Świadczenia dla rodziców
Rodzice mają prawo do otrzymywania materialnej pomocy od państwa. Podstawowe świadczenia dla rodziców to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. „becikowe”) oraz świadczenia opiekuńcze, takie jak: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne. Możliwy jest także zasiłek macierzyński po urodzeniu przez kobietę dziecka, a także dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Świadczenia rodzinne w większości można otrzymać, jeśli spełnia się przede wszystkim ustalone kryterium dochodowe.
Aby otrzymać zasiłek rodzinny, należy spełniać kryterium dochodowe. Prawo do tej pomocy materialnej pozwala ubiegać się o dodatkowe środki finansowe, wśród których są: dodatek z tytułu urodzenia dziecka, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim, dodatek przysługujący osobom samotnie wychowującym dziecko, dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, dodatek przysługujący osobom kształcącym i leczącym dzieci niepełnosprawne, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego lub podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.
Świadczenia rodzinne przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom, jeśli stosuje się wobec nich przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym lub z innych, bardziej skomplikowanych przepisów prawnych. Kwoty uprawniające do pobierania zasiłku rodzinnego, a także wysokość wyżej wymienionych świadczeń zmieniają się co trzy lata. Najbliższa weryfikacja przypada na listopad 2012 roku.