Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu Marvelon, tabletki antykoncepcyjne dla kobiet. Powód? Błędne oznaczenie opakowania produktu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Decyzja GIF

Wniosek o wycofanie tabletek Marvelon wpłynął do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w poniedziałek, 14 listopada br. Powodem podjęcia decyzji o wycofaniu produktu z obrotu jest błędne oznaczenie opakowania tabletek o numerze seryjnym: M019820.

Przeczytaj koniecznie

Oznacza to, że część produktu leczniczego została zapakowana w kartoniki jednostkowe oznakowane jako Marvelon 3x21 tabl, a powinna być zapakowana w kartoniki zawierające 1x21 tabl.

Wycofane tabletki antykoncepcyjne
Wycofane tabletki antykoncepcyjne

Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

2. Jak działa Marvelon?

Marvelon to produkt dwuskładnikowy o działaniu antykoncepcyjnym. Stosuje się je 21 dni, po których należy zrobić 7 dni przerwy.

Pigułki antykoncepcyjne Marvelon zawierają etynyloestradiol i desogestrelhormony, czyli odpowiedniki żeńskich hormonów (estrogenów i progesteronu). Tłumią funkcje przysadki mózgowej, hamują rozwój i uwolnienie komórki jajowej w jajniku.

Zawarty w tabletkach progestagen utrudnia przedostanie się męskiemu nasieniu do jajeczka oraz zapobiega zmianom śluzowym w macicy.

Produkt zmniejsza bóle menstruacyjne i reguluje cykl miesiączkowy. Pigułki Marvelon stosowane są także przez kobiety chore na endometriozę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.