Trwa ładowanie...

Tak objawia się groźny nowotwór. Dr Katarzyna Muras-Szwedziak ostrzega

Czerniak to podstępny nowotwór, który wyglądem może przypominać niewinnie wyglądającego pieprzyka. Ale lekarze ostrzegają, że choroba skóry może manifestować się wielorako – nie tylko jako mała plamka, lecz także jako rozległe brązowo-czarne plamy. Czerniak najczęściej manifestuje się na nogach, zarówno z przodu, jak i z tyłu, a także na plecach i karku. Jak odróżnić go od pieprzyka?

spis treści

1. Czerniak może wyglądać jak pieprzyk. Uważnie przyglądaj się skórze

"To są dwa oblicza czerniaka. Jedno i drugie na podeszwowej części stopy. Oglądajcie się. Badajcie. Chodźcie na dermatoskopię. Pamiętajcie też – wiele z leków immunosupresyjnych zwiększa ryzyko raka skóry (czerniaka też) – dlatego nie opalaj się, przyjmując takie leki. Wiele z leków może zwiększać takie ryzyko – zapytajcie o to swojego lekarza" – ostrzega w mediach społecznościowych dr Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog. Lekarka dodaje, że u niej samej wykryto kiedyś czerniaka, ale dzięki szybkiej diagnozie udało się go wyleczyć.

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry i wywodzi się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. To ona sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Czerniak stanowi 5–7 proc. wszystkich nowotworów skóry, a w Polsce jest nowotworem o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Czerniak najczęściej pojawia się na skórze, ale bywa diagnozowany także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Wcześnie wykryty jest w 100 proc. uleczalny. Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka? Pieprzyk ma zazwyczaj symetryczny kształt, czerniak natomiast ma bardzo nieregularne brzegi. Różny może być także kolor – pieprzyk ma zazwyczaj kolor jednolity, a w przypadku czerniaka pojawiają się przejaśnienia czy zaciemnienia na powierzchni zmiany.

2. Jakie są objawy czerniaka?

Cechy, które mogą wskazywać na czerniaka, to:

  • kształt asymetryczny, nieregularny,
  • nierówny rozkład barwy (ciemniejsze i jaśniejsze obszary w obrębie jednego znamienia),
  • nierówne brzegi,
  • zmiany w grubości i powierzchni zmiany,
  • wielkość powyżej 6 mm,
  • swędzenie.

Okazuje się, że pierwszym objawem czerniaka może być też powiększenie węzłów chłonnych w okolicy, w której rozwinął się nowotwór.

Istnieje też grupa nowotworów określana mianem czerniaków bezbarwnikowych. Stanowią one około 2 proc. wszystkich czerniaków. Pierwszym objawem takiej zmiany jest często niecharakterystyczna, powiększająca się, różowoczerwona grudka lub czerwony guzek. Lekarz diagnozuje ją na podstawie badania dermatoskopowego.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza