Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne omal nie zabiły młodej kobiety. Wszystko przez zator krwi

33-latka z Wielkiej Brytanii obudziła się na leżąc na podłodze. Nie wiedziała, co się z nią stało. Niedługo później odkryła, że właśnie omal nie umarła. A wszystko przez tabletki, które przyjmuje wiele kobiet na całym świecie.

1. Zator w płucach

Kobietę leżącą na podłodze odnalazł jej brat, który wezwał pogotowie. Brytyjka nie była w stanie się podnieść i miała kłopoty z oddychaniem. Lauren na co dzień odżywiała się odpowiednio, była wysportowaną kobietą. Wydawało jej się, że dba o zdrowie wystarczająco. Po przewiezieniu jej do szpitala przeżyła szok.

Lauren była zdrową kobietą
Lauren była zdrową kobietą (Facebook.com)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Antykoncepcja dla mężczyzn"

Po przeprowadzeniu szczegółowych badań lekarze przekazali jej, że miała dwa poważne zatory płucne, które poważnie ograniczały swobodny przepływ tlenu w organizmie. W wielu przypadkach takie zatory kończą się zgonem pacjenta.

2. Śmierć z powodu tabletek antykoncepcyjnych

Kolejne badania pokazały, że zatory pokonały bardzo długą drogę w naczyniach krwionośnych, zanim utknęły w płucach. Według lekarzy zator pojawił się początkowo w okolicach miednicy i był spowodowany przez tabletki antykoncepcyjne zażywane przez Lauren.

w 2015 roku Fallan Kurek zmarła z powodu zatoru spowodowanego zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych (iStock)
w 2015 roku Fallan Kurek zmarła z powodu zatoru spowodowanego zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych (iStock)

W tym momencie Brytyjka poczuła, że miała dużo szczęścia. Pięć lat temu gazety w całym Zjednoczonym Królestwie pisały o przypadku nauczycielki, która zmarła na skutek podobnego zatoru spowodowanego również zażywaniem antykoncepcji hormonalnej.

Według Brytyjki najgorsze jest to, że przed atakiem nie pojawiały się żadne znaki ostrzegawcze – czuła się bardzo dobrze.

3. Czy tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Zakrzepy krwi pojawiają się zazwyczaj w naczyniach krwionośnych nóg. Zaczynają one wtedy puchnąć w tym miejscu. Pojawia się również ból, który jest ostatnim sygnałem, że należy udać się do szpitala. Jeśli zakrzep przemieści się razem z krwią w stronę serca lub mózgu, może dojść do śmiertelnego zagrożenia. Może to oznaczać zamknięcie światła naczyń krwionośnych do tego stopnia, że dojdzie do zatrzymania akcji serca lub udaru niedokrwiennego mózgu.

Kobiety biorące tabletki muszą rozważyć zrobienie sobie przerwy (iStock)
Kobiety biorące tabletki muszą rozważyć zrobienie sobie przerwy (iStock)

Terapia podana Lauren przez Brytyjskich lekarzy sprawiła, że jej stan się poprawił. Chce ostrzec inne kobiety przed zagrożeniem wynikającym z nieodpowiedzialnego zażywania antykoncepcji hormonalnej. Zażywanie przez lata tych samych tabletek może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów. Dlatego ewentualne odstawienie tabletek należy skonsultować z lekarzem. Różne preparaty mogą oddziaływać na organizm inaczej po wznowieniu ich zażywania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza