Szczepionkowe zamieszanie. Rzecznik MZ rozwiewa wątpliwości

Na rozstrzygnięcie przetargu na dostawę zaktualizowanych szczepionek przeciwko COVID-19 trzeba czekać do końca tego tygodnia. Na tym jednak nie koniec, bo startują w nim wyłącznie firmy, których preparaty nie zostały jeszcze zarejestrowane w UE. Jak to wpłynie na dostawy?

Nowe wieści o szczepionkach przeciwko COVID-19. "To przetarg warunkowy"Nowe wieści o szczepionkach przeciwko COVID-19. "To przetarg warunkowy"
Źródło zdjęć: © Getty Images
Katarzyna Prus

Szczepionki we wrześniu czy w październiku?

We wtorek pisaliśmy, że szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być szybciej, niż do tej pory przewidywano.

Ministerstwo Zdrowia chce odkupić szczepionki przeciwko COVID-19 od jednego z europejskich krajów. Według zapowiedzi szefowej resortu preparaty miałyby być dostępne dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby jeszcze we wrześniu.

- Jesteśmy w kontakcie z jednym z krajów unijnych. Odkupimy od niego szczepionki, które ma ze wspólnego przetargu, po cenie zakupu. Szczepionki we wrześniu będą dostępne na pewno dla osób z grup ryzyka, czyli seniorów i osób z obniżoną odpornością - powiedziała w poniedziałek minister zdrowia w TVP Info.

Czy COVID będzie taką chorobą jak grypa?

- Niestety nasi poprzednicy odstąpili od takiej ogólnej zasady, że wszystkie kraje unijne kupują szczepionkę razem. Polska i Węgry odstąpiły od tego, stąd mamy pewne przesunięcia w czasie - tłumaczyła Leszczyna.

Jednocześnie wskazała, że w poniedziałek miał być rozstrzygnięty przetarg na dostawę zaktualizowanych szczepionek, które mają trafić już konkretnie do Polski, ale w grę wchodzą firmy, których szczepionki nie mają jeszcze rejestracji w UE.

Do końca tego tygodnia ma być rozstrzygnięty przetarg na dostawę szczepionek
Do końca tego tygodnia ma być rozstrzygnięty przetarg na dostawę szczepionek © Getty Images

W związku z brakiem zatwierdzenia preparatów przez Europejską Agencję Leków pojawiają się jednak wątpliwości co do realnego terminu dostaw nowych preparatów.

Zapytaliśmy MZ, czy przetarg został już rozstrzygnięty i kiedy realnie możemy spodziewać się nowych preparatów.

"Warunkowy" przetarg

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie, że chodzi o "przetarg warunkowy".

- Dostawy szczepionek na COVID-19 w UE są realizowane w ramach procedury wspólnego zakupu, z której wystąpiły trzy państwa - Polska, Węgry i Rumunia. W związku z tym musiały zorganizować osobne przetargi na szczepionki - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wskazuje, że w Polsce startują dwie firmy - Novavax i Moderna.

- Jest to jednak przetarg "warunkowy", bo żadna z tych firm nie ma jeszcze szczepionek zarejestrowanych przez EMA (Europejską Agencję Leków - red.) - wyjaśnia rzecznik resortu zdrowia.

Okazuje się, że rozstrzygnięcia jeszcze nie było.

- Przetarg ma być rozstrzygnięty do końca tego tygodnia, ale trzeba będzie zaczekać na posiedzenie komitetu EMA zaplanowane na 19 września, na którym zapadnie decyzja co do autoryzacji tych preparatów. Dostawy z tej procedury są planowane na połowę października - wskazuje Jakub Gołąb.

- Niezależnie od tego jesteśmy w stałym kontakcie z innymi europejskimi krajami w sprawie odkupienia nadwyżek szczepionek pochodzących z centralnego zakupu unijnego. Jedyną firmą, która dostarcza w ten sposób szczepionki, jest Pfizer. Jednocześnie to jedyna firma, która ma zarejestrowaną w UE szczepionkę ukierunkowaną na aktualne subwarianty wirusa - wyjaśnia.

- Aktualnie czeka nas trudny okres przejściowy, kiedy nie mamy żadnego zabezpieczenia do czasu nowych szczepionek na COVID-19. Powinniśmy więc dbać o najsłabszych w ten sposób, by w części domów opieki, gdzie przebywają starsze i schorowane osoby, czy w placówkach medycznych zacząć znowu stosować maseczki - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie
Przyczyny choroby Parkinsona. Naukowcy mają nową hipotezę
Przyczyny choroby Parkinsona. Naukowcy mają nową hipotezę
Surowsze kary za ataki na medyków. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości
Surowsze kary za ataki na medyków. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości
Pamiętaj, zanim spuścisz wodę. Ważna informacja o zdrowiu
Pamiętaj, zanim spuścisz wodę. Ważna informacja o zdrowiu
Daria Trafankowska zmarła na raka trzustki. Takie są "ciche" objawy choroby
Daria Trafankowska zmarła na raka trzustki. Takie są "ciche" objawy choroby
Na jakiego specjalistę musieliśmy czekać najdłużej? Jest nowy raport NFZ
Na jakiego specjalistę musieliśmy czekać najdłużej? Jest nowy raport NFZ
Otyłość to choroba przewlekła. Tak powinno wyglądać prawidłowe leczenie
Otyłość to choroba przewlekła. Tak powinno wyglądać prawidłowe leczenie
Sanepid ostrzega. Odstaw ten produkt, lepiej go nie jeść
Sanepid ostrzega. Odstaw ten produkt, lepiej go nie jeść
Tak zmieni się system zdrowia w 2026 roku. Flagowy projekt "mnoży wątpliwości"
Tak zmieni się system zdrowia w 2026 roku. Flagowy projekt "mnoży wątpliwości"
Zasnęła z grypą, obudziła się po amputacji rąk i nóg. "Nic nie mogę zmienić"
Zasnęła z grypą, obudziła się po amputacji rąk i nóg. "Nic nie mogę zmienić"
Miał 19 lat. Wykryli u niego chorobę Alzheimera
Miał 19 lat. Wykryli u niego chorobę Alzheimera
Rak jelita grubego dawał jeden objaw. "Czekanie na wyniki było straszne"
Rak jelita grubego dawał jeden objaw. "Czekanie na wyniki było straszne"
Nowe przypadki ptasiej grypy w Polsce. Czy choroba stanowi zagrożenie dla ludzi?
Nowe przypadki ptasiej grypy w Polsce. Czy choroba stanowi zagrożenie dla ludzi?