Trwa ładowanie...

Szczepionki odczulające

W leczeniu alergii niezmiernie ważne są szczepionki odczulające organizm. Immunoterapię stosuje się wyłącznie w przypadku chorób alergicznych natychmiastowych. Jest rodzajem szczepienia, które polega na wywołaniu przemian w układzie odpornościowym przez podanie szkodliwego alergenu. Dzięki szczepionkom odczulającym doprowadza się do zlikwidowania reakcji alergicznej pomimo dalszego kontaktu z alergenem. Szczepionki stosowane są na odczulanie organizmu w alergii natychmiastowej na roztocze kurzu domowego, pyłki roślin i jad pszczół i os. Szczepionka odczulająca powoduje uzyskanie tolerancji na uczulający antygen. Naukowcy twierdzą, że szczepionki z alergenami pyłków roślin są skuteczne w około 50 do 80 procentach przypadków, zaś przy uczuleniach na jad pszczół i os - prawie w 100 procentach.

spis treści

1. Rodzaje szczepionek odczulających

  • alergie na roztocza,
  • pyłkowice (pyłki traw, pyłki drzew, chwasty, brzoza, olcha, leszczyna),
  • alergie na jad osy i pszczoły,
  • alergie na pleśnie, pyłki innych roślin lub pokarmy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Szczepionki mogą być zrobione na indywidualne zamówienie alergologa prowadzącego leczenie alergii.

2. Leczenie alergii

Czasami podanie pewnej dawki szczepionki jest niemożliwe. Jeżeli przerwa trwa więcej niż trzy dni, wówczas alergolog znający pacjenta wprowadzi odpowiednie postępowanie. Leczenie alergii polega na odczulaniu. Szczególnie ważne jest odczulanie pacjentów uczulonych na pyłki drzew wcześnie kwitnących (brzoza, olcha, leszczyna). Temu rodzajowi uczulenia często towarzyszy alergia krzyżowa na pokarmy pochodzenia roślinnego ( jabłko, marchew, pietruszka, gruszka itp.). Odczulanie szczepionkami wraz z odpowiednią dietą eliminacyjną przynosi dobre efekty.

3. Odczulanie w alergii

Neutralizacja to doskonała metoda umożliwiająca łączenie ze sobą różnych alergenów wziewnych i pokarmowych. Neutralizacja jest bardzo pracochłonną metoda odczulania dzieci. Stosowana jest przez kilka tysięcy lekarzy skupionych w Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii Alergologicznej.

W niektórych przypadkach schorzeń dróg oddechowych szczepionki odczulające okazują się jedynym sposobem na alergię. Istnieją różne szczepionki przystosowane do kombinacji uczulenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Powikłania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza