygląd własnego mieszkania, ale przede wszystkim znacznie poprawić jakość swojego życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.