Trwa ładowanie...

Symbicort Turbuhaler – preparaty, skład, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
22.09.2021 15:42
Symbicort Turbuhaler lek stosowany w leczeniu astmy.
Symbicort Turbuhaler lek stosowany w leczeniu astmy. (adobestock)

Symbicort Turbuhaler to lek, który zawiera budezonid i dwuwodny fumaran formoterolu. Stosuje się go w regularnym leczeniu astmy, w którym zasadne jest stosowanie leczenia skojarzonego lub jako jedyny lek wziewny oraz w leczeniu objawowym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jakie są dostępne formy leku? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest Symbicort Turbuhaler?

Symbicort Turbuhaler to lek stosowany w skojarzeniu do leczenia podtrzymującego i doraźnego astmy oraz leczenia objawowego pacjentów z przewlekłą obturacyjną płuc (POChP). Jego cena zależy od wielu czynników, miedzy innymi dawki, postaci leku czy apteki. Jest wydawany na receptę i refundowany.

Preparat Symbicort Turbuhaler zawiera glikokortykosteroid - formoterol i budezonid. To selektywny agonista receptora β2-adrenergicznego. Substancją pomocniczą jest laktoza jednowodna. Lek jest dostępny jako aerozol inhalacyjny i zawiesina. Występuje w różnych dawkach:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
 • 80 mcg + 4,5 mcg na dawkę (Symbicort Turbuhaler 80),
 • 160 mcg + 4,5 mcg na dawkę (Symbicort Turbuhaler 160),
 • 320 mcg + 4,5 mcg na dawkę (Symbicort Turbuhaler 320),

Dostępne są także różne opakowania leku. Można kupić:

 • 1 inhalator 60 dawek,
 • 2 inhalatory 60 dawek,
 • 3 inhalatory 60 dawek,
 • 10 inhalatorów 60 dawek,
 • 18 inhalatorów 60 dawek,
 • 1 inhalator 120 dawek,
 • 2 inhalatory 120 dawek,
 • 3 inhalatory 120 dawek,
 • 10 inhalatorów 120 dawek,
 • 18 inhalatorów 120 dawek.

2. Wskazania do stosowania Symbicort Turbuhaler

Symbicort Turbuhaler ma działanie przeciwobrzękowe, rozszerzające oskrzela, przeciwzapalne oraz zwiotczające mięśnie dróg oddechowych. Dzięki temu redukuje obrzęk płuc, rozszerza oskrzela, zwiotcza mięśnie dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Zapobiega i redukuje stany zapalne płuc.

To dlatego wskazaniem do jego zastosowania jest astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Lek stosuje się w leczeniu objawowym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także w regularnym leczeniu astmy, w którym właściwe jest stosowanie leczenia skojarzonego. To także jedyny lek wziewny na astmę.

3. Dawkowanie leku Symbicort Turbuhaler

W leczeniu astmy lek Symbicort Turbuhaler należy przyjmować codziennie, co pomaga zapobiegać występowaniu objawów choroby. Lek może być zalecony do leczenia astmy na dwa różne sposoby. Niektórym pacjentom zalecane są dwa leki w inhalatorach przeciwko astmie: lek Symbicort Turbuhaler oraz osobny lek stosowany doraźnie. Innym Symbicort Turbuhaler jest zalecany jako jedyny lek w inhalatorze przeciwko astmie.

W przypadku osób dorosłych zalecana dawka zwykle to 1 lub 2 inhalacje, przyjmowane dwa razy na dobę, choć lekarz może ją zwiększyć do 4 inhalacji dwa razy na dobę.

W przypadku dzieci i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) zalecana dawka wynosi 1 lub 2 inhalacje, przyjmowane dwa razy na dobę, choć lekarz może zalecić dawkę leku raz na dobę. W terapii przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lek stosuje się wyłącznie u dorosłych. Zalecana dawka to 2 inhalacje dwa razy na dobę.

4. Środki ostrożności i przeciwwskazania

Symbicort Turbuhaler należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nie mniej ważne jest, by podczas terapii przestrzegać zasad. Przede wszystkim lek należy stosować codziennie, nawet gdy nie występują objawy, a po każdej przyjętej dawce przepłukać jamę ustną wodą i wypluć ją.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Symbicort Turbuhaler jest uczulenie na budezonid, formoterol lub laktozę. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy u pacjenta występuje zakażenie płuc, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, choroby serca, problemy z tarczycą lub nadnerczami, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub niskie stężenie potasu we krwi.

Przed zastosowaniem leku u kobiet w ciąży w okresie karmienia piersią, konieczny jest kontakt z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatów Symbicort Turbuhaler u dzieci w wieku poniżej 6. roku życia w leczeniu astmy oskrzelowej. Nie wolno stosować go u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, gdy wskazaniem jest przewlekła obturacyjna choroba płuc.

5. Skutki uboczne działania leku Symbicort Turbuhaler

Ze zażywaniem Symbicort Turbuhaler wiąże się ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Często obserwuje się kołatanie serca, drżenie lub trzęsienie się, ból głowy, łagodny ból gardła, kaszel i chrypka, a także zapalenie płuc u pacjentów z POChP oraz zakażenie grzybicze jamy ustnej. Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Symbicort Turbuhaler nie może być łączony z lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne (także w postaci kropli do oczu), przeciwarytmicznymi, stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, moczopędnymi, steroidowymi przyjmowanymi doustnie, lekami ksantynowymi i innymi lekami rozszerzającymi oskrzela, a także lekami przeciwdepresyjnymi oraz przeciwpsychotycznymi zawierającymi pochodne fenotiazyny, lekami stosowanymi w terapii zakażenia wirusem HIV i leczeniu innych zakażeń oraz lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona i terapii zaburzeń czynności tarczycy.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze