Trwa ładowanie...

Szef Pfizera przekazał smutne wieści. To drugi raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

Albert Bourla zakaził się koronawirusem. To już drugi raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy
Albert Bourla zakaził się koronawirusem. To już drugi raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy (East News)

Dr Albert Bourla, szef firmy Pfizer, poinformował, że w ciągu dwóch miesięcy drugi raz zaraził się koronawirusem. Po raz pierwszy w połowie sierpnia, po raz drugi we wrześniu. Jak przekazał, nie zdążył zaszczepić się zmodernizowaną wersją szczepionki.

spis treści

1. Dyrektor generalny Pfizera po raz drugi zakażony SARS-CoV-2

24 września dr Bourla za pośrednictwem Twittera poinformował, że po raz kolejny zmaga się z zakażeniem koronawirusem. Szef Pfizera napisał, że choć test wyszedł pozytywny, nie ma objawów infekcji i czuje się dobrze.

Jak dodał, nie przyjął dawki przypominającej zmodernizowanej szczepionki przeciw COVID-19, ponieważ sugerował się wytycznymi Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), które mówią jasno, że po przejściu zakażenia, można zaszczepić się dopiero po trzech miesiącach.

Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"

- Chociaż poczyniliśmy ogromne postępy, wirus wciąż jest z nami – napisał.

2. Biden ogłosił koniec pandemii

Słowa dr Bourli wydają się głosem rozsądku, zwłaszcza w porównaniu z zaskakującym przekazem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Polityk ku zaskoczeniu ekspertów ds. zdrowia ogłosił w zeszłym tygodniu "koniec pandemii COVID-19".

Jest to tym bardziej zdumiewające, że w USA każdego dnia ok. 53 tys. obywateli otrzymuje pozytywne wyniki testów na COVID-19. Dziennie w wyniku zakażeń umiera w Stanach Zjednoczonych 350 osób.

Obecnie każda osoba powyżej 12. roku życia może się tam zaszczepić przeciwko SARS-CoV-2 zaktualizowanymi preparatami firmy Pfizer lub Moderna, skierowanymi na dominujące podwarianty BA.4 i BA.5.

W sumie ok. 109 mln mieszkańców USA otrzymało co najmniej jedną dawkę przypominającą. Jest to jednak jedynie 35 proc. populacji Stanów Zjednoczonych w wieku powyżej 5 lat.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze