Trwa ładowanie...

Sprawdzona metoda. Tak unikniesz ugryzienia przez kleszcza

 Kamil S. Sikora
31.05.2022 20:00
Jak uniknąć ugryzienia kleszcza?
Jak uniknąć ugryzienia kleszcza? (Getty Images)

Na bezpośredni kontakt z tym krwiożerczym insektem jesteśmy narażeni nie tylko podczas spaceru w lesie, ale również gdy przebywamy w parku, na łące lub w ogrodzie. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza. Wypróbuj starą sprawdzoną metodę, dzięki której unikniesz spotkania z tymi pajęczakami.

spis treści

1. Jak uniknąć kleszczy?

Sprawdzonym i skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka ugryzienia przez kleszcza jest wykorzystanie substancji, która naturalne występuje w przyrodzie. W pobliżu mrowiska ciężko spotkać te niebezpieczne insekty. Dlaczego tak jest? Te pracowite owady wydzielają kwas mrówkowy, którego niskie stężenie skutecznie odstrasza kleszcze i komary, a większe ilości tego związku chemicznego jest dla nich śmiertelne. Poza tym mrówki żywią się kleszczami i potrafią je znaleźć w promieniu 20 metrów od mrowiska. Z kolei kleszcze, gdy wyczują kwas mrówkowy, czują zagrożenie i udają się bezpieczniejsze dla nich miejsce.

Jeśli mamy zamiar rozbić namiot w lesie i pozostać tam na noc, nasz obóz powinien znajdować się w pobliżu mrowiska. W ten sposób z pewnością unikniemy spotkania z kleszczami. Możemy także położyć nasze ubranie na mrówczym gnieździe, a potem dokładnie otrzepać je z owadów.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Kolejną metoda jest naniesie na skórę kwasu mrówkowego. W tym celu, należy przez parę minut trzymać dłonie kilka centymetrów nad mrowiskiem. Potem wystarczy potrzeć twarz i inne odsłonięte części ciała.

2. Gdzie kupić kwas mrówkowy?

Podczas leśnego spaceru, nie zawsze uda nam się napotkać siedlisko mrówek. Na szczęście kwas mrówkowy możemy kupić w każdej aptec. Miksturę wystarczy rozcieńczyć z wodą, wlać do buteleczki z atomizerem i i tak przygotowanym preparatem spryskać ubranie i odkryte części na skórze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze