Trwa ładowanie...

Tabletka na raka piersi

Na rynku dostępny jest lek w formie tabletek, który można stosować w przypadku HER2-dodatniego raka piersi. Na ten typ nowotworu cierpi 17% Polek z rakiem piersi.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

spis treści

1. Rak piersi HER2-dodatni

W przypadku raka piersi o statusie HER2-dodatnim przyczyną rozwoju choroby jest nadmierna ekspresja receptora HER2. HER2 jest białkiem zlokalizowanym na powierzchni komórek. Receptor ten ogrywa ważną rolę w procesie ich wzrostu i podziału. Większa liczba kopii genu kodującego HER2 w przypadku komórek nowotworowych może przyspieszać rozwój raka. Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet w naszym kraju. Każdego roku zapada na niego ok. 14 tys. Polek, a umiera aż 5 tys. Zazwyczaj nadmierna ekspresja receptora HER2 jest przyczyną 20-30% zachorowań. W Polsce – 17%. Ten typ raka piersi jest bardziej agresywny niż pozostałe i w krótszym czasie daje przerzuty do innych narządów.

2. Leczenie raka piersi

Aby leczenie raka piersi przynosiło efekty, konieczne jest wcześniejsze określenie typu nowotworu. W tym celu należy wykonać badanie na status receptora HER2. Dopiero po tym można dobrać odpowiednią terapię celowaną. W przypadku HER2-dodatniego raka piersi stosuje się dwa leki. Działanie pierwszego z nich polega na łączeniu się z receptorem i hamowaniu wzrostu guza. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są bardzo małe guzy, zaawansowane stadium raka i poważne choroby serca. Jeśli pierwszy lek się nie sprawdzi lub gdy dojdzie do nawrotów choroby, w leczeniu raka wykorzystuje się drugi lek, dostępny w formie tabletek. Taka forma podania farmaceutyku jest niezwykle korzystna, gdyż nie wymaga hospitalizacji, a pacjent, mimo leczenia, może prowadzić normalne życie. Oba preparaty są refundowane dzięki staraniom stowarzyszenia kobiet, które przeszły mastektomię - „Amazonki”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Techniki laserowe leczenia raka piersi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza