Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu Marvelon, tabletki antykoncepcyjne dla kobiet. Powód? Błędne oznaczenie opakowania produktu.

1. Decyzja GIF

Wniosek o wycofanie tabletek Marvelon wpłynął do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w poniedziałek, 14 listopada br. Powodem podjęcia decyzji o wycofaniu produktu z obrotu jest błędne oznaczenie opakowania tabletek o numerze seryjnym: M019820.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Oznacza to, że część produktu leczniczego została zapakowana w kartoniki jednostkowe oznakowane jako Marvelon 3x21 tabl, a powinna być zapakowana w kartoniki zawierające 1x21 tabl.

Wycofane tabletki antykoncepcyjne
Wycofane tabletki antykoncepcyjne

Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

2. Jak działa Marvelon?

Marvelon to produkt dwuskładnikowy o działaniu antykoncepcyjnym. Stosuje się je 21 dni, po których należy zrobić 7 dni przerwy.

Pigułki antykoncepcyjne Marvelon zawierają etynyloestradiol i desogestrelhormony, czyli odpowiedniki żeńskich hormonów (estrogenów i progesteronu). Tłumią funkcje przysadki mózgowej, hamują rozwój i uwolnienie komórki jajowej w jajniku.

Zawarty w tabletkach progestagen utrudnia przedostanie się męskiemu nasieniu do jajeczka oraz zapobiega zmianom śluzowym w macicy.

Produkt zmniejsza bóle menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy. Pigułki Marvelon stosowane są także przez kobiety chore na endometriozę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Seria Marvelonu została wycofana z obrotu.
Seria Marvelonu została wycofana z obrotu. (tabletkiantykoncepcyjne.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza