Swędzenie odbytu - przyczyny, świąd a dieta, leczenie

Swędzenie odbytu to problem, który, niestety, może przytrafić się każdemu. Wbrew pozorom, świąd nie dotyka tylko osób nie dbających o higienę intymną: pojawia się także z powodu nadmiernej wrażliwości na używane środki chemiczne czy papier toaletowy, nieprawidłowej diety, nadpotliwości lub alergii. Swędzenie odbytu wywołują także różne choroby, które należy wyleczyć, aby pozbyć się dyskomfortu. Ważne, aby nie zwlekać z pójściem do lekarza, jeśli świąd jest bardzo uporczywy i nie ustępuje mimo domowych sposobów na jego złagodzenie.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"

Swędzenie odbytu - przyczyny

Swędzenie odbytu może oznaczać choroby, które należy leczyć w konsultacji z lekarzem i po odpowiednich badaniach. Choroby odbytu i jego okolic, które mogą wywołać świąd, to m.in:

Choroby pasożytnicze okolic krocza często wywołują swędzenie odbytu, one także wymagają wizyty u lekarza:

Ogólne schorzenia, które mogą przyczynić się do swędzenia odbytu:

Swędzenie odbytu pojawia się także po operacjach proktologicznych - jest to tzw. mokry odbyt. Ciągłe wydzielanie śluzu i ropy z odbytu podrażnia odbyt i skórę wokół niego, a drapanie i pocieranie tych okolic, tylko pogarszają świąd i dyskomfort.

Uporczywe swędzenie odbytu może być także spowodowane wrodzoną nadwrażliwością na używane środki higieniczne, proszek do prania, płyn do płukania czy na papier toaletowy (dotyczy to głównie pachnącego papieru toaletowego - świąd odbytu wywołują substancje zapachowe).

Częstą przyczyną swędzenia odbytu jest nieodpowiednia higiena miejsc intymnych, używanie podrażniających skórę, szorstkich ręczników, a także nadmierne pocenie się.

Odbyt - budowa

Widoczne między innymi: nasieniowód, odbytnica, kanał odbytu oraz dźwigacz.

Swędzenie odbytu a dieta

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo swędzenia odbytu to także nieodpowiednie odżywianie. Na swędzenie odbytu w szczególności narażone są osoby, które:

Długotrwała biegunka również może wywołać swędzenie odbytu. Biegunka może być skutkiem np. grypy żołądkowej, zapalenia jelit czy zwykłej niestrawności. Bardzo ważna jest więc zrównoważona dieta, zawierająca odpowiednią ilość błonnika - zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość prowadzi do problemów z wydalaniem.

Swędzenie odbytu - leczenie

Po zbadaniu odbytu i odpowiednich badaniach diagnostycznych, lekarz stwierdzi, jaka jest przyczyna świądu i zaleci odpowiednie leczenie. Leczenie grzybicy na przykład, będzie wymagało stosowania specjalnych maści miejscowych o działaniu przeciwgrzybiczym. W przypadku wszawicy łonowej, mogą to być maści, szampony i czopki. Zwykle wystarczy leczenie miejscowe, aby pozbyć się większości ze schorzeń wywołujących swędzenie odbytu.

W większości przypadków bardzo trudno jest stwierdzić, co tak naprawdę powoduje swędzenie odbytu. Oprócz leczenia przyczyn świądu, można także łagodzić swędzenie, co nie tylko zmniejszy dyskomfort, ale także poprawi stan skóry wokół odbytu (nie będzie drapana i pocierana przez pacjenta, co zwykle wtórnie wywołuje stan zapalny):

 • nasiadówki w rumianku;
 • nanosrebro;
 • odpowiednia higiena miejsc intymnych z użyciem delikatnych środków myjących i miękkich ręczników;
 • dokładne, delikatne oczyszczanie odbytu po oddaniu stolca;
 • noszenie tylko bawełnianej, nieopinającej bielizny;
 • zmiana środków higienicznych, które mogą powodować podrażnienie, w tym proszku do prania;
 • stosowanie żelów przeciwzapalnych i przeciwbólowych przeznaczonych do leczenia świądu odbytu, jeśli powyższe sposoby zawiodą.

Jeśli swędzenie odbytu jest wyjątkowo uciążliwe, a powyższe sposoby nie są skuteczne, najlepiej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie badania diagnostyczne oraz sposoby leczenia.

Anna Szozda, 4 tygodnie temu

Bibliografia

 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
 • Wagner A. (red.), Chirurgia dziecięca. Poradnik dla lekarzy pierwszego kontaktu., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2632-6
 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5

Hemoroidy

Komentarze (6)
~Pani
~Pani 2 miesiące temu

Kochani, chciałabym opowiedzieć swoją historię, mam nadzieję, że komuś pomogę. Świąd odbytu pojawił się zimą. Rowek i zwieracz swędział okropnie. Drapałam "dziurkę" i pojawia się krew przy oddawaniu stolca. Czylo postawiłam sobie diagnozę sama - "hemoroidy". Zastosowałam wszystkie dostępne maści na rynku dot. hemoroiów. Pomgół steryd, ale choroba nawrała. Szukałam wiedzy m. in. tu i na innych portalach. Zbadałam się prywatnie na wszelkie robaki, pasożyty, grzybicę przewodu pokarmowego - NIC nie stwierdzono. Byłam 2x prywatnie u proktologa (badanie per rectum, anoskopia i retroskopia do 30 cm) - NIC nie stwierdzono. Dostałam maść prurugio L3 i zinalfat - nie pomagało,a Prurugio jeszcze nasiliło swędzenie. Co ciekawe, proktolog nie stwierdził żadnej choroby, ani hemoroidów (nawet je wykluczył). Choroba się nasilała, byłam na zwolnieniu 3 m-ce, nie mogłąm już chodzić, tak bolało i swedziało. Poszłam do ginekologa i dermatologa. Dostałam tantum rosa, bioracef antybiotyk doustny, pimafucort, pimafucin, flucofast i jeszcze jakiś inny antybiotyk doustnie - wszystko w ciągu 2-3 m-cy brałam - NIC nie pomgało. Ginekolog mówił, ze nie ma pojęcia co to takiego. Dermatolog pisała w ciemno, bez oglądania. NIC nie pomagało. Wysiadała mi psychika. Miałam ochotę wyskoczyć z okna. Płakałam w nocy z bólu i niemocy. Budziałam się nocami 2 -3, spałam po 4 h na dobę. Koszmar. Moczyłam pupę w świeżym rumianku i korze dębu. Rumianek pomagał. Ale dalej się drapałam w nocy, także głęboko w odbycie i potem była krew przy załatwianiu się. Znów poszłam do dermatologa (to był 9 miesiąc walki). Zdruzgotana. A wcześniej lekarz pierwszego kontaku sugerował wizytę u psychiatry, ze to na tle nerwowym.Uwierzyłam w to, ale jeszcze raz poszłam do dermatologa na fundusz. Pani przepisała mi TRAVOCORT (maść na zakażenia grzybiczę z silnymi zapalnymi zmianami skóry). Stosuję się ją na ręce, okolce pachwin i narządów płciowych. Maść za 24 zł. I to był strzał w 10-tkę. Wyzdrowiałam w 4 dni. Nie wierzę w to wszystko. Oglądał mnie 2x ginekolog, 2x proktolog i nikt nie zobaczył grzybicy. Wszystkie wizyty prywatnie. Wyleczył "w ciemno" dermatolog z NFZ. Maścią za 24 zł. Smarowałam rowek, pośladki i zwieracz. 2 x na dobę, grubo. Wyleczenie po 4 dniach. Przeszłam prawdziwy koszmar. Mam nadzieję, że komuś pomogę. Ani to hemoroidy, ani nic innego. Zwykła grzybica. Trzymam za Was kciuki. A lekarze... szkoda gadać..

Odpowiedz
~Cześć
~Cześć 8 miesięcy temu

Od pewnego czasu ma pewien problem że swędzi mnie odbyt nie wiem czy jest to spowodowane tym że mam hemoroidy czy grzybicą. Byłam u lekarza ginekologa powiedział mi że mam grzybicę pochwy, ale mnie pochwa w ogóle nie swędzi ani nie piecze tylko mam upławy które mają nieprzyjemny zapach. Czy to napewno jest grzybica pochwy?

Odpowiedz
~krecik
~krecik ponad rok temu

@~wqee: mozesz miec uszkodzona slusowke. Proponuje codziennie przez tydzien wypijac napar z siemienia lnianego >mnie pomoglo. Lyzeczka siemienia i szklanka wody(niepelna) gotowac 10 min. na wolnym ogniu.Przestygnie -wypic.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czy dieta zapobiegająca powstawaniu hemoroidów istnieje?

Hemoroidów nie należy się wstydzić. Na żylaki odbytu cierpi już do drugi Polak. Ich leczenie nie jest bolesne. Guzki krawawnicze, potocznie zwane (...) właśnie hemoroidami, można pokonać takimi metodami...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czy zaparcia zwiększają ryzyko powstania hemoroidów?

zaparciach obrzęk może pozostać na stałe. Pojawiają się wówczas guzki krwawnicze, czyli główne objawy choroby hemoroidalnej. Leczenie hemoroidów (...) krwawnicze należą do najbardziej powszechnych...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zasady przydatne chorym na hemoroidy w podróży

mocno we znaki. Objawy hemoroidów utrudniające podróż Hemoroidy, czyli tak zwane żylaki odbytu, wywołują szereg dolegliwości o różnym stopniu (...) , łagodzi dyskomfort i odpręża. Rezygnacja z...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Domowe sposoby na hemoroidy - dieta, nasiadówki, maści

mogą doprowadzić do wystąpienia kłopotliwych podrażnień. Aby skutecznie złagodzić przykre objawy hemoroidów, należy przeciwdziałać przyczynom (...) Świąd, krwawienie z odbytu i ból podczas defekacji...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czy można wyleczyć hemoroidy? (WIDEO)

Czy można wyleczyć hemoroidy? (WIDEO) Odtwórz wideo

na to, że można raz na zawsze zwalczyć żylaki odbytu? Czy leczenie pomaga jedynie zwalczyć objawy hemoroidów czy daje szansę na pokonanie tej przykrej dolegliwości? (...) Czy można wyleczyć hemoroidy?...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Hemoroidy u dzieci

Hemoroidy u dzieci

, jednak czynnik ten trudno uznać za dominujący w przypadku dzieci. Dlaczego zatem pojawiają się u naszych pociech? Przyczyny hemoroidów u dzieci (...) . Profilaktyka żylaków odbytu opiera się zatem na wyeliminowaniu...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Co to są hemoroidy? (WIDEO)

Co to są hemoroidy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Co to są hemoroidy? Hemoroidy są uznawane za bardzo wstydliwy problem. Jednak wstyd nie powinien w żadnym przypadku wstrzymywać pacjenta przed wizytą (...) u lekarza, badaniami i rozpoczęciem leczenia. Odpowiednio wcześnie...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroby odbytu - rodzaje, przyczyny, leczenie

. Leczenie hemoroidów i żylaków odbytu może być przeprowadzone nieoperacyjnie. Celem takiego leczenia jest zmniejszenie parcia podczas oddawania stolca (...) kąpiele nasiadowe. Najlepiej po każdym wypróżnieniu. Leczenie...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Hemoroidy a inne choroby odbytu

także o innych stanach chorobowych. Warto zatem, żebyś zapoznał się z treścią artykułu, który pozwoli ci odróżnić charakterystyczne objawy hemoroidów od innych (...) . Hemoroidy a inne choroby Przyczyną...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zioła na hemoroidy

długiej pracy w pozycji siedzącej, braku ćwiczeń fizycznych, ciężkich zaparć albo biegunek, podeszłego wieku. Leczenie hemoroidów ziołami Pacjenci (...) Hemoroidy to bolący problem wielu osób po 30....