Tatuaż rogówki

Tatuaż rogówki to zabieg polegający na tatuowaniu rogówki ludzkiego oka. Tatuaż na oku wykonuje się w celu poprawy wyglądu i wzroku. Dostępnych jest wiele metod tatuowania. Barwienie rogówki wykonuje się za pomocą różnych środków barwiących. Są to barwniki chemiczne, organiczne lub pigmenty błony naczyniowej zwierząt. Tatuowanie rogówki wykonuje się głównie, gdy pojawia się zmętnienie rogówki czy blizny na niej. Tatuaż na oku czasami wykonywany jest jako forma tatuażu estetycznego.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Dlaczego wykonywany jest tatuaż rogówki?

Przyczyny wykonywania tatuażu na oku są różne. Większość pacjentów chce poprawić wygląd oczu po chorobie lub wypadku. U niektórych osób powodem wykonania tatuażu jest potrzeba korekty wzroku, szczególnie w przypadku osób z albinizmem, aniridią, colobomą, iridodialysis i stożkiem rogówki. Główną przyczyną jest jednak chęć zmiany wyglądu oka, zwłaszcza jeśli u danej osoby wystąpiło zmętnienie rogówki, które powoduje zmianę koloru części. Tatuowanie rogówki wykonywane jest także w przypadku, gdy występują blizny na rogówce, które tworzą nieprzezroczysty lub półprzezroczysty obszar na oku. Zmętnienie rogówki, jak i blizny na niej mogą być wynikiem zaćmy, zapalenia rogówki czy bielma. Jeśli rogówka jest tatuowana, możliwe jest przywrócenie poprzedniego koloru oka. Pacjenci, którzy utracili całkowicie wzrok lub częściowo i nie mają możliwości jego odzyskania, decydują się na tatuowanie rogówki.

Jak wygląda tatuowanie rogówki?

Istnieje kilka metod tatuowania oka. W większości przypadków środek barwiący aplikuje się bezpośrednio na rogówkę. Następnie lekarz wprowadza igłę do oka. Wprowadzanie barwnika następuje poprzecznie lub pionowo. Pozwala to na uzyskanie jednolitego zabarwienia w każdym miejscu oraz minimalizuje pojawienie się podrażnienia oka. Jedna z metod polega na nakłuwaniu wielokrotnym zrębu rogówki specjalną igłą, którą wprowadzana jest za każdym razem nowa partia barwnika. Inną metodą jest zaś nakłuwanie igłą z tuszem 3 krawędzi zrębu rogówki. Niedawno wprowadzona w Stanach Zjednoczonych metoda tatuowania oka, polega na tym, że najpierw zostaje usunięty nabłonek rogówki, po czym umieszczany jest na 2 minuty jałowy kawałek bibuły nasączony 2% roztworem chlorku platyny, a następnie na 25 sekund jałowy kawałek bibuły nasączony 2% hydrazyną. Istnieją jeszcze inne metody i używane są do tego różnego rodzaju narzędzia.

Barwniki do tatuowania rogówki są różne. Obecnie stosowane są barwniki chemiczne, barwniki pochodzenia organicznego i pigmenty błony naczyniowej otrzymywane z oczu zwierząt. Do barwników chemicznych zaliczamy barwniki metaliczne – chlorek platyny lub złota. Barwienie środkiem organicznym polega na impregnacji węgla. Jest to metoda trudniejsza, wymaga więcej czasu, ale bardziej trwała niż w przypadku środków metalicznych.

Zalety i wady tatuażu rogówki

Zalety tatuażu na oku:

 • oko szybko się goi;
 • daje dobre rezultaty;
 • zmniejsza skutki zmętnienia rogówki;
 • pozwala zredukować odbicia światła po utracie tęczówki;
 • może zwiększać ostrość wzroku.

Niestety zabieg, jakim jest tatuowanie rogówki ma także swoje wady. Przede wszystkim jest to trudność w jego wykonaniu. Istnieje także pewne ryzyko jego powikłań w postaci infekcji, przebicia rogówki czy powstaniu krwotoków. Mogą pojawić się także owrzodzenia w miejscach nacięć lub nakłuć. W rzadkich przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia nabłonka rogówki. Często tatuowane miejsce blednie i rezultat rzadko jest trwały. Niekiedy konieczne jest powtórne tatuowanie oka.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Izdebska J. (red.), OKULISTYKA Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-15-6
 • Kański J.J. Okulistyka kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-120-4
 • Niżankowska M. H. Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3224-6

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tatuaż rogówki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Tatuaż rogówki
Przeszczepienie rogówki

Przeszczep rogówki

Przeszczep rogówki

Na zdjęciu widoczny efekt przeszczepienia rogówki od zmarłego dawcy. Zabieg wykonywany jest przez wyspecjalizowanych chirurgów-okulistów.

Badanie wzroku - badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka

Pachymetria (WIDEO)

Pachymetria (WIDEO) Odtwórz wideo

Pachymetria jest to badanie oceniające grubość rogówki. Rogówka jest to ta część oka, która otacza oko, jest jego zewnętrzną, wypukłą warstwą (...) grubości rogówki (ta grubość to 545 mikrometrów)....

Keratektomia astygmatyczna oka

Zabieg keratektomii

Zabieg keratektomii

Keraktektomia to zabieg mający na celu usunięcie warstwy rogówki.

Niedrożność kanalika łzowego

Suche oko (WIDEO)

Suche oko (WIDEO) Odtwórz wideo

powierzchnię rogówki i spojówki, a także dbając o to, aby zwilżać powieki. Do tego ta warstwa ochronna pełni także funkcję optyczną. Kształtuje oraz zachowuje (...) ona bowiem gładką powierzchnię rogówki w celu zapewnienia...

Opryszczka narządów płciowych - epidemiologia, objawy, profilaktyka, leczenie

Leczenie opryszczki (WIDEO)

Leczenie opryszczki (WIDEO) Odtwórz wideo

autonomicznego, zapalenie rogówki, kiedy wirus HSV dostanie się do oka, bakteryjne owrzodzenie opryszczkowe, zapalenie mózgu. Opryszczka

Jak pozbyć się opryszczki?

Konsekwencje opryszczki płciowej (WIDEO)

Konsekwencje opryszczki płciowej (WIDEO) Odtwórz wideo

może doprowadzić do ciężkiej infekcji, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu czy zapalenia rogówki. Zapalenie rogówki o podłożu opryszczkowym (...) zastosowania leku przeciwwirusowego, co może doprowadzić...