Trwa ładowanie...

Świadczenia dla rodziców

Rodzice mają prawo do otrzymywania materialnej pomocy od państwa. Podstawowe świadczenia dla rodziców to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. „becikowe”) oraz świadczenia opiekuńcze, takie jak: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne. Możliwy jest także zasiłek macierzyński po urodzeniu przez kobietę dziecka, a także dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Świadczenia rodzinne w większości można otrzymać, jeśli spełnia się przede wszystkim ustalone kryterium dochodowe.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"


Aby otrzymać zasiłek rodzinny, należy spełniać kryterium dochodowe. Prawo do tej pomocy materialnej pozwala ubiegać się o dodatkowe środki finansowe, wśród których są: dodatek z tytułu urodzenia dziecka, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatek przysługujący osobom samotnie wychowującym dziecko, dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, dodatek przysługujący osobom kształcącym i leczącym dzieci niepełnosprawne, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego lub podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Świadczenia rodzinne przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom, jeśli stosuje się wobec nich przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym lub z innych, bardziej skomplikowanych przepisów prawnych. Kwoty uprawniające do pobierania zasiłku rodzinnego, a także wysokość wyżej wymienionych świadczeń zmieniają się co trzy lata. Najbliższa weryfikacja przypada na listopad 2012 roku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.