Trwa ładowanie...

Szczepienie a paracetamol

Zdaniem naukowców podawanie maluchom paracetamolu po szczepieniu w celu zapobieżenia gorączce może ograniczyć skuteczność zastrzyku. Czeskie doświadczenie przeprowadzone na 450 niemowlętach wykazało, iż paracetamol, który był podawany w ciągu 25 godzin od szczepienia, faktycznie obniżył gorączkę, ale także spowodował mniejszą reakcje organizmu na szczepionkę.

spis treści

1. Środki przeciwbólowe a szczepienie

Inny lekarz z Wielkiej Brytanii także zaleca, by nie stosować jakichkolwiek leków bez ważnej przyczyny. Kierownik powyższego badania, prof. Roman Prymula, stwierdził, że paracetamol był podawany profilaktycznie, by uspokoić obawy rodziców co do możliwości późniejszej gorączki u ich dziecka na skutek zastrzyku. Badanie jednak wykazuje, iż taka profilaktyka może przynieść więcej szkód niż pożytku. 

Dzieci, które uczestniczyły w badaniu, podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa po otrzymaniu szczepienia przeciwko pneumokokom, rotawirosom, tężcowi, grypie, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu b czy polio otrzymywała dawkę paracetamolu co 6–8 godzin przez następne 24 godziny. Natomiast druga grupa nie otrzymała po szczepieniu żadnych środków przeciwbólowych.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Wyniki pokazały, iż 42% dzieci, które otrzymały paracetamol, dostało gorączki w porównaniu do 66% dzieci, które nie otrzymały go po szczepieniu.

Jeśli natomiast spojrzeć na to pod względem odpowiedzi organizmu na szczepionkę, to badacze wykryli mniejszy poziom przeciwciał u niemowląt, które otrzymały paracetamol, co sugeruje, iż odpowiedź immunologiczna nie jest tak dobra w przypadku zastosowania wspomnianego powyżej leku przeciwbólowego.

Według naukowców paracetamol ingeruje w odpowiedzi komórek układu odpornościowego na szczepionkę.

Podawanie dzieciom paracetamolu czy ibuprofenu przed i po szczepieniu nie powinno być zalecane, ponieważ ma niewielki efekt, a wstępne badania sugerują nawet, iż może być szkodliwe, stwierdził dr David Elliman, ekspert ds. szczepień dziecka z Great Ormond Street Hospital.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza